Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

"Każdy, kto zgodnie z wytycznym WHO powinien mieć test wykonany, będzie miał do niego dostęp"

Są jednakowe zasady dla wszystkich, jeżeli chodzi o wykonywanie testów, każdy ma do nich dostęp na tych samych zasadach - zapewnił w "Jeden na jeden" w TVN24 wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Odpowiadając na apel pielęgniarki ze szpitala zakaźnego w Warszawie, która prosiła o testy dla personelu medycznego, powiedział, że "jeżeli ktoś pracuje w takim miejscu, to wydaje się, że ma bardzo krótką ścieżkę do tego, aby otrzymać skierowanie".

Matury i egzamin ósmoklasisty. Czy mogą się w tym roku nie odbyć?

– Nasza praca jest specyficzna, bo nie za bardzo możemy zabierać ją do domu. Arkusze egzaminacyjne mogą opuszczać budynek komisji dopiero, gdy kierujemy je do drukarni – mówi Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Na razie CKE pracuje tak, jakby egzaminy miały rozpocząć się 21 kwietnia. Na ministerialne decyzje w napięciu czeka ok. 700 tysięcy nastolatków.

Dwa szpitale, kilkunastu zakażonych pracowników. "Zarządzanie kryzysowe nie działa"

Po zakażeniu 12 członków personelu medycznego koronawirusem szpital w Nowym Mieście nad Pilicą nie ma ich kim zastąpić i czeka na pomoc wojewody – dowiedział się portal tvn24.pl. - Zarządzanie kryzysowe nie działa w przypadku problemów z brakami w personelu – mówi jeden z pracowników placówki. Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker odpowiada, że wojewoda mazowiecki "będzie reagował na sytuację", inni wojewodowie mają polecenie działać "szczególnie wrażliwie".

Biedroń: apeluję do prezydenta, by nie prowadził kampanii na nieszczęściu i poczuciu zagrożenia Polek i Polaków

- Zgodnie z prawem kampania powinna być równa i transparentna, wszyscy powinni mieć takie same szanse. Dziś tych równych szans nie ma - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 kandydat Lewicy na prezydenta, europoseł Robert Biedroń. Komentując przebieg kampanii wyborczej w czasie epidemii koronawirusa, wskazał, że mniejsze komitety wyborcze "realnie nie są w stanie zbierać podpisów".

"Nie zostawimy melomanów bez muzyki". Opery i filharmonie grają online

Chociaż w wielu krajach instytucje kultury zostały zamknięte w związku z pandemią koronawirusa, filharmonie i opery - wśród nich najsłynniejsze na świecie - mają dobrą wiadomość dla miłośników muzyki poważnej. Spektakle i koncerty są dostępne w internecie. Do inicjatywy dołączyły także instytucje z Polski.

Marszałek Sejmu: nie ma planów przesunięcia wyborów prezydenckich

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przekazała w środę, że nie ma planów przesunięcia wyborów prezydenckich. Data 10 maja tego roku jest niezagrożona - mówiła marszałek. Państwo dołoży wszelkich starań, by wybory odbyły się terminowo i z zachowaniem standardów bezpieczeństwa - zapewniła.

Ministerstwo Zdrowia: 36 nowych przypadków zakażenia koronawirusem

Mamy 36 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało w środę wieczorem Ministerstwo Zdrowia. W sumie tego dnia liczba zakażonych wzrosła o 49 osób. Łącznie w Polsce potwierdzono 287 zakażeń nowym patogenem. Pięć osób zmarło.

#NieKłamMedyka. Ratownicy apelują do pacjentów

Nie zatajajmy informacji, nie wymyślajmy urazów, by wezwać karetkę, bądźmy szczerzy - apelują ratownicy medyczni i lekarze. Twierdzą, że wiele osób, nawet w obliczu pandemii i zagrożeń z nią związanych, "zachowuje się skrajnie nieodpowiedzialnie". Uświadomieniu pacjentów ma służyć akcja #NieKłamMedyka.

Komornicy wstrzymują eksmisje i licytacje. Efekt koronawirusa

Komornicy wstrzymują lub znacznie ograniczają czynności egzekucyjne poza kancelarią - poinformował rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej Krzysztof Pietrzyk. Decyzja ma związek z zagrożeniem epidemicznym w naszym kraju. Do środy po południu potwierdzono w Polsce ponad 250 przypadków zakażenia koronawirusem.