Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz

Niespodziewany ruch MON. Nadlatuje tysiąc dronów-kamikadze

Wojsko wykorzystało nadzwyczajne procedury i niespodziewanie podpisało umowę na dostawę znacznej ilości dronów. Tysiąc urządzeń o nazwie warmate ma trafić do polskich żołnierzy. Rozmowy utrzymano w tajemnicy, choć jak dowiedział się tvn24.pl, trwały już od roku.

"Powiedziałem w prywatnej relacji to, co myślę. Jestem zbulwersowany"

Jeżeli idee, które przedstawiłem w projektach o SN i KRS, zostaną wypaczone w taki sposób, że nie będę w stanie tego zaakceptować, to tego nie zrobię. Zawetuję i te przepisy - przyznał prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla poniedziałkowego "Dziennika Gazety Prawnej". Wyjaśniał też swoją szeroko komentowaną wypowiedź o szefie MON Antonim Macierewiczu.

Spór prezydent-MON. "Macierewicz powinien zostać wymieniony"

- Trzeba to jak najszybciej rozwiązać. Okazją jest rekonstrukcja rządu - ocenił wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z Kukiz '15, komentując konflikt prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem. - Wycierpiał bardzo wiele w swoim życiu za to, żebyśmy dzisiaj żyli w wolnym kraju - mówi z kolei o szefie MON wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik z Prawa i Sprawiedliwości.

Rok od deklaracji o tysiącach dronów. Dopiero zaczynają się testy

Rysuje się perspektywa, że do polskiego wojska po kilkuletniej przerwie wreszcie trafią jakieś nowe drony. Jak dowiedział się portal tvn24.pl, w Bydgoszczy wyprodukowano partię prototypową i skierowano ją do prób. Są to jednak bardzo małe urządzenia i o ograniczonych możliwościach. Co więcej, wojsko jeszcze formalnie ich nie zamówiło. Jeśli chodzi o te większe, to przez rok od głośnej deklaracji Antoniego Macierewicza o "tysiącach dronów", zmieniło się niewiele.

Sellin o rekonstrukcji rządu: jest spokój i cierpliwie czekamy

- Jest zapowiedź bardzo wyraźna, że w dwulecie naszych rządów będzie wymiana pewnych ministrów. Jest więc spokój i cierpliwie czekamy - powiedział w programie "Jeden na jeden" w TVN24 wiceminister kultury Jarosław Sellin. - Myślę, że dalej w tym skorygowanym składzie będzie nam się dobrze pracować. Uważam, że efekty działania drużyny, jaką tworzymy - Zjednoczonej Prawicy - są dobre - dodał.

Niemcy odpowiadają polskiemu MON. "Wypowiedź zmieniona i wyrwana z kontekstu"

"Powielany w mediach społecznościowych cytat z wypowiedzi minister obrony narodowej RFN został zmieniony i wyrwany z kontekstu" - brzmi przesłane "Faktom" TVN oświadczenie niemieckiej ambasady w Polsce. To reakcja na wydane przez Antoniego Macierewicza polecenie wezwania attache obrony Niemiec w związku z wypowiedzią Ursuli von der Leyen.

Macierewicz twierdzi, że "został wprowadzony w błąd". Problem z ważnym systemem

- Nie mogę sobie pozwolić na to, aby w nieskończoność czekać - stwierdził Antoni Macierewicz, mówiąc o ważnym dla wojska zakupie systemu dowodzenia BMS. Minister przyznał, że "został wprowadzony w błąd", kiedy rok temu podejmowano decyzję o nagłym zakończeniu bliskiego finału przetargu i rozpoczęciu nowego. Efekt jest taki, że żołnierze bardzo im potrzebnego systemu nie dostaną jeszcze wiele lat.

Jak zmieniał zdanie Macierewicz. Rok temu offset był kluczowy, dzisiaj niewygodny

- Bez offsetu naprawdę nie będziemy żadnych porozumień zawierali - mówił rok temu Antoni Macierewicz, tłumacząc decyzję o zerwaniu negocjacji w sprawie zakupu śmigłowców Caracal. Wówczas offset miał znaczenie kluczowe. Dzisiaj minister obrony zdanie ma już inne. Jak wynika z najnowszego wywiadu, offset postrzega raczej jako coś niewygodnego. #Słowosięrzekło

Macierewicz o katastrofie smoleńskiej: raport na wiosnę

- Być może nie odzyskamy do tego czasu wraku - przyznaje Antoni Macierewicz, ogłaszając w "Rzeczpospolitej" termin publikacji raportu na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej. Według deklaracji szefa MON dokument ten zostanie opublikowany "na wiosnę".

Konieczne "odważne i szybkie" decyzje. Inaczej z wojskiem będzie źle

"Porażka", "początek drogi", "dopiero po roku 2022" czy "zapaść techniczna" - to tylko niektóre z określeń, jakich do oceny szeroko zakrojonego programu modernizacji wojska używa oficer do niedawna odpowiedzialny za zakupy uzbrojenia. Generał Adam Duda w swojej analizie punkt po punkcie opisuje sytuację. Wnioski są mało optymistyczne.

Wielki zwolennik obrony terytorialnej krytykuje Macierewicza i odchodzi. "Zaczęli od tyłu"

Romuald Szeremietiew ogłosił swoje odejście z Akademii Sztuki Wojennej. Od lat promował koncepcję oparcia obrony Polski o obronę terytorialną i w związku z tym początkowo popierał Antoniego Macierewicza. Teraz mówi jednak, że krytycznie ocenia działania MON, wobec czego nie może pracować na uczelni podległej ministrowi. W jego ocenie ministerstwo stara się budować obronę Polski "od tyłu", bez solidnej podstawy.