Afganistan

Afganistan

Dowódca brytyjskich sił specjalnych w Afganistanie mjr Sebastian Morley podał się do dymisji na znak protestu przeciwko złemu wyposażeniu tych oddziałów, walczących na froncie afgańskim - ujawnił sobotni londyński "Daily Telegraph".

Polscy żołnierze przejęli w czwartek odpowiedzialność za prowincję Ghazni na wschodzie Afganistanu. Będą tam ochraniać m.in. drogę z Kabulu do Kandaharu - jeden z głównych szlaków komunikacyjnych kraju.

Ok. 20 tys. żołnierzy - takiego wsparcia oczekują w Afganistanie amerykańscy generałowie, podał "Washington Post", powołując się na źródła w Pentagonie.

Politycy i starszyzna plemienna z Afganistanu i Pakistanu uzgodnili wspólną taktykę w walce z talibami. Chcą nawiązania z nimi kontaktu. To także postulat Waszyngtonu, który chce porozumienia z częścią bojowników - czytamy we wtorkowym wydaniu "The Wall Street Journal".

Waszyngton doszedł do wniosku, że jedyną szansą na zakończenie konfliktu w Afganistanie jest porozumienie z częścią talibów - twierdzi "Wall Street Journal", powołując się na miarodajne koła w amerykańskim rządzie.

- Dwóch cudzoziemców i jeden Afgańczyk zostało zastrzelonych w sobotę w samym centrum Kabulu, stolicy Afganistanu - poinformowały źródła policyjne. Również w sobotę Ankara poinformowała o porwaniu dwóch tureckich inżynierów w Afganistanie.

23-letni afgański dziennikarz Perwiz Kambachsz uniknie kary śmierci, na którą skazano go za obrazę islamu. Sąd apelacyjny zamienił ją na 20 lat pozbawienia wolności.

Dwóch niemieckich żołnierzy i pięcioro przypadkowych dzieci zginęło w eksplozji samochodu-pułapki w Kunduzie na północy Afganistanu.

Zastrzelona pracownica pozarządowej organizacji humanitarnej, 20 zabitych talibów - takie doniesienia schodzą w poniedziałek z Afganistanu. Niemal w tym samym czasie, armia pakistańska zabiła co najmniej 35 talibskich bojowników.

Kapral Daniel James przez kilka miesięcy przekazywał tajne dane brytyjskiej misji w Afganistanie Irańczykom. W końcu wpadł, a w Wielkiej Brytanii trwa właśnie jego proces.

Ponad stu talibańskich bojowników zginęło w walkach z afgańskimi siłami bezpieczeństwa wspieranymi przez oddziały NATO w dwóch oddzielnych starciach na południu Afganistanu. Według rzecznika gubernatora prowincji Helmand nie było ofiar wśród afgańskich ani zagranicznych żołnierzy.

Żołnierze NATO będą mogli atakować fabryki opium w Afganistanie - poinformował rzecznik Sojuszu James Appathura. Wcześniej nie mieli takich uprawnień.

Brytyjski rząd ma nowy plan, który ma zniweczyć wysiłki propagandowe talibów - informuje BBC. Ofensywa aliantów ma polegać na... rozdawaniu Afgańczykom telefonów komórkowych.

Kraj "stacza się po spirali w dół" - to jeden z wniosków prawie ukończonego już raportu amerykańskich agencji wywiadowczych na temat sytuacji w Afganistanie, który przytacza "New York Times".

Najwyższy rangą dowódca brytyjski w Afganistanie, brygadier Mark Carleton-Smith powiedział "The Sunday Times", że wojny w w tym kraju nie da się wygrać i międzynarodowa koalicja powinna być przygotowana na ewentualne układy z talibami.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier chce wycofania niemieckich sił specjalnych z Afganistanu - donosi tygodnik "Der Spiegel". Obecnie w ramach natowskich sił ISAF służy tam 3,3 tys. niemieckich żołnierzy. W ISAF są także polskie oddziały.

Dowódca wojsk NATO w Afganistanie gen. Daivd McKiernan powiedział w środę, że potrzebuje wzmocnienia swoich sił "tak szybko, jak to tylko możliwe". Posiłki są potrzebne, bo coraz więcej bojowników przekracza granicę z Pakistanem i dołącza się do sił wrogich międzynarodowej koalicji.