Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz

- Kwestia, czy szef komisji weryfikacyjnej WSI był funkcjonariuszem publicznym, nie jest decydująca dla losu zażaleń na umorzenie śledztwa ws. działań Antoniego Macierewicza jako szefa tej komisji - uznał Sąd Najwyższy. Oznacza to, że sąd okręgowy ma to sam rozstrzygnąć, badając zażalenia na umorzenie śledztwa ws. nieprawidłowości przy tworzeniu przez polityka PiS raportu z weryfikacji WSI.

W przedziale specjalnego pociągu, który 10 kwietnia 2010 r. wracał do Warszawy ze Smoleńska, siedziało ich pięciu: oprócz Macierewicza trzech innych posłów PiS i dziennikarz TVP Jan Pospieszalski. Już wtedy rozmawiali o tym, co mogło być przyczyną katastrofy, dziwili się dlaczego Rosjanom tak zależało na ich wyjeździe. - A może by ten pociąg jednak zatrzymać? - rzucił ktoś z korytarza. - Nie, wracamy. Musimy teraz przypilnować państwa - odpowiedział Macierewicz. Takie polecenie przyszło z Warszawy. Kto je wydał i czego oczekiwał od byłego ministra, że ten odwoływał podstawiany naprędce samochód i w niezmienionym garniturze jechał prosto do pałacu prezydenckiego?

- Staram się nie słuchać [Antoniego Macierewicza - red.], bo przyprawia mnie to o ból co najmniej żołądka. Nie można tak się zachowywać. Nie można tragedii ludzkiej, mojej tragedii, tragedii mojej rodziny, mojej córki, teściów zamieniać w grę polityczną - mówił w "Faktach po Faktach" Paweł Deresz, wdowiec po Jolancie Szymanek-Deresz. W czwartek miną cztery lata od czasu katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. W tę rocznicę swój kolejny raport na temat przyczyn tragedii przedstawi zespół Antoniego Macierewicza.

Antoni Macierewicz chce wznowienia prac Komisji Badania Wypadków Lotniczych w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem. Poseł PiS napisał już w tej sprawie do premiera Donalda Tuska. Chce by komisja działała w nowym składzie. Pretekstem do kolejnych badań miałyby być ustalenia archeologów z jesieni 2010 r. - Ten raport potwierdza wyniki prac komisji Millera - odpowiada Maciej Lasek, obecny szef PKBWL.

- To, co dzisiaj gazety wypisują, a tak naprawdę jedna gazeta, która ma festiwal artykułów o likwidacji WSI i Antonim Macierewiczu, każdy kolejny artykuł, który się ukazuje, jest całkowicie niezgodny z prawdą. Dyskutujemy o czymś, co nie miało miejsca - powiedział w "Faktach po Faktach" Jacek Sasin. Skomentował w ten sposób ostatnie doniesienia "Gazety Wyborczej", że z komputerów kontrwywiadu wojskowego kierowanego przez Antoniego Macierewicza skopiowano i wyniesiono bazę danych tysięcy agentów.

Istniała opinia ekspercka nt. działań Antoniego Macierewicza. Była ona druzgocąca i dotarła do Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w RMF FM szef MSZ Radosław Sikorski. Zaznaczył, że jeśli wniosek o powołanie komisji śledczej ws. Macierewicza zostanie poddany w Sejmie pod głosowanie, to go poprze.

- Nie rozumiem tego komunikatu, który nie jest zamknięty - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Władysław Frasyniuk, komentując piątkowe oświadczenie Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Ta stwierdziła, że na wraku tupolewa i w miejscu katastrofy samolotu pod Smoleńskiem nie znaleziono śladów materiałów wybuchowych, ale zleciła kolejne ekspertyzy. Frasyniuk dodał, że te działania wyglądają jak próba "wysadzenia w powietrze prokuratora generalnego".

Jestem za komisją śledczą ws. Macierewicza - powiedział w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Grzegorz Schetyna. Komisji ws. Antoniego Macierewicza chce Twój Ruch. Miałaby ona zbadać m.in. proces weryfikacji oficerów służb w okresie, gdy Macierewicz sprawował funkcję wiceministra obrony.

Rozbieżności w dokumentacji z sekcji zwłok, położenie ciał ofiar w Smoleńsku, analiza porównawcza różnych katastrof lotniczych - to tylko niektóre zagadnienia poruszone we wtorek, podczas drugiego dnia II Konferencji Smoleńskiej organizowanej przez zespół Antoniego Macierewicza. Podczas konferencji zabrała głos m. in. Małgorzata Wassermann oraz prof. Piotr Gliński. Nie było natomiast szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

- Zespół Antoniego Macierewicza powstał, zanim ktokolwiek w Polsce usłyszał jakiekolwiek informacje ze strony komitetu badającego przyczyny katastrofy smoleńskiej. Powstał po to, żeby zakłamywać fakty, żeby tworzyć swoją wersję. To jest strategia Antoniego Macierewicza na przejęcie władzy w PiS - oznajmił w "Kawie na ławę" Andrzej Halicki (PO). - Im bliżej jesteśmy prawdy, tym bardziej będziemy krytykowani - odparł rzecznik Prawa i Sprawiedliwości, Adam Hofman.

Przyczyną katastrofy TU-154 był łańcuch wydarzeń "zapoczątkowany przejęciem naprowadzania samolotu przez ośrodek decyzyjny w Moskwie". O katastrofie przesądziła eksplozja w trakcie odejścia maszyny na drugi krąg - to wstępna hipoteza zespołu Antoniego Macierewicza. Eksperci dowodzili, że skrzydło tupolewa nie mogło ulec zniszczeniu na skutek zderzenia z brzozą.