Aborcja będzie zakazana?

Aborcja będzie zakazana?

Na morzu szalał sztorm, a w porcie we Władysławowie feministki i Wszechpolacy. Gdy holenderski statek z gabinetem aborcyjnym na pokładzie próbował zacumować, działaczki witały go z entuzjazmem, kobiety chcące usunąć ciążę z nadzieją, a przeciwnicy aborcji z transparentami Langenort go home i jajkami do rzucania. Ówczesny rząd grzmiał, lokalny prokurator działał. Rozgorzała debata publiczna na temat praw reprodukcyjnych polskich kobiet. Był 2003 rok. Czy teraz, po decyzji Trybunału Konstytucyjnego, "pływająca klinika" znów dobije do polskiego portu? 

Przyznaje, że ma żal do niektórych polityków i Kościoła o to, że po wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji "zobaczyli skalę protestów, to się nagle pochowali". - Powinni stanąć z nami, by tłumaczyć to ludziom - mówi Patryk Jaki w rozmowie z Arletą Zalewską i Krzysztofem Skórzyńskim o rodzinie, ludziach na ulicach, premierze Morawieckim i wecie do unijnego budżetu.

W czwartek zatrzymania przed sądem okręgowym w Warszawie, w piątek pikieta przed warszawską prokuraturą. Znajomi 17-letniego zatrzymanego Janka przyszli go wesprzeć, bo nie godzą się na takie działanie policji. Rodzina o zatrzymaniu syna dowiedziała się od kolegów . Nie mogła ustalić, na jakim komisariacie się znajduje, bo ciągle przewożono go w inne miejsce. Adrianna Otręba.

Na publiczne wezwanie Roberta Bąkiewicza zostałem "obrońcą kościołów". Byłem świadkiem polowania na Antifę. Brałem udział w tajnym szkoleniu. Uczyłem się strzelać. Ochraniałem Marsz Niepodległości i widziałem płonące mieszkanie. To relacja ze środka Straży Narodowej.

Gdy napisała publicznie, że jej babcia w trakcie II wojny światowej została zgwałcona, usłyszała: "po co rozdrapywać te rany?". Gdy opowiada, że problemem gwałtów zajmuje się zawodowo, rozmawiając z ofiarami na całym świecie, dowiaduje się że to dziwaczny temat, o którym nikt nie będzie chciał słuchać. Z Wiolą Davie, psychoanalityczką pracującą w Nowym Jorku, o pokoleniowej traumie i o tym, jak protesty Polek mogą pozwolić na walkę z nią, rozmawiał Tomasz Słomczyński.

Kilkaset osób demonstrowało we wtorek wieczorem w Krakowie przed kurią i przed kamienicą przy ulicy Kanoniczej, w której mieszka kardynał Stanisław Dziwisz. Uczestnicy protestu skandowali między innymi hasła takie jak: "Kraków wolny od Dziwisza", "Hańba", "Dziwisz wiedział, nie powiedział".

Legalna aborcja dla Polek - w Szwecji, Norwegii, Islandii czy Danii. Nie przypadkiem właśnie teraz w tych krajach pojawia się taki postulat, bo o decyzji Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej mówi się właśnie tam. Barbara Sobska.