Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

Spodziewam się, że w najbliższym tygodniu będziemy mieli powyżej tysiąca pacjentów z dodatnim wynikiem COVID- 19, ta lista będzie szybko rosła - przyznał na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Działamy w bardzo trudnym reżimie kwarantanny tak naprawdę całego społeczeństwa - dodał. Wyraził nadzieję, że za 7-10 dni tempo wzrostu zachorowań powinno spaść.

W ramach akcji #LOTdoDomu chęć powrotu do kraju zadeklarowało niemal 20 tysięcy osób - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Dodał, że zaakceptowano już ponad 100 takich rejsów. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało, że do poniedziałkowego poranka czarterami sprowadzono do kraju 1300 obywateli.

Zanim udamy się na przejście graniczne, warto sprawdzić, gdzie kolejki są najkrótsze. Najgorzej sytuacja wygląda w Świecku i Jędrzychowicach. Wjechać do kraju mogą tylko Polacy, wszyscy wracający muszą poddać się kwarantannie.

Mieszkanka Dolnego Śląska przyjechała karetką na SOR w Legnicy. Stamtąd odesłano ją do szpitala zakaźnego we Wrocławiu. Kobiecie wykonano test na obecność koronawirusa, ale ze względu na brak objawów odesłano ją do Legnicy. Następnego dnia okazało się, że kobieta jest zarażona koronawirusem. Kwarantannie poddano personel medyczny i pacjentów, którzy mieli styczność z kobietą na szpitalnym oddziale ratunkowym. Poddał się jej też prezydent Legnicy.

Musimy być przygotowani na scenariusz zarówno taki, że 25 marca życie zaczyna wracać do normalności, jak i na scenariusz, że kolejne tygodnie będziemy musieli spędzić w trybie określonym przez wskazówki sanepidu, przez wskazówki lekarzy, a także wskazówki rządowe - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (Porozumienie).

Musimy się odnieść do poczucia obowiązku wszystkich ludzi, którzy wracają z zagranicy. Pilnowanie kwarantanny domowej to działanie, które pomoże nie tylko im samym, ale też nam wszystkim - mówiła w "Dzień po dniu" w TVN24 wirusolog Maria Gańczak. Profesor opisała też scenariusz rozwoju epidemii przy ewentualnym braku działań prewencyjnych.

Nadchodzący tydzień powie nam bardzo dużo o tym, w którym kierunku będzie zmierzała sytuacja w Polsce - powiedział w programie "Debata Faktów: koronawirus" prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych profesor Robert Flisiak. Doktor Aneta Afelt z Uniwersytetu Warszawskiego oceniła, że "im stosowniej się zachowamy - stosując się do zarządzeń, dbając o siebie wzajemnie - tym łatwiej przejdziemy przez ten egzamin". - Bo to jest egzamin dla nas, dla Polaków, dla Europejczyków, dla świata - podkreśliła.

Czy mieszkańcy miast, w których powstały szpitale jednoimienne, będą szczególnie narażeni na zakażenie koronawirusem? Czy należy dezynfekować zakupy przed włożeniem do lodówki? W programie "Koronawirus. Raport" w TVN24 specjaliści odpowiadali na wasze pytania dotyczące koronawirusa. W niedzielę gościem był doktor habilitowany nauk medycznych Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych.

W programie "Debata Faktów: Koronawirus" zaproszeni goście rozmawiają o obecnej sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2. W Polsce, jak i w innych krajach na całym świecie, podjęto w związku z tym wyjątkowe działania.