Afganistan

Afganistan

Rebelianci talibscy wysadzili w powietrze most w rejonie Przełęczy Chajberskiej w Pakistanie na granicy afgańskiej, blokując tym samym główny szlak zaopatrzenia wojsk stacjonujących w Afganistanie - powiadomiły miejscowe władze.

Zamachowiec wszedł na teren ośrodka szkoleniowego przebrany w policyjny mundur. Zbliżył się do grupy ludzi i zdetonował ukryty pod ubraniem ładunek. Co najmniej 18 afgańskich policjantów zginęło.

Uprawa opium, podstawa dochodu wielu Afgańczyków, od lat jest na celowniku stacjonujących w Afganistanie wojsk NATO. Jak jednak donosi niemiecki "Der Spiegel", natowscy generałowie toczą ostry spór o to, jak walczyć z uprawą narkotyku.

Wśród nagrań wideo z groźbami terrorystów to prawdziwy rarytas - tureccy dzihadyści grożą atakami na wojska koalicji w Afganistanie po niemiecku.

Talibscy rebelianci porwali dziewięciu robotników budowlanych pracujących dla prywatnej firmy w zachodnim Afganistanie. Spalili zajmowane przez nich pomieszczenia oraz sprzęt budowlany.

Największym wyzwaniem dla administracji Baracka Obamy jest wojna w Afganistanie, ale Waszyngton nie może też zapomnieć o Iraku - stwierdził przed senacką komisją sekretarz obrony Robert Gates.

Kupujcie w komisach, ciuchlandach i innych demobilach! Nie dość, że zapłacicie niewiele i zrobicie dobry ekologiczny uczynek, to jeszcze przy odrobinie szczęścia zdobędzie tajne dane amerykańskiej armii.

Pięć osób zginęło, a wiele zostało rannych w wyniku zamachu terrorystycznego na północnym zachodzie Pakistanu. Na placu pełnym ludzi eksplodowała umieszczona na rowerze bomba.

W niedzielę rano na zatłoczonym rynku w Samkanai w prowincji Paktia na wschodzie Afganistanu, zamachowiec - samobójca wysadził się w powietrze. Dzień wcześniej trwały walki między siłami koalicyjnymi a talibami na wschodzie oraz północnym - zachodzie kraju.

Ciała sześciu zabitych mężczyzn - pięciu rozstrzelanych, jednego powieszonego - porzucili w zachodnim Pakistanie miejscowi talibowie. Przy ciałach zostawili kartkę: "prezent dla Obamy".

Kraje NATO, które nie idą za przykładem USA i Wielkiej Brytanii i nie angażują się głębiej w Afganistanie, to "darmozjady" - taką tezę postawił brytyjski minister obrony John Hutton w przemówieniu, które ma wygłosić na natowskiej naradzie w Wilton Park.

MON ocenia efektywność polskich misji zagranicznych. Potem zapadną decyzje. Jakie? Aż o 600 żołnierzy może wzmocnić się polski kontyngent w Afganistanie, zaś połowa tej liczby żołnierzy może wrócić do domu z Czadu i Libanu, zapowiedział szef resortu Bogdan Klich.

Każda wojna propagandowa opiera się na przesadzie, ale tym razem afgańscy talibowie zdecydowanie przedobrzyli. Właśnie ogłosili statystyki, z których wynika, że ich przewaga nad siłami koalicji jest miażdżąca.

Przywódca talibów mułła Omar pozostaje nieuchwytny, ale jego współpracownicy mają już mniej szczęścia. Pakistańska policja aresztowała w Peszawarze jego byłego rzecznika.

Dwudziestu ochroniarzy eskortujących afgańskiego urzędnika zostało w czwartek zabitych w zasadzce przygotowanej przez talibów w prowincji Helmand na południu kraju - powiedział rzecznik gubernatora prowincji Daud Ahmadi.

Talibowie pozyskali 35 afgańskich funkcjonariuszy - przyznały afgańskie władze. Amerykańskie statystyki potwierdzają, że sytuacja w kraju wymyka się spod kontroli - w mijającym roku podwoiła się liczba przydrożnych bomb do 2 tys. oraz porwań, osiągając 300 - powiedział amerykański ambasador w Afganistanie William Wood.

Co najmniej dwie osoby zginęły, a 17 zostało rannych po eksplozji samochodu-pułapki w prowincji Parwan w Afganistanie. Wśród rannych jest dwóch amerykańskich żołnierzy.

Samochód-pułapka eksplodował przed budynkiem rządowym w mieście Chost w południowo-wschodnim Afganistanie. Zginęło siedem osób, a 36 jest rannych.

Broń budzi kontrowersje, nagłe wzbogacenie może być podejrzane, więc CIA nagradza swoich afgańskich sojuszników... viagrą - donosi "Washington Post". - Agencja proponuje wszystko, co może pomóc zdobyć kontakty i wpłynąć na ludzi - powiedział anonimowo dziennikowi jeden z agentów.