Afganistan

Afganistan

Weterani wojen narażeni na chorobę Alzheimera. Powodem eksplozje

Naukowcy badający grupę prawie 500 amerykańskich weteranów wojen w Iraku i Afganistanie odkryli, że u tych, którzy doświadczyli wybuchu bomby w bliskiej odległości - nawet, jeżeli w jego efekcie nie zostali ranni - po pewnym czasie w przyspieszonym tempie zaczęły obumierać połączenia nerwowe w mózgu. U wielu weteranów 10 lat po wojnie pojawiły się objawy choroby Alzheimera.

"Najemnicy" Pentagonu. Wszędzie tam, gdzie US Army

W Afganistanie jest ich ponad 30 tys., trzy razy więcej niż amerykańskich żołnierzy. W Iraku ponad 6 tys., a działają też w 16 innych krajach, w których USA prowadzą misje wojskowe lub stabilizacyjne. Pentagon nie nazywa ich żołnierzami, podpisuje jednak z nimi kontrakty, ciężar bezpieczeństwa swoich misji kładąc na barki ludzi, o których właściwie się nie mówi. "W dniu upamiętniającym amerykańskie ofiary wojen nikt o nich nie wspomniał, a w Afganistanie ginie ich dwa razy więcej niż żołnierzy" - pisze magazyn "Foreign Policy".

11 policjantów skazanych po brutalnym linczu niewinnej kobiety

Sąd w Afganistanie wymierzył 11 policjantom karę roku więzienia za to, że nie zapobiegli zlinczowaniu przez tłum kobiety bezpodstawnie oskarżonej o spalenie Koranu. Ośmiu policjantów uwolniono z powodu braku dowodów na zaniedbania. Lincz doprowadził w marcu do olbrzymich protestów w Kabulu.

Duńscy weterani oskarżają rząd o złamanie słowa

Duńscy weterani służący w ostatnich kilkunastu latach w Afganistanie w ramach międzynarodowej misji wojskowej oskarżyli władze w Kopenhadze o złamanie słowa w stosunku do Afgańczyków, którzy - ryzykując życie swoje i swoich rodzin - postanowili pomagać duńskim żołnierzom w ich kraju po obaleniu reżimu talibów. Tłumacze uwierzyli duńskim władzom, że w chwili wycofania się wojsk z Afganistanu, będą oni mogli zabrać swoje rodziny i osiedlić się w Danii.

Atak na hotel w Kabulu. Pięciu zabitych turystów

Co najmniej 5 osób, w tym cudzoziemcy, zostało zabitych a 6 zostało rannych podczas ataku uzbrojonych napastników na hotel w centrum Kabulu. 54 zakładników zostało uwolnionych - poinformował w czwartek nad ranem szef policji Abdul Rahman Rahimi.

Ta wiosenna ofensywa może być najkrwawsza ze wszystkich

Afgańscy talibowie ogłosili start wiosennej ofensywy, zapowiadając nasilone ataki na zagraniczne ambasady, urzędników państwowych i cele wojskowe. Według wielu ekspertów tegoroczna kampania może okazać się najkrwawsza ze wszystkich dotychczasowych.

Rzucił ładunek z motocykla. Ponad 100 ofiar

Co najmniej 33 osoby zginęły, a ponad 70 zostało rannych w sobotę w zamachu samobójczym przed bankiem w Dżalalabadzie, na wschodzie Afganistanu - poinformowali przedstawiciele władz i policja.

Afganka zmuszona do ślubu z gwałcicielem. A on? Jest dumny, że ocalił ją przed hańbą

Najpierw została zgwałcona przez kuzyna swego męża. Potem wtrącono ją do więzienia za cudzołóstwo. Gdy dowiedział się o tym świat i zaczęły protestować organizacje praw człowieka, Gulnaz, żyjąca w niezwykle konserwatywnym społeczeństwie, została okryta jeszcze większą hańbą. Po wyjściu na wolność musiała poślubić swego gwałciciela. Urodziła mu już dwoje dzieci. Trzecie jest w drodze.

"Najgorszy kryzys humanitarny naszej epoki"

Liczba wniosków o azyl złożonych w krajach rozwiniętych wzrosła o 45 proc. w 2014 roku z powodu m.in. konfliktów w Syrii i Iraku zbliżyła się do rekordowego poziomu z początku wojny w Bośni i Hercegowinie - wynika z danych opublikowanych przez ONZ.