Afganistan

Afganistan

Nowego prezydenta wybiorą latem

To już pewne: Afganistan wybierze nowego prezydenta 20 sierpnia. Na tę datę przystał obecna głowa państwa Hamid Karzaj, który swoją ostateczną decyzję ogłosił w sobotę. Zapowiedział też, że zamierza pozostać na urzędzie do czasu wyborów.

Amerykańska broń przejdzie przez Rosję?

Przez Rosję przeszły już pierwsze niewojskowe natowskie dostawy do Afganistanu. Teraz rosyjski dziennik "Wiedomosti" informuje, że Rosja może też zgodzić się na tranzyt ładunków wojskowych.

W Afganistanie nie da się wygrać?

Premier Kanady, która w 2011 roku planuje wycofać swój liczący 2,5 tys. żołnierzy kontyngent z południa Afganistanu, pesymistycznie zapatruje się na szanse aliantów na zwycięstwo z talibami.

Po Iraku będzie Afganistan

Po tym, jak Barack Obama zapowiedział wycofanie wojsk z Iraku, nadszedł czas na decyzje w sprawie innego Afganistanu. Na razie Barack Obama zwiększa tam kontyngent, ale do czasu. Prezydent USA rozwiewa wątpliwości: Amerykanie wycofają swoją armię również z tego kraju.

Amerykanie dalej chcą wojny

Zdecydowana większość amerykańskiego społeczeństwa - 64 procent - popiera zapowiedziane przez prezydenta Baracka Obamę wysłanie dodatkowych 17 tysięcy żołnierzy do Afganistanu. Wynika tak z najnowszego sondażu dziennika "Washington Post" i telewizji ABC News.

Sikorski w Waszyngtonie krytykuje NATO za brak jedności

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zaapelował do państw członkowskich NATO, by solidarnie dzieliły między sobą ryzyko i ciężary operacji w Afganistanie. Zarzucił też państwom członkowskim brak jedności w Sojuszu. Szef dyplomacji wygłosił przemówienie otwierające sympozjum poświęcone NATO z okazji 60. rocznicy powstania Sojuszu.

"Nie stać nas na porażkę w Afganistanie"

To, że konfliktu w Afganistanie nie da się wygrać samą armią, komentatorzy podkreślają od dawna. Ale szef NATO Jaap de Hoop Scheffer podkreślił to jeszcze raz, podczas nieformalnego spotkania ministrów obrony NATO w Krakowie.

Polko: nie armia wygra wojnę w Afganistanie

NATO zwiększa kontyngent w Afganistanie, ale zdaniem generała Romana Polki nie wojsko jest kluczem do wygrania tej wojny. Według byłego szefa "Gromu", trzeba postawić na współpracę z miejscową ludnością i rozwiązywanie napięć w regionie. - Kluczem są sąsiedzi, kluczem jest Pakistan - mówił Polko w TVN24.

Gruzja wesprze NATO w Afganistanie

Ameryka wysyła do Afganistanu jeszcze 17 tys. żołnierzy, Włochy także najprawdopodobniej zwiększą liczbę swoich sił w tym kraju. Teraz o wysłaniu swojej kompani w tej rejon mówi Gruzja.

Więcej Włochów w Afganistanie

W dzień po decyzji Baracka Obamy o wysłaniu dodatkowych wojsk do Afganistanu, o podobnym zamiarze poinformowały Włochy. Rzym zadeklarował, że jest gotowy na wysłanie w ten region jeszcze około 500 swoich żołnierzy.

Ścigają handlarzy opium, sami biorą

Jednym z zadań afgańskich policjantów jest walka z uprawą i handlem opium. Dlatego tym bardziej szokujące są dane, do których dotarło BBC - wynika z nich, że w niektórych rejonach kraju ponad połowa stróżów prawa sama jest uzależniona od narkotyków.

Posiłki zaatakowane przez talibów

Plan Baracka Obamy zakłada wysłanie do Afganistanu kolejnych 30 tys. żołnierzy. Ci, którzy tam lądują, nie mają czasu na wytchnienie - od razu są atakowani przez talibów.

Rosjanie otwierają korytarz dla NATO

"W ciągu kilku dni" mogą ruszyć przez terytorium Rosji natowskie szlaki zaopatrzeniowe do Afganistanu. Przez Rosję nie będzie mogła być jednak przewożona broń i żołnierze.

Amerykanie gubią broń w Afganistanie

87 tys. - tylu sztuk broni, które przekazali władzom Afganistanu, nie mogą doliczyć się Amerykanie. To 1/3 amerykańskich dostaw, które trafiły w ręce kabulskiego rządu.

Terroryści zajęli Ministerstwo Sprawiedliwości

Rośnie liczba ofiar zorganizowanych przez talibów ataków w Kabulu. Według danych afgańskiego ministerstwa zdrowia w walkach zginęło co najmniej 26 osób, a 55 zostało rannych. W sumie zamachowcy zaatakowali w kilku punktach afgańskiej stolicy. Wtargnęli m.in. do Ministerstwa Sprawiedliwości, w którym przebywał szef resortu.

Przydrożna bomba przyniosła śmierć

Dwóch amerykańskich żołnierzy zginęło w wybuchu przydrożnej bomby w Afganistanie. Oprócz tego w zamachu zginał afgański policjant i współpracujący w żołnierzami USA tłumacz.

Terroryści emigrują z Iraku

Działania wojsk amerykańskich w Iraku spowodowały spadek przestępczości w kraju. Bojownicy irakijscy zaczynają emigrować do Afganistanu, aby wesprzeć rebeliantów talibskich - poinformował minister obrony Afganistanu Abdul Wardak podczas rozmów prezydenta Hamida Karzaja z naczelnym dowódcą sił NATO w Europie Johnem Craddockiem.

Konserwy NATO poszły z dymem

Osiem kontenerów z żywnością przeznaczoną dla wojsk NATO w Afganistanie spłonęło na pakistańskim pograniczu. To już drugi atak w ciągu ostatnich dni na natowskie szlaki zaopatrzeniowe w tym regionie.

Kirgistan wymierza cios w NATO i Waszyngton

Kreml może triumfować. Władze Kirgistanu wypowiedziały umowę z Amerykanami na dzierżawę ważnej strategicznie bazy w Manas pod Biszkekiem. W zamian za to Kirgizi dostaną od Rosjan 2 mld dolarów pożyczki dla ratowania umierającej gospodarki.

Wojska w Afganistanie bez pomocy

Rebelianci talibscy wysadzili w powietrze most w rejonie Przełęczy Chajberskiej w Pakistanie na granicy afgańskiej, blokując tym samym główny szlak zaopatrzenia wojsk stacjonujących w Afganistanie - powiadomiły miejscowe władze.