Sesja Rady Warszawy w maseczkach i rękawiczkach. "Staramy się działać racjonalnie, ale działać"

Autor:
kz/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Miasto nie planuje zniesienia opłat parkingowych
Miasto nie planuje zniesienia opłat parkingowychTVN24
wideo 2/3
Konferencja prasowa prezydenta (18 marca)

Staramy się działać racjonalnie, ale działać - podkreślała przewodnicząca liczącej 60 radnych Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska (PO) przed czwartkową sesją. Rekomendowała jednak publiczności, by z powodu zagrożenia koronawirusem korzystała z transmisji internetowych. Sami radni obradują w maseczkach i rękawiczkach. 

Sesja rozpoczęła się w czwartek o godzinie 10 w Pałacu Kultury i Nauki. W wyznaczonej sali pojawiło się ponad 40 z 60 radnych. Wszyscy założyli rękawiczki i maseczki. 

"Przepis pana premiera nas nie obowiązuje"

Przewodnicząca rady Ewa Malinowska-Grupińska zapytana o zwołanie sesji w czasie stanu zagrożenia epidemicznego, ogłoszonego w piątek przez premiera Mateusza Morawieckiego, odpowiedziała: - Ale ten przepis pana premiera nas nie obowiązuje. Jest parę punktów, które są konieczne do przyjęcia, żeby miasto funkcjonowało – podkreśliła. 

Dodała także, że harmonogram sesji jest krótszy i znalazły się w nim tylko najpilniejsze kwestie. Przewodnicząca wyjaśniła, że nie ma możliwości prawnej, by przeprowadzić głosowania online. - Takie są przepisy państwowe. Staramy się działać racjonalnie, ale działać – zaznaczyła.

"Potrzebne są pieniądze, żeby miasto funkcjonowało"

W harmonogramie znalazł się między innymi projekt uchwały w sprawie wniesienia do sądu administracyjnego skargi na decyzję wojewody mazowieckiego unieważniającą tzw. uchwałę krajobrazową, a także projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2020 rok. Zazwyczaj lista uchwał wynosi kilkadziesiąt, a sesja trwa nawet kilkanaście godzin. W czwartek harmonogram został skrócony do kilkunastu punktów, a radni liczą, że po dwóch - trzech godzinach, wrócą do domów. 

- Potrzebne są pieniądze, żeby miasto funkcjonowało – podkreśliła Malinowska-Grupińska. Jak dodała, już w tej chwili dzielnice potrzebują pieniędzy, dlatego niezbędne są odpowiednie zapisy, aby mogły je otrzymać.

Radni w maseczkach 

- Stosujemy wszystkie środki bezpieczeństwa, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia - zapewniła z kolei Karolina Gałecka rzeczniczka ratusza. - Przeprowadziliśmy dezynfekcję pomieszczeń, między innymi szatni. Na radzie pojawił się tylko jeden wiceprezydent, dyrektorzy poszczególnych biur uczestniczą w radzie online - dodała Gałecka. 

Jeszcze przed rozpoczęciem sesji na stronie rady zamieszczono komunikat dla wszystkich pragnących wziąć udział w posiedzeniu. "W związku z koniecznością przeciwdziałania zakażeniom i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się zakażenia wirusem SARS-CoV-2 rekomendujemy Państwu rezygnację z bezpośredniego uczestnictwa w sesji Rady m.st. Warszawy oraz korzystanie z relacji online" – podano na stronie Rady Warszawy.

Sesja jest dostępna na kanale YouTube i poprzez stronę ratusza. 

Ci, którzy zdecydowali się jednak przyjść osobiście na rade, mieli przebywać w innym pomieszczeniu. Kiedy po godzinie 10 rozmawialiśmy z radnym Markiem Szolcem, były tam dwie osoby. Sam Szolc zaznaczył, że radni tak licznie zjawili się w Pałacu Kultury i Nauki, bo w punktach sesji pojawili się tematy, które są bardzo ważne dla miasta. Wskazał między innymi te dotyczące budżetu.  - Obradujemy w maseczkach rękawiczkach, zachowujemy wszystkie środki bezpieczeństwa. Jesteśmy tutaj, ponieważ czeka nas bardzo istotne glosowanie. Wyszliśmy z domu, bo taka była nagląca konieczność. Ale mimo tego, że my dziś nie siedzimy w domach, apelujemy zgodnie do innych, aby to robili i zadbali o zdrowie swoje i innych - powiedział radny. 

Autor:kz/r

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Marek Szolc

Pozostałe wiadomości

Mężczyzna został potrącony przez dwa samochody w Alejach Jerozolimskich. Do wypadku doszło w miejscu, gdzie nie ma przejścia dla pieszych. Ranny trafił do szpitala.

Mężczyzna potrącony przez dwa samochody trafił do szpitala

Mężczyzna potrącony przez dwa samochody trafił do szpitala

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie tylko zarzuty, ale też nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnych mieszkań i zakaz zbliżania się do bliskich grożą sprawcom przemocy domowej. Mogę je wydać interweniujący policjanci lub prokurator. Ostatnio mieszkania z tego powodu musieli opuścić 55-latek z powiatu zwoleńskiego i mieszkaniec podwarszawskich Starych Babic. 

Sprawcy przemocy z zarzutami i nakazami natychmiastowego opuszczenia mieszkań

Sprawcy przemocy z zarzutami i nakazami natychmiastowego opuszczenia mieszkań

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wystartowała 11. edycja budżetu obywatelskiego. Od 1 grudnia do 25 stycznia można składać projekty, zarówno online, jak i w urzędzie dzielnicy. Do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Rekordowa kwota w 11. edycji budżetu obywatelskiego. Można już składać wnioski

Rekordowa kwota w 11. edycji budżetu obywatelskiego. Można już składać wnioski

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wirażowej zderzyło się pięć samochodów. Dwie osoby zostały przetransportowane do szpitala. Trzy samochody są mocno rozbite. Droga jest zablokowana.

Zderzenie pięciu aut. Dwa mocno rozbite leżą w rowie

Zderzenie pięciu aut. Dwa mocno rozbite leżą w rowie

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Interwencją straży miejskiej zakończyło się parkowanie przed siedzibą Ochotniczej Straży Pożarnej w Ożarowie Mazowieckim. Pozostawiony przed bramą remizy samochód blokował wyjazd strażakom. Kierowcę ukarano mandatem.

Zablokował wyjazd strażakom. "Kogoś poniosła fantazja"

Zablokował wyjazd strażakom. "Kogoś poniosła fantazja"

Autor:
arw/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstał plan miejscowy dla rejonu Parku Ujazdowskiego. Co zawiera? Ochronę dla domków fińskich i Osiedla Jazdów, a także Parku Ujazdowskiego czy Parku Tadeusza Mazowieckiego. Mieszkańcy będą mogli zabrać głos w sprawie planu ratusza. Ruszają konsultacje społeczne, które potrwają do 8 stycznia 2024 roku.

Powstał plan miejscowy dla Parku Ujazdowskiego i jego okolic, ruszają konsultacje

Powstał plan miejscowy dla Parku Ujazdowskiego i jego okolic, ruszają konsultacje

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po ataku w szkole w Kadzidle prokuratura przedstawiła 18-letniemu Albertowi G. zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany. Dwie spośród trzech ranionych przez niego osób są w stanie ciężkim. Świadkowie relacjonowali, że G. wyszedł w czasie lekcji do łazienki, wrócił zamaskowany i zaczął atakować "pierwsze napotkane osoby".

Zaatakował nożem w szkole. 18-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób i został aresztowany

Zaatakował nożem w szkole. 18-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób i został aresztowany

Aktualizacja:
Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Trzy osoby uniewinnione, jedna uznana za sprawcę i skazana na 15 lat więzienia - taki prawomocny wyrok zapadł w piątek w sprawie dotyczącej zabójstwa podczas transakcji nielegalnej sprzedaży broni w Ostrowi Mazowieckiej. Sąd odwoławczy zupełnie zmienił orzeczenie pierwszej instancji.

Było czterech skazanych, po apelacji został jeden. Ten, który "oddał w głowę ofiary dwa strzały z pistoletu"

Było czterech skazanych, po apelacji został jeden. Ten, który "oddał w głowę ofiary dwa strzały z pistoletu"

Autor:
pop
Źródło:
PAP

Policjanci zwracają uwagę na groźne konsekwencje wychłodzenia organizmu. Mogą one doprowadzić do utraty życia lub zdrowia. Jak podkreślają policjanci, szczególnie narażeni są bezdomni, osoby starsze i nietrzeźwe. Apelują, by nie być obojętnym. "Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie" - przypominają.

"Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie"

"Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie"

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ma 15 lat, mimo to wsiadł za kierownicę auta i wyjechał na ulicę. Gdy został zatrzymany, odrzucił kluczyki. Policjanci wezwali jego matkę.

Zatrzymali kierowcę i wezwali jego matkę

Zatrzymali kierowcę i wezwali jego matkę

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali kierowcę bmw, który podczas kontroli trzeźwości "wydmuchał" ponad dwa promile alkoholu. Po sprawdzeniu w bazie danych okazało się, że ma już dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. 64-latkowi grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

Z dwoma promilami i dożywotnim zakazem kierował autem

Z dwoma promilami i dożywotnim zakazem kierował autem

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

20-latek doprowadził do kolizji i uszkodził znaki drogowe. Do tego zdarzenia doszło prawdopodobnie dlatego, że przed wyruszeniem w podróż zapomniał o odpowiednim przygotowaniu swojego auta. Został ukarany mandatem.

Uderzył w znaki drogowe, "szyby w aucie nie były odmrożone"

Uderzył w znaki drogowe, "szyby w aucie nie były odmrożone"

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 50-letnią mieszkankę Ciechanowa, która wdarła się do mieszkania swojej 75-letniej sąsiadki i kilka razy ją uderzyła. Następnie zaatakowała 25-latkę, wobec której miała orzeczony prokuratorski zakaz zbliżania. Kobiecie przedstawiono zarzuty uporczywego nękania, naruszenia nietykalności cielesnej, naruszenia miru domowego oraz uszkodzenia mienia - poinformowała tamtejsza policja.

Wdarła się do mieszkania sąsiadki, łamiąc zakaz zbliżania się. Trafiła do aresztu

Wdarła się do mieszkania sąsiadki, łamiąc zakaz zbliżania się. Trafiła do aresztu

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie osoby zostały poszkodowane w zderzeniu dwóch tramwajów przy Dworcu Wieleńskim. Ruch był wstrzymany.

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim. Poszkodowane dwie osoby

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim. Poszkodowane dwie osoby

Autor:
katke
Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu będą przechodzić nad południową Polską w nocy z piątku na sobotę i w sobotę. Na terenie dwóch województw, gdzie obowiązują czerwone alerty wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pokrywa śnieżna ma wzrosnąć nawet o około pół metra. IMGW ostrzega również przed gołoledzią i intensywnymi opadami deszczu.

Spadnie nawet pół metra śniegu. Alerty najwyższego stopnia

Spadnie nawet pół metra śniegu. Alerty najwyższego stopnia

Aktualizacja:
Autor:
anw,dd,ps
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia