Afganistan

Afganistan

Kamieniami w afgańskie emancypantki

Protestowały przeciwko nowemu, restrykcyjnemu muzułmańskiemu prawu - ale jedyne co uzyskały, to grad kamieni. Około trzystu afgańskich kobiet zostało zaatakowanych w Kabulu.

Kochankowie publicznie rozstrzelani

Afgańscy talibowie rozstrzelali w prowincji Nimruz kobietę i mężczyznę za to, że byli kochankami. Egzekucję musiała oglądać cała wieś.

Co wolno afgańskiej kobiecie?

- Zachód twierdzi, że zaprowadził w Afganistanie demokrację. Powinien pozwolić ludziom używać tych demokratycznych praw - w ten sposób afgański duchowny szyicki Mohammad Asif Mohseni broni surowego prawa wobec kobiet, które dalekie jest od zachodnich standardów.

Talibowie ponoszą klęski

Ostatnich kilkadziesięciu godzin talibowie nie mogą uznać za zwycięskie. Najprawdopodobniej bezzałogowy amerykański samolot zbombardował ich kwaterę w rejonie chajberskim w Pakistanie, a w afgańskim okręgu Helmand kilkudziesięciu bojowników zginęło w bitwie z siłami koalicji.

Policja rozgromiła talibów

Podczas gdy w Holandii toczy się międzynarodowa konferencja na temat przyszłości Afganistanu, w kraju tym władze podejmują coraz bardziej zdecydowane działania przeciw religijnym radykałom. Policja właśnie poinformowała o zabiciu 30 talibów w akcji przeprowadzonej w południowej prowincji Uruzgan.

"Współpracą pokonamy terroryzm"

Przedstawiciele blisko 80 krajów oraz 20 najważniejszych organizacji pomocowych debatują w Hadze na temat przyszłości Afganistanu. - Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że coraz więcej ludzi rozumie, iż bez rzeczywistej współpracy z sąsiadami Afganistanu nie można zapewnić zwycięstwa nad terroryzmem - oświadczył prezydent Afganistanu Hamid Karzaj rozpoczynając konferencję.

Amerykanie liczą na Iran

Waszyngton liczy na pomoc Iranu w stabilizacji sytuacji w Afganistanie, ale odpowiedź Teheranu nie nastraja optymistycznie. Być może bardziej pomyślne stanowisko Irańczycy zajmą podczas rozpoczynającej się w Holandii konferencji ONZ dotyczącej Afganistanu.

Iran i USA przy jednym stole

A jednak: Stany Zjednoczone i Iran zasiądą przy jednym stole. Przedstawiciele obu krajów wezmą udział w międzynarodowej konferencji poświęconej Afganistanowi. Spotkanie odbędzie się we wtorek w Hadze.

Afgańskie dzieci na deskorolkach

Afgańskie dzieci każdego popołudnia uczą się jeździć na deskorolkach w skateparku znajdującym się w centrum Kabulu. Kilkanaście miesięcy temu miejsce to założyli wolontariusze z Wielkiej Brytanii. Jak mówią, w ten sposób chcieli uszczęśliwić młodych ludzi, którzy mieszkają w rozdartym przez wojnę kraju.

Obama poskromił jastrzębie

Nowa amerykańska strategia wobec Afganistanu, zaprezentowana w piątek przez prezydenta Baracka Obamę, to owoc kompromisu między wojskowymi, dyplomatami i wiceprezydentem Joe Bidenem - pisze amerykański dziennik "The New York Times".

Afganistan zadowolony z decyzji Obamy

Władze Afganistanu i Pakistanu są zadowolone z ogłoszonej właśnie przez Baracka Obamę nowej strategii USA dotyczącej wojny z talibami. Prezydent USA zapowiedział wysłanie do Afganistanu dodatkowych żołnierzy i podkreślił, że zarówno talibowie jak i al-Kaida wciąż są dużym zagrożeniem dla międzynarodowego bezpieczeństwa.

"Al-Kaida planuje ataki na USA"

- Al-Kaida planuje przeprowadzenie z terytorium Pakistanu ataków wymierzonych w USA. Wynika to z informacji wywiadu - mówił Barack Obama, który w Waszyngtonie zaprezentował nową strategię USA wobec Afganistanu.

Zniszczyć kryjówki bin Ladena

USA wyślą przed jesienią do Afagnistanu 4 tys. nowych instruktorów wojskowych, którzy pomogą szkolić afgańską armię. Będzie to część nowej strategii, którą w piątek ogłosi prezydent Barack Obama. Jej kluczowym elementem będzie jednak zniszczenie kryjówek Al-Kaidy i Osamy bin Ladena na terenie Afganistanu i Pakistanu.

Zamachowiec mierzył w policjantów

Co najmniej sześć osób - piątka cywilów i policjant - zginęło w sobotę w ataku zamachowca-samobójcy na wschodzie Afganistanu - poinformowały oficjalne źródła afgańskie.

Cztery bataliony extra na wybory

- Każdy obywatel Afganistanu powinien mieć prawo zagłosować tam, gdzie mieszka - oznajmił, przebywający z wizytą w Kabulu sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer. Dlatego też, by zapewnić bezpieczeństwo podczas sierpniowych wyborów prezydenckich do Afganistanu powinno przyjechać dodatkowo cztery tysiące żołnierzy, ocenił.

Kto dowodzi polską strefą?

30 października ub.r. nasze wojsko przejęło odpowiedzialność za afgańską prowincję Ghazni. Były huczne uroczystości i krzepiące słowa Głównodowodzącego Sił Zbrojnych NATO w Europie Bantza Craddocka o "odwadze i poświęceniu". Było też zapewnienie, że bez nas w Afganistanie trudniej byłoby zaprowadzić porządek. Ale niewiele osób wie, że tego porządku w naszej prowincji strzeżemy częściowo. Za inwestycje, pomoc i odbudowę Ghazni nadal odpowiadają Amerykanie. My tylko walczymy.

Talibowie: Amerykanie są nielogiczni

W niedzielę w prasowym wywiadzie Barack Obama zaproponował sposób na zakończenie wojny w Afganistanie - negocjacje z umiarkowanymi talibami. We wtorek talibowie zareagowali - "to nie wymaga odpowiedzi ani reakcji, gdyż jest nielogiczne".

NATO: nie wygrywamy w Afganistanie

Najpierw Barack Obama, a teraz siły NATO otwarcie przyznają się do porażki w Afganistanie. - Są regiony - duże regiony, szczególnie na południu Afganistanu, gdzie nie wygrywamy - przyznał dowódca sojuszu w Afganistanie generał David McKiernan w rozmowie z BBC.

Amerykanie chcą rozmawiać z talibami

Barack Obama chce, aby jego żołnierze nawiązali rozmowy z talibami. A przynajmniej tymi o umiarkowanych poglądach. Prezydent USA przyznał, że siły koalicji nie wygrywają w Afganistanie, a sytuacja w tym kraju tylko się pogarsza.