Afganistan

Afganistan

Pierwsze oficjalne spotkanie talibów z władzami Afganistanu

Zakończyły się rozmowy między władzami Afganistanu a przedstawicielami talibów - poinformowało w środę pakistańskie MSZ. Obie strony uzgodniły, że spotkają się ponownie po zakończeniu świętego dla muzułmanów miesiąca postu, ramadanu.

Państwo Islamskie zyskało groźnego sojusznika. Był postrachem armii sowieckiej

Zaostrza się zbrojny konflikt między dwoma obozami islamistów w Afganistanie. Państwo Islamskie, które wkroczyło na obszar uznawany za strefę wpływów Talibanu, jest już atakowane nie tylko przez talibów, ale też afgańskie siły rządowe. Szalę tej wojny może jednak przechylić na korzyść dżihadystów z IS wsparcie, jakiego udzielił im legendarny mudżahedin Gulbuddin Hekmatyar.

"Porozumienie mocarstw z Iranem szansą dla Afganistanu"

Zdaniem irańskiego ambasadora w Kabulu, Mohammada Rezy Bahramiego, osiągnięcie porozumienia w sprawie programu nuklearnego Iranu i złagodzenie szkodliwych sankcji międzynarodowych może przynieść korzyści dla bezpieczeństwa Afganistanu i współpracy obu krajów.

Talibowie mają nowego fanatycznego wroga. Państwo Islamskie zajęło kawałek Afganistanu

Bojownicy Państwa Islamskiego po raz pierwszy przejęli kontrolę nad istotnym terenem w Afganistanie. Zdobyli go na talibach, którzy musieli uciekać zaskoczeni przez duże siły dżihadystów. Bojownicy Państwa Islamskiego mają być dobrze uzbrojeni i dysponować pozornie niewyczerpanymi zasobami finansowymi. Talibowie bagatelizują zagrożenie, nazywając dżihadystów "złodziejami i bandytami".

Tragiczny bilans zamachów: ponad 13 tys. ataków terrorystycznych w 2014 roku

Liczba ataków terrorystycznych na całym świecie w 2014 r. wzrosła o 35 proc. w stosunku do 2013 r., a liczba ofiar tragedii wzrosła aż o 81 proc. - wynika z corocznego, opublikowanego w piątek raportu Departamentu Stanu USA. W ub.r. doszło też do najbardziej krwawego zamachu od 11 września 2001 r. W irackim Mosulu dżihadyści z Państwa Islamskiego zabili 670 osób.

Coraz mniej Amerykanów uważa wojny w Iraku i Afganistanie za pomyłki

Nieco ponad połowa Amerykanów (51 proc.) uważa interwencję w Iraku z 2003 r. za pomyłkę, a tego samego zdania w przypadku Afganistanu jest 42 proc. obywateli USA. To zdecydowanie mniej niż jeszcze w ubiegłym roku - poinformował Instytut Gallupa po przeprowadzeniu ogólnonarodowego badania za oceanem.

Afgańskie milicje zamiast chronić mordują i rabują. Za pieniądze USA

Stany Zjednoczone wspierają finansowo zbrojne milicje afgańskie, które brutalnością dorównują grupom, przeciw którym walczą - podaje Reuters. I zauważa, że niespełna połowa opłacanych bojowników rzeczywiście zapewnia bezpieczeństwo lokalnym społecznościom, pozostali rabują, gwałcą, funkcjonują dzięki bezprawiu.

Zabił 16 kobiet i dzieci. Amerykański żołnierz: wojna mnie pożarła

Sierżant amerykańskiej armii Robert Bales, odsiadujący wyrok dożywocia za masakrę w jednej z afgańskich wsi, gdzie zabił 16 cywilów, poprosił o złagodzenie kary. W liście do władz wojskowych napisał, że „jego umysł został pożarty przez wojnę” i że w pewnym sensie sam stał się jej ofiarą.

350 tys. ofiar wojen USA w XXI wieku

W latach 2001-2014 w Afganistanie, Iraku i Pakistanie zginęło ponad 350 tys. cywili, żołnierzy, zakontraktowanych najemników, dziennikarzy i pracowników organizacji humanitarnych. W tej liczbie zawierają się też wszystkie ofiary po stronie Stanów Zjednoczonych. Tak wygląda podsumowanie dwóch największych konfliktów, w które w XXI wieku zaangażowały się USA - wynika z raportu stworzonego przez amerykański Uniwersytet Browna.

Weterani wojen narażeni na chorobę Alzheimera. Powodem eksplozje

Naukowcy badający grupę prawie 500 amerykańskich weteranów wojen w Iraku i Afganistanie odkryli, że u tych, którzy doświadczyli wybuchu bomby w bliskiej odległości - nawet, jeżeli w jego efekcie nie zostali ranni - po pewnym czasie w przyspieszonym tempie zaczęły obumierać połączenia nerwowe w mózgu. U wielu weteranów 10 lat po wojnie pojawiły się objawy choroby Alzheimera.

"Najemnicy" Pentagonu. Wszędzie tam, gdzie US Army

W Afganistanie jest ich ponad 30 tys., trzy razy więcej niż amerykańskich żołnierzy. W Iraku ponad 6 tys., a działają też w 16 innych krajach, w których USA prowadzą misje wojskowe lub stabilizacyjne. Pentagon nie nazywa ich żołnierzami, podpisuje jednak z nimi kontrakty, ciężar bezpieczeństwa swoich misji kładąc na barki ludzi, o których właściwie się nie mówi. "W dniu upamiętniającym amerykańskie ofiary wojen nikt o nich nie wspomniał, a w Afganistanie ginie ich dwa razy więcej niż żołnierzy" - pisze magazyn "Foreign Policy".

11 policjantów skazanych po brutalnym linczu niewinnej kobiety

Sąd w Afganistanie wymierzył 11 policjantom karę roku więzienia za to, że nie zapobiegli zlinczowaniu przez tłum kobiety bezpodstawnie oskarżonej o spalenie Koranu. Ośmiu policjantów uwolniono z powodu braku dowodów na zaniedbania. Lincz doprowadził w marcu do olbrzymich protestów w Kabulu.

Duńscy weterani oskarżają rząd o złamanie słowa

Duńscy weterani służący w ostatnich kilkunastu latach w Afganistanie w ramach międzynarodowej misji wojskowej oskarżyli władze w Kopenhadze o złamanie słowa w stosunku do Afgańczyków, którzy - ryzykując życie swoje i swoich rodzin - postanowili pomagać duńskim żołnierzom w ich kraju po obaleniu reżimu talibów. Tłumacze uwierzyli duńskim władzom, że w chwili wycofania się wojsk z Afganistanu, będą oni mogli zabrać swoje rodziny i osiedlić się w Danii.