Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz

Rzecznik Eurokorpusu: Polska pozostanie bez prawa głosu w najważniejszych sprawach

- Polscy oficerowie, którzy obecnie z nami służą, wykonają swoje trzyletnie kontrakty zgodnie z umową. Oznacza to, że ta współpraca wygasa w 2019 roku - powiedział w rozmowie z TVN24 rzecznik Eurokorpusu Vicente Dalmau. Skomentował w ten sposób wtorkowe doniesienia mówiące o redukowaniu udziału Polski w tej wojskowej formacji. MON w wydanym tego dnia oświadczeniu podkreślił, że nasz kraj pozostanie "państwem stowarzyszonym".

Dowodził lotnictwem pięć miesięcy i jedzie do USA. "Absurdalne marnotrawstwo"

Jeden z najbardziej doświadczonych polskich lotników, generał Cezary Wiśniewski, dopiero co został dowódcą Sił Powietrznych, a już jest wysyłany do Waszyngtonu, aby reprezentować polskie wojsko. Po mniej niż pół roku na obecnym stanowisku. To kolejna odsłona karuzeli stanowisk w MON, która wyszła na jaw przy okazji sporu na linii Antoni Macierewicz - prezydent Andrzej Duda. - Absurdalne marnotrawstwo - twierdzi były szef MON Tomasz Siemoniak.

Odcięty od tego, za co odpowiada? "Prezydent nie wypełnia swoich obowiązków w pełni"

Zgodnie z konstytucją to prezydent Andrzej Duda jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych. Obserwując jednak, co dzieje się w polskiej armii, trudno nie odnieść wrażenia, że główną i jedyną osobą decydującą w niej o wszystkim jest minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Zdaniem byłych oficerów, których reporterzy "Czarno na białym" poprosili o ocenę relacji ministra i prezydenta, ostatnie listy Andrzeja Dudy niewiele tu zmieniają.

Macierewicz obiecywał śmigłowce. Najnowsze informacje z MON zaskakują

Przez miesiące minister obrony deklarował, że już lada dzień polskie wojsko dostanie dwa śmigłowce do "szkolenia i ćwiczeń". Początkowo miały być do końca 2016 roku, potem na początku lutego, a ostatnio - w marcu. Teraz MON przyznał, że nie są prowadzone żadne negocjacje w sprawie śmigłowców poza ogłoszonym w lutym przetargiem. To może oznaczać, że nie będzie maszyn zapowiadanych przez Macierewicza.

"Do prezydenta dotarły głosy emerytowanych generałów"

- Trochę mnie ten list zaskoczył, ale odbieram go pozytywnie - stwierdził generał Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, komentując informacje o wysłaniu przez Andrzeja Dudę listu do Antoniego Macierewicza. - Upomina się o sprawę ważną, oczywistą - mówi natomiast były szef MON, Tomasz Siemoniak.

Po wypadku szefa MON. Nie będzie śledztwa w sprawie Macierewicza

Prokuratura Rejonowa Toruń-Wschód odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie możliwego przekroczenia uprawnień przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Posłowie PO zawiadamiali, że mógł on nakłaniać kierowcę do niezachowania ostrożności przed wypadkiem w Lubiczu Dolnym.

Wielki sukces Macierewicza zawisł na włosku

Antoni Macierewicz deklarował, że pod jego rządami w MON zostanie wydanych 99,9 procent pieniędzy przeznaczonych na modernizację wojska w 2016 roku. Chwalił się tym w połowie stycznia, podkreślając, że jego poprzednicy z PO nie byli w stanie osiągnąć takiego wyniku. Jednak jest bardzo prawdopodobne, że on też go nie osiągnie. Co więcej, jego wynik może być gorszy od rekordu z 2014 roku.

Przed czym ostrzega generał, któremu Macierewicz nie ufał

Polskie wojsko nie jest szykowane na wyzwania przyszłości, budowana dużym kosztem Obrona Terytorialna ma wątpliwą wartość, a na wysokie stanowiska mianuje się oficerów bez odpowiedniego doświadczenia - to najważniejsze ostrzeżenia na temat stanu polskiego wojska, które sformułował we wtorkowej "Kropce nad i" generał Mirosław Różański. To on odpowiadał za przygotowanie armii do ewentualnej wojny.

Siemoniak: nie pracowałem nigdy jako kierowca

Byłem szefem biura od samego początku i oczywiście robiło się wszystko w owych czasach - powiedział Tomasz Siemoniak w RMF FM, odnosząc się do zarzutów, jakie padły pod jego adresem z oficjalnego konta Ministerstwa Obrony Narodowej na Twitterze. - To przykład amoku, w jakim jest Macierewicz i jego ludzie - dodał.

MON miało informować o odejściach z wojska. W ostatniej chwili wszystko utajniono

Kilka godzin przed posiedzeniem sejmowej Komisji Obrony Narodowej, na której MON miał informować o odejściach żołnierzy z wojska i zmianach na stanowiskach dowódczych, postanowiono je utajnić. - Dzisiaj rano przewodniczący podjął taką decyzję - powiedział tvn24.pl sekretarz komisji Kamil Strzępek. Jej przewodniczącym jest Michał Jach z PiS. Politycy PO twierdzą, że decyzję podjęto bezprawnie.

TVN24: NATO nie planuje pomocy ws. śledztwa smoleńskiego. USA już pomogły

W odpowiedzi na wcześniejsze prośby ze strony Polski, Stany Zjednoczone przekazały już wszelkie informacje i pomoc w sprawie śledztwa smoleńskiego i wyczerpały swoje możliwości - dowiedział się korespondent TVN24 i TVN24 BiS w dowództwie wojsk USA w Europie (EUCOM). Z kolei anonimowi przedstawiciele NATO poinformowali, że Sojusz nie otrzymał w tej sprawie żadnej oficjalnej prośby ze strony polskiego rządu.

Były szef MON: deklaracje Macierewicza ws. śmigłowców to fantazje

- Mam wrażenie, że Antoni Macierewicz od wielu, wielu miesięcy żyje w rzeczywistości równoległej, w której latają helikoptery, ale do tej pory żaden helikopter nie wylądował w tej rzeczywistości, w której żyjemy my wszyscy - stwierdził w TVN24 senator Bogdan Klich (PO). W poniedziałek - jak zapowiedział szef MON - ogłoszony zostanie przetarg na 16 śmigłowców dla polskiego wojska.