Aborcja będzie zakazana?

Aborcja będzie zakazana?

Koronawirus. To słowo – odmieniane na różne sposoby - było w tym roku "naj...". Najważniejsze, najgroźniejsze, najsmutniejsze i z największym wpływem na życie każdego z nas. Pandemia, #Zostanwdomu, #Pomagajmysobie, a ostatnio #Polskasieszczepi - aż trudno uwierzyć, że to wszystko wydarzyło się w ciągu niespełna 10 miesięcy. Dużo działo się też w polityce, dlatego ułożyliśmy dla Was ranking najważniejszych wydarzeń.

Pod koniec 2020 roku mam przed oczami Polskę każdego dnia śledzącą tragiczny bilans żywych, chorych i zmarłych. Polskę patrzącą na malejącą liczbę personelu medycznego i respiratorów, z niecierpliwością lub lękiem oczekującą szczepionek. Polskę liczącą straty związane z prowadzonymi przedsiębiorstwami, Polskę pracowników bojących się o swoją pracę, o dzieci w nauce zdalnej. Mam też przed oczami Polskę, w której dziesiątki tysięcy Polek i Polaków wyszły na ulicę protestować nie dlatego, że pandemię lekceważą, ale dlatego, że sami czują się lekceważeni - dla tvn24.pl mijający rok podsumowuje Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, prawniczka, kandydatka na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich.

Przy konflikcie dwóch takich samych dóbr, na przykład życia człowieka, wszystko zależy od indywidualnego przypadku. W książkowym przykładzie, w którym dwoje ludzi tonie na morzu, a jest jedno koło ratunkowe, każda osoba ma prawo ratować swoje życie kosztem życia drugiej osoby. Jedna działa wówczas w stanie wyższej konieczności, a druga w obronie koniecznej - mówi doktor habilitowana nauk prawnych Barbara Namysłowska-Gabrysiak.