Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz

W podwarszawskim garnizonie Wesoła Antoni Macierewicz oznajmił, że przeniesiony tam z zachodu kraju batalion czołgów Leopard 2 jest "w pełni sprawny i w pełni zdolny do walki". Eksperci mówią jednak tvn24.pl, że nie wiedzą jak można było to osiągnąć w mniej niż rok, podczas gdy procedury mówią jasno, że batalion wymaga trzech lat szkolenia. Dodają, że w Wesołej nie ma miejsca i infrastruktury dla leopardów. Minister zapowiedział jednak, że w przyszłym roku trafi ich tam jeszcze więcej.

Ministerstwo Antoniego Macierewicza jest bezkonkurencyjne w nieodpowiadaniu na pytania zadawane mu przez posłów. Wśród stu najbardziej opóźnionych interpelacji aż 93 są skierowane do MON lub dotyczą jego działalności. Ministerstwo zgodnie z konstytucją ma 21 dni na odpowiedź, jednak opóźnienia o ponad sto dni nie są czymś niezwykłym. Prawie wszystkie najbardziej przeterminowane interpelacje dotyczą działalności komisji smoleńskiej.

Antoni Macierewicz zapowiadał, że do końca 2016 roku polskie wojsko wzbogaci się o dwa śmigłowce Blackhawk, a w kolejnych latach miało się pojawić 19 kolejnych. Potem Ministerstwo Obrony Narodowej wycofywało się z tych deklaracji. Teraz wiceminister Tomasz Szatkowski twierdzi, że Macierewicz "został wprowadzony w błąd". - Nie wiem, jak nazwać takie tłumaczenia. Niekompetencja? - komentuje tvn24.pl ekspert.

Generał Jarosław Kraszewski ma stawić się w środę po raz kolejny w centrali Służby Kontrwywiadu Wojskowego - wynika z informacji tvn24.pl. To już czwarta wizyta w związku z "certyfikatami bezpieczeństwa" generała, bez którego nie może on w praktyce pełnić funkcji szefa Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Generał Jarosław Kraszewski wbrew swojej woli znalazł się na politycznej szachownicy, na której grę o władzę nad armią rozgrywa z prezydentem minister obrony. Wojskowy doradca prezydenta, wobec którego dotąd nikt nie miał zastrzeżeń, znalazł się na celowniku Służby Kontrwywiadu Wojskowego, co utrudnia mu wykonywanie swojej funkcji w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Materiał magazynu "Czarno na białym" TVN24.

Wojsko wykorzystało nadzwyczajne procedury i niespodziewanie podpisało umowę na dostawę znacznej ilości dronów. Tysiąc urządzeń o nazwie warmate ma trafić do polskich żołnierzy. Rozmowy utrzymano w tajemnicy, choć jak dowiedział się tvn24.pl, trwały już od roku.

Jeżeli idee, które przedstawiłem w projektach o SN i KRS, zostaną wypaczone w taki sposób, że nie będę w stanie tego zaakceptować, to tego nie zrobię. Zawetuję i te przepisy - przyznał prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla poniedziałkowego "Dziennika Gazety Prawnej". Wyjaśniał też swoją szeroko komentowaną wypowiedź o szefie MON Antonim Macierewiczu.

- Trzeba to jak najszybciej rozwiązać. Okazją jest rekonstrukcja rządu - ocenił wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z Kukiz '15, komentując konflikt prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem. - Wycierpiał bardzo wiele w swoim życiu za to, żebyśmy dzisiaj żyli w wolnym kraju - mówi z kolei o szefie MON wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik z Prawa i Sprawiedliwości.

Rysuje się perspektywa, że do polskiego wojska po kilkuletniej przerwie wreszcie trafią jakieś nowe drony. Jak dowiedział się portal tvn24.pl, w Bydgoszczy wyprodukowano partię prototypową i skierowano ją do prób. Są to jednak bardzo małe urządzenia i o ograniczonych możliwościach. Co więcej, wojsko jeszcze formalnie ich nie zamówiło. Jeśli chodzi o te większe, to przez rok od głośnej deklaracji Antoniego Macierewicza o "tysiącach dronów", zmieniło się niewiele.

- Jest zapowiedź bardzo wyraźna, że w dwulecie naszych rządów będzie wymiana pewnych ministrów. Jest więc spokój i cierpliwie czekamy - powiedział w programie "Jeden na jeden" w TVN24 wiceminister kultury Jarosław Sellin. - Myślę, że dalej w tym skorygowanym składzie będzie nam się dobrze pracować. Uważam, że efekty działania drużyny, jaką tworzymy - Zjednoczonej Prawicy - są dobre - dodał.