Sesja Rady Warszawy w maseczkach i rękawiczkach. "Staramy się działać racjonalnie, ale działać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Miasto nie planuje zniesienia opłat parkingowych
Miasto nie planuje zniesienia opłat parkingowychTVN24
wideo 2/3
Konferencja prasowa prezydenta (18 marca)

Staramy się działać racjonalnie, ale działać - podkreślała przewodnicząca liczącej 60 radnych Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska (PO) przed czwartkową sesją. Rekomendowała jednak publiczności, by z powodu zagrożenia koronawirusem korzystała z transmisji internetowych. Sami radni obradują w maseczkach i rękawiczkach. 

Sesja rozpoczęła się w czwartek o godzinie 10 w Pałacu Kultury i Nauki. W wyznaczonej sali pojawiło się ponad 40 z 60 radnych. Wszyscy założyli rękawiczki i maseczki. 

"Przepis pana premiera nas nie obowiązuje"

Przewodnicząca rady Ewa Malinowska-Grupińska zapytana o zwołanie sesji w czasie stanu zagrożenia epidemicznego, ogłoszonego w piątek przez premiera Mateusza Morawieckiego, odpowiedziała: - Ale ten przepis pana premiera nas nie obowiązuje. Jest parę punktów, które są konieczne do przyjęcia, żeby miasto funkcjonowało – podkreśliła. 

Dodała także, że harmonogram sesji jest krótszy i znalazły się w nim tylko najpilniejsze kwestie. Przewodnicząca wyjaśniła, że nie ma możliwości prawnej, by przeprowadzić głosowania online. - Takie są przepisy państwowe. Staramy się działać racjonalnie, ale działać – zaznaczyła.

"Potrzebne są pieniądze, żeby miasto funkcjonowało"

W harmonogramie znalazł się między innymi projekt uchwały w sprawie wniesienia do sądu administracyjnego skargi na decyzję wojewody mazowieckiego unieważniającą tzw. uchwałę krajobrazową, a także projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2020 rok. Zazwyczaj lista uchwał wynosi kilkadziesiąt, a sesja trwa nawet kilkanaście godzin. W czwartek harmonogram został skrócony do kilkunastu punktów, a radni liczą, że po dwóch - trzech godzinach, wrócą do domów. 

- Potrzebne są pieniądze, żeby miasto funkcjonowało – podkreśliła Malinowska-Grupińska. Jak dodała, już w tej chwili dzielnice potrzebują pieniędzy, dlatego niezbędne są odpowiednie zapisy, aby mogły je otrzymać.

Radni w maseczkach 

- Stosujemy wszystkie środki bezpieczeństwa, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia - zapewniła z kolei Karolina Gałecka rzeczniczka ratusza. - Przeprowadziliśmy dezynfekcję pomieszczeń, między innymi szatni. Na radzie pojawił się tylko jeden wiceprezydent, dyrektorzy poszczególnych biur uczestniczą w radzie online - dodała Gałecka. 

Jeszcze przed rozpoczęciem sesji na stronie rady zamieszczono komunikat dla wszystkich pragnących wziąć udział w posiedzeniu. "W związku z koniecznością przeciwdziałania zakażeniom i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się zakażenia wirusem SARS-CoV-2 rekomendujemy Państwu rezygnację z bezpośredniego uczestnictwa w sesji Rady m.st. Warszawy oraz korzystanie z relacji online" – podano na stronie Rady Warszawy.

Sesja jest dostępna na kanale YouTube i poprzez stronę ratusza. 

Ci, którzy zdecydowali się jednak przyjść osobiście na rade, mieli przebywać w innym pomieszczeniu. Kiedy po godzinie 10 rozmawialiśmy z radnym Markiem Szolcem, były tam dwie osoby. Sam Szolc zaznaczył, że radni tak licznie zjawili się w Pałacu Kultury i Nauki, bo w punktach sesji pojawili się tematy, które są bardzo ważne dla miasta. Wskazał między innymi te dotyczące budżetu.  - Obradujemy w maseczkach rękawiczkach, zachowujemy wszystkie środki bezpieczeństwa. Jesteśmy tutaj, ponieważ czeka nas bardzo istotne glosowanie. Wyszliśmy z domu, bo taka była nagląca konieczność. Ale mimo tego, że my dziś nie siedzimy w domach, apelujemy zgodnie do innych, aby to robili i zadbali o zdrowie swoje i innych - powiedział radny. 

Autorka/Autor:kz/r

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Marek Szolc

Pozostałe wiadomości

Co dalej z Lotniskiem Chopina i Centralnym Portem Komunikacyjnym? Rafał Trzaskowski stwierdził, że budowa CPK zniszczyłaby Okęcie, będące "jednym z największych atutów Warszawy", przyciągającym do miasta biznes. Zaznaczył jednak, że sprawa z CPK wyglądałaby inaczej, gdyby Lotnisko Chopina w stolicy zostało.

Czy warto budować nowe lotnisko. Rafał Trzaskowski chce "prawdziwych argumentów"

Czy warto budować nowe lotnisko. Rafał Trzaskowski chce "prawdziwych argumentów"

Źródło:
PAP, Radio Zet

W podwarszawskim Józefowie doszło do pożaru w budynku strzelnicy. Nikomu nic się nie stało. Strażakom udało się opanować ogień.

Pożar na strzelnicy pod Warszawą

Pożar na strzelnicy pod Warszawą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ścigała ich policja, uderzyli z impetem i zniszczyli wartą 800 tys. zł karetkę pogotowia, i uciekli. Policja szybko ich znalazła, ale zarzutów nie usłyszeli, wyszli na wolność. - Uderzenie było tak silne, że ponad trzytonowy ambulans przewrócił się na bok jak zabawka. Gdyby na pokładzie ambulansu przebywał pacjent, prawdopodobnie zginąłby na miejscu - tak opisują wypadek przedstawiciele pogotowia.

Policyjny pościg, zderzenie z karetką. Zatrzymano dwie osoby, ale zarzutów nie postawiono

Policyjny pościg, zderzenie z karetką. Zatrzymano dwie osoby, ale zarzutów nie postawiono

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Barbara Socha ma być pierwszą zastępczynią Tobiasza Bocheńskiego w ratuszu, o ile kandydat popieranych przez PiS wygra wybory na prezydenta Warszawy. Socha była wiceminister rodziny i pełnomocnik ds. polityki demograficznej w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Kandydat PiS na prezydenta Warszawy zdradził, kto będzie jego zastępczynią

Kandydat PiS na prezydenta Warszawy zdradził, kto będzie jego zastępczynią

Źródło:
PAP

Ośmioletni Wiktor w swoim brytyjskim akcie urodzenia jako rodziców ma wpisane dwie matki. Kobiety chciały, by tak samo było w polskich dokumentach. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w tej sprawie.

W brytyjskim akcie urodzenia ma dwie matki, w polskim dowodzie nie może. Wyrok

W brytyjskim akcie urodzenia ma dwie matki, w polskim dowodzie nie może. Wyrok

Źródło:
TVN24

Policja i prokuratura w Gostyninie (Mazowieckie) wyjaśniają okoliczności potrącenia 37-letniej kobiety prowadzącej wózek z 9-miesięcznym dzieckiem. W środę kierowca usłyszał w środę zarzuty spowodowania wypadku i jazdy pod wpływem alkoholu.

Potrącenie matki i niemowlaka. Kierowca usłyszał zarzuty. "Wypadku nie pamięta"

Potrącenie matki i niemowlaka. Kierowca usłyszał zarzuty. "Wypadku nie pamięta"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, tvnwarszawa

Sąd zdecydował o areszcie dla mężczyzny, który miał brutalnie zaatakować kobietę w warszawskim Śródmieściu. 23-latek jest podejrzany między innymi o usiłowanie zabójstwa na tle rabunkowym i seksualnym.

Brutalnie zaatakował młodą kobietę na Żurawiej. Jest areszt

Brutalnie zaatakował młodą kobietę na Żurawiej. Jest areszt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autokar wiozący wycieczkę szkolną uderzył w tył ciężarówki z naczepą. Do szpitala trafiło dwoje dzieci. Do zderzenia doszło na trasie S8 pod Nadarzynem. Są utrudnienia.

Autokar z dziećmi uderzył w ciężarówkę. Dwie osoby w szpitalu

Autokar z dziećmi uderzył w ciężarówkę. Dwie osoby w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rafał Trzaskowski zapowiedział w radiu ZET konsultacje społeczne dotyczące ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu w stolicy. Odbędą się one po wyborach samorządowych. Prezydent stolicy wyliczył także, iloma schronami dysponuje Warszawa.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu, marihuana na własny użytek, przyszłość Pałacu Saskiego

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu, marihuana na własny użytek, przyszłość Pałacu Saskiego

Źródło:
PAP, Radio Zet

Mieszkańcy jednego z domów na Woli wezwali policję do agresywnego sąsiada. 45-latek odpowie za groźby i uprawianie konopi indyjskich.

"Przyszedł przed dom sąsiadów, wyzywał ich, obrażał i groził". To był początek jego kłopotów

"Przyszedł przed dom sąsiadów, wyzywał ich, obrażał i groził". To był początek jego kłopotów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śledczy ustalili, że śmierć agresywnego 25-latka podczas interwencji policji nie miała związku z działaniami policjantów. Mężczyzna miał zadławić się wymiocinami, bo był pod wpływem narkotyków. Prokuratura umorzyła śledztwo.

25-latek zmarł w trakcie policyjnej interwencji. Prokuratura umorzyła śledztwo

25-latek zmarł w trakcie policyjnej interwencji. Prokuratura umorzyła śledztwo

Źródło:
PAP

Tragiczny pożar domu w Sochaczewie (Mazowieckie). W spalonym pomieszczeniu strażacy odnaleźli nieprzytomną kobietę. Mimo akcji ratunkowej, życia poszkodowanej nie udało się uratować

Kobieta zginęła w pożarze. Choć ogień objął tylko jeden pokój

Kobieta zginęła w pożarze. Choć ogień objął tylko jeden pokój

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minęły cztery lata odkąd uszkodzeniu uległa brama Kancelarii Prezydenta. Jej odbudowę zaplanowano na ten rok. Szukany będzie wykonawca prac.

Wjechał w nią kierowca. Zabytkowa brama Kancelarii Prezydenta wróci na swoje miejsce

Wjechał w nią kierowca. Zabytkowa brama Kancelarii Prezydenta wróci na swoje miejsce

Źródło:
PAP

W Łomiankach ofiarą kłusownika padł wilk. Zwierzę wpadło w zastawione nad Wisłą wnyki. Podobnych pętli było siedem. Strażnicy miejscy apelują, by zgłaszać je służbom.

Wilk wpadł we wnyki, nie przeżył

Wilk wpadł we wnyki, nie przeżył

Źródło:
PAP

W połowie marca zniknie drogowy "banan", wytyczony kilka miesięcy temu na skrzyżowaniu Belwederskiej i Gagarina. Pod koniec kwartału zmiany obejmą też ważne krzyżówki w ciągu ulicy Sobieskiego. Zmiany w organizacji ruchu mają związek z budową linii tramwajowej do Wilanowa.

Trwają przygotowania do "likwidacji banana"

Trwają przygotowania do "likwidacji banana"

Źródło:
tvnwarszawa.pl