Afganistan

Afganistan

Stany Zjednoczone wyślą do Afganistanu od 20 do 30 tys. nowych wojsk. Ma to pomóc w opanowaniu sytuacji we wciąż rozdzieranym przemocą i kontrolowanym w dużej części przez talibów kraju.

Wojska afgańskie razem z NATO próbują odzyskać kontrolę na południu Afganistanu. W prowadzonej od kilku dni akcji zginęło 40 talibskich bojowników, w tym przywódca talibów z tego regionu.

Amerykańskiego prezydenta George'a W. Busha, który przybył do z niezapowiadaną wizytą do Afganistanu, spotkało nie lada wyróżnienie. Z rąk afgańskiego prezydenta Hamida Karzaja otrzymał medal.

Trzej kanadyjscy żołnierze zginęli, zaś jeden został ranny na południu Afganistanu, gdy ich pojazd najechał na ładunek wybuchowy - powiadomiło kanadyjskie wojsko. Liczba kanadyjskich żołnierzy, którzy zginęli w Afganistanie od chwili rozpoczęcia tam międzynarodowej misji wojskowej w 2001 r., wzrosła do 103.

Żeby zaopatrzenie wojsk NATO dotarło do celu w Afganistanie, musi pokonać tereny, na których pełną kontrolę sprawują lokalni watażkowie i talibowie. Dlatego ci ostatni są sowicie opłacani, pośrednio, przez NATO, informuje "Times".

Do Afganistanu trafi dodatkowych siedem tysięcy amerykańskich żołnierzy, jeszcze przed latem przyszłego roku. Amerykański sekretarz obrony Robert Gates zapowiada jednak: potrzebujemy większego zaangażowania samych Afgańczyków.

Talibowie są obecni na 72 proc. terytorium Afganistanu - taki dramatyczny wniosek wynika z ostatniego badania Międzynarodowej Rady ds. Bezpieczeństwa i Rozwoju (ICOS). NATO odpowiada: "Nie uważamy liczb przytoczonych w tym raporcie za wiarygodne".

Afganistan pogrąża się w chaosie. Walki trwają w różnych prowincjach tego kraju, a w ciągu ostatnich 24 godzin zginęło 13 rebeliantów - informują afgańskie i amerykańskie źródła wojskowe.

Co najmniej cztery osoby zginęły a dwadzieścia zostało rannych w czwartek rano w zamachu bombowym niedaleko ambasady USA w stolicy Afganistanu.Terror

Afgańska policja zatrzymała dziesięciu bojowników talibskich, podejrzanych o oblewanie kwasem nauczycielek i uczennic w Kandaharze na południu kraju. Islamscy radykałowie protestują w ten sposób przeciwko kształceniu się kobiet.

Ma uchronić żołnierzy w Afganistanie przed niepotrzebnymi stratami, a jego możliwości są imponujące. Mały robot Dragon Runner ma być przełomem w walce z talibami.

Pomimo nasilającej się krytyki Kabulu wobec działań natowskich, Afganistan jest otwarty na przyjęcie dodatkowych sił - powiedział afgański minister spraw zagranicznych Rangin Dadfar Spanta. Jest jednak warunek: wojska musiałyby zostać rozlokowane na obszarach działania bojówkarzy talibskich.

Strzały, krzyk, płacz i panujący wszędzie chaos - to obraz wojny w Afganistanie, który wyłania się z amerykańskiego filmu "The Other War". Obraz został uhonorowany nagrodą dla niezależnych dziennikarzy.

Jeśli Francuzi nie wycofają się z Afganistanu, zaatakujemy Paryż - zagrozili talibowie w wyemitowanym w arabskiej telewizji nagraniu. Jednocześnie talibowie odrzucili w poniedziałek ofertę prezydenta Hamida Karzaja, który zaproponował bojownikom negocjacje pokojowe.

Londyn chce wysłać w przyszłym roku do Afganistanu dodatkowe dwa tysiące żołnierzy, informuje BBC. Tymczasem z czwartkowego sondażu wynika, że ponad dwie trzecie Brytyjczyków uważa, że brytyjskie wojska powinny opuścić Afganistan w ciągu roku.

Sześć afgańskich dziewcząt, idących do szkoły, zostało w środę oblanych kwasem. Tym razem chodziło prawdopodobnie o powstrzymanie ich przed zdobywaniem edukacji. Podobne tragedie spotykają jednak również młode kobiety, sprzeciwiające się poślubieniu wskazanego mężczyzny.

Dwóch żołnierzy hiszpańskich zginęło, a jeden został ciężko ranny w niedzielę podczas ataku terrorystycznego na południe od prowincji Herat, w Afganistanie - poinformowały źródła ministerstwa obrony w Madrycie.

Raport przygotowywany dla amerykańskiego rządu na temat sytuacji w Afganistanie nie pozostawia cienia wątpliwości - Amerykanie tracą panowanie nad sytuacją. Na miejscu potrzeba więcej żołnierzy, a nie ma szans, żeby się tam szybko znaleźli. O tajnym raporcie dziennikarzom CNN opowiedział anonimowo jeden z jego twórców.