Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz

Politycy opozycji krytykują szefa MON Antoniego Macierewicza za podanie przez niego informacji o tym, że mistrale "zostały de facto przekazane Federacji Rosyjskiej za jednego dolara". Ich zdaniem minister kompromituje Polskę. Macierewicza bronią posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

W interesie bezpieczeństwa Polski jest to, aby Rosja nie posiadała najnowocześniejszych okrętów desantowo-śmigłowcowych klasy Mistral - podkreśliła w sobotę czasowo pełniąca obowiązki rzecznika prasowego MON Katarzyna Jakubowska. O przekazaniu Rosji przez Egipt dwóch mistrali za jednego dolara informował w czwartek w Sejmie szef MON Antoni Macierewicz.

Wystąpienie Antoniego Macierewicza o nabyciu przez Rosję od Egiptu mistrali to piątkowa głupota - oświadczył cytowany przez rosyjską agencję Interfax gen. Igor Konaszenkow. Rzecznik Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej odniósł się w ten sposób do wypowiedzi szefa polskiego MON, który stwierdził, że okręty te "w ostatnich dniach zostały de facto przekazane Rosji za jednego dolara". Wieczorem w piątek także rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ocenił, że to "całkowita bzdura".

- Jest prawdą, że mistrale zostały sprzedane do Egiptu i jest prawdą, że w ostatnich dniach zostały de facto przekazane Federacji Rosyjskiej za jednego dolara. Ta operacja miała rzeczywiście miejsce - stwierdził z trybuny sejmowej minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Kłopot w tym, że medialne informacje mówiące o rzekomej transakcji "za jednego dolara" są mocno wątpliwe.

Co będzie z wojskowymi śmigłowcami? Miały być produkowane w Polsce, ale będą w Stanach Zjednoczonych. Miały być niedługo, ale nie wiadomo, kiedy rzeczywiście będą. A minister obrony narodowej już rzuca kolejny pomysł: zróbmy śmigłowce polsko-ukraińskie. Pomysł kosmiczny, a niebo nad Polską ciągle puste. Materiał "Faktów" TVN.

- Polska może razem z Ukrainą zbudować zupełnie nowy śmigłowiec. Trwają w tej sprawie rozmowy - oznajmił Antoni Macierewicz w TV Trwam. Według ministra obrony połączenie możliwości polskiego i ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego mogłoby dać dobre efekty.

Przedstawiciel wywiadu USA potwierdził w rozmowie z agencją Reutera informację estońskich mediów o tym, że Rosja wysłała rakiety balistyczne Iskander-M do obwodu kaliningradzkiego. W jego ocenie dyslokacja systemu może się okazać w istocie "nieszkodliwa". Szef MON Antoni Macierewicz stwierdził, że sytuacja jest monitorowana. Strona rosyjska informacje potwierdziła, wyjaśniając, że jest to element ćwiczeń - podał Reuters.

W pierwszych miesiącach przyszłego roku brygady Wojsk Obrony Terytorialnej będą liczyć blisko 3 tys. ochotników i ponad 400 żołnierzy zawodowych – zapowiedział w środę minister obrony Antoni Macierewicz. Poinformował, że w trakcie organizacji są dowództwa pierwszych batalionów.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz ujawnia szczegóły dotyczące obrony terytorialnej. Oddziały mają stać się częścią sił zbrojnych, a żołnierze oprócz dostępu do broni mają dostać także kilkaset złotych miesięcznie. Opozycja zarzuca, że szef MON buduje "bojówki PiS". Materiał "Faktów" TVN.