Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz

MON musiało ograniczyć swoje finansowe ambicje. "To efekt kompromisu"

Wzrost wydatków na wojsko będzie wolniejszy, niż chciałoby tego MON. Dzień przed posiedzeniem rządu ministerstwo wysłało autopoprawkę do swojej ustawy, zmniejszając planowany budżet sił zbrojnych na 2019 rok o 0,1 procenta PKB. - To efekt kompromisu i negocjacji - przyznał wiceminister Bartosz Kownacki.

Ktoś utajnił część budżetu wojska. Urzędniczy ping-pong w kluczowych resortach

Obywatel już nie może się dowiedzieć, ile pieniędzy Ministerstwo Obrony Narodowej wydało na najważniejsze programy zakupu sprzętu dla wojska. W sprawozdaniu z 2016 roku liczby zostały zastąpione zwrotem: "Informacja niejawna". - Jeśli to nie jest pomyłka, to jest to wyłącznie ochrona przed nadzorem wydatków przez opinię publiczną - mówi tvn24.pl Tomasz Dmitruk, ekspert portalu "Dziennik Zbrojny" i miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa". MON twierdzi, że to nie jego sprawa. Ministerstwo Finansów coś wręcz przeciwnego.

Macierewicz do dymisji? Były szef GROM: nie ufam mu

Nie ufam ludziom, którzy nie dotrzymują słowa. Antoni Macierewicz wielokrotnie nie dotrzymał słowa - mówił w "Kropce nad i" generał Roman Polko, były dowódca GROM, były wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Odniósł się tak do pytania, czy Macierewicz powinien podać się do dymisji jako szef Ministerstwa Obrony Narodowej.

Fantastyczny pomysł Macierewicza na okręty podwodne. "Zbyt daleko idące uproszczenie"

Minister obrony po raz kolejny wygłosił tezę, która mogła wywołać zdziwienie. Oznajmił, że pod jego kierownictwem MON będzie dążył do "położenia większego akcentu na okręty podwodne, które muszą być wyposażone nie tylko w elementy obronne, ale także samoloty". Problem w tym, że ostatnie takie jednostki budowano w czasie II wojny światowej. - To było zbytnie uproszczenie mogące wprowadzić w błąd - mówi Dawid Kamizela z miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa".

Tworzymy fortecę Polska. Nowy plan Macierewicza na wojsko

Wojsko ma być większe, dostawać więcej pieniędzy i być w ogóle znacznie lepsze. Polska ma nie być buforem, ale fortecą - tak twierdzi MON przedstawiając swój nowy Strategiczny Przegląd Obronny. To wizja tego, jak ma wyglądać polskie wojsko w 2032 roku. Przy okazji wyszło na jaw kilka pomysłów, które mogą znacznie zmienić jego oblicze.

"Rosjanie bali się tej dywizji. A teraz została jakby rozbrojona"

Minister Obrony Narodowej wzmacnia Wojska Obrony Terytorialnej i ogłasza zakup ciężarówek. Entuzjazm ministra studzą eksperci - ich zdaniem Antoni Macierewicz osłabia armię, bo potencjał obronny Polski stanowią wojska operacyjne, a nie oddziały WOT. Materiał magazynu "Polska i świat".

"Drastycznie ograniczone możliwości obronne". Generał bezskutecznie ostrzegał Macierewicza

Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych alarmował ministra Antoniego Macierewicza, że przeniesienie czołgów z zachodu kraju pod Warszawę "drastycznie ogranicza możliwości obronne" Polski i może dać "efekty odwrotnie proporcjonalne do zakładanych". Do dokumentu dotarli dziennikarze tvn24.pl. Autor pisma, generał Mirosław Różański, kilka miesięcy później złożył dymisję.

MON oficjalnie potwierdza, co myśli o śmigłowcach i kiedy się ich spodziewać

Kiedyś mówiono o zakupie 70, potem 50, a jeszcze niedawno 12 śmigłowców dla polskiego wojska. Z najnowszej informacji MON wynika jednak, że w najbliższym czasie można się spodziewać ośmiu. Ogólnie rzec biorąc, "wśród zdefiniowanych priorytetów śmigłowce nie występują". Czyli choć to najgłośniejszy program zbrojeniowy polskiego wojska od lat, to teraz nie jest on dla MON ważny.

Antoni Macierewicz rozmawiał z sekretarzem obrony USA

Zagrożenia dla flanki wschodniej NATO, stacjonowanie wojsk USA w Polsce, a także zagrożenie terroryzmem i działania Korei Północnej były tematami przeprowadzonej w piątek rozmowy telefonicznej ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem.

Dlaczego Gowin nie został szefem MON? "Mieliśmy wynik trochę za dobry"

Po wyborach mogłem dokonać wyboru na czele, którego z ministerstw chce stanąć. Przez szereg lat byłem rektorem, uznałem za najbardziej odpowiednie dla siebie miejsce Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Jarosław Gowin. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzi wyborczych Beaty Szydło, że miał zostać ministrem obrony narodowej.