Tak jest

Tak jest

Marsz Narodowców, to najokazalsze wydarzenie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. O tym jak będzie wyglądać rocznica w programie „Tak Jest” - dyskutowali Joanna Staniszkis oraz Jacek Ozdoba.

Stanowisko Ministerstwa Spraw Zagranicznych w sprawie wniosku Zbigniewa Ziobry do Trybunału Konstytucyjnego wywołało niemałe zamieszanie w obozie rządzącym. Z dokumentu wynika bowiem, że nie ma podstaw, by TK badał, czy składanie pytań prejudycjalnych do TSUE przez polskich sędziów jest zgodne z konstytucją. W specjalnym oświadczeniu minister Jacek Czaputowicz stwierdza, że mimo to popie‎ra wniosek Prokuratora Generalnego do Trybunału, a rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości pisze, że stanowisko partii w tej sprawie jest identyczne z zaprezentowanym przez Ziobrę.

O specyfice Uroczystości Wszystkich Świętych i Zaduszek w polskim wydaniu rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego - prof. Zbigniew Mikołejko i ks. Andrzej Kobyliński.

Nie udało się porozumieć z organizatorami - tak prezydencki rzecznik tłumaczy, dlaczego w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości nie będzie wspólnego marszu, o którym mówił Andrzej Duda. Jak tłumaczył Błażej Spychalski, narodowcy, którzy organizują marsz 11 listopada, nie byli w stanie zagwarantować, że pojawią się na nim tylko biało-czerwone flagi. A to było wymogiem Kancelarii Prezydenta.

5 listopada, a nie jak pierwotnie zapowiadano, 2 października ma się odbyć przesłuchanie Donalda Tuska przed komisją śledczą ds. afery Amber Gold. Pełnomocnik przewodniczącego Rady Europejskiej i byłego premiera zapowiada, że ten stawi się przed komisją, jeśli pozwolą mu na to obowiązki. Politycy obozu rządzącego sugerują, że taka odpowiedź to wymówka, zaś dawni partyjni koledzy Tuska, że termin jego przesłuchania jest kampanijną "ustawką" Małgorzaty Wassermann. Ta bowiem, będąc przewodniczącą komisji, jest też kandydatką na prezydenta Krakowa.

Za niespełna dwa tygodnie będziemy obchodzić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Święto, które powinno jednoczyć wszystkich Polaków, tradycyjnie już będzie obchodzone osobno. Narodowcy pójdą w Marszu, prezydent weźmie udział w oficjalnych uroczystościach, a w dziesiątkach miejsc w Polsce odbędą się mniejsze wydarzenia. Stąd - o braku wspólnoty w programie "Tak Jest" rozmawiali Monika Rosa (.Nowoczesna) i Jakub Kulesza (Wolność).

Internetowe wpisy Pawła Kukiza - dla jednych frywolne, dla innych wulgarne - sprawiły, że o kryzysie w ruchu Kukiz'15 zrobiło się głośno. Jakub Kulesza odszedł z klubu, Marek Jakubiak zapowiada stworzenie partii. Goście Andrzeja Morozowskiego mówili zaś o tym, co wolno politykowi w sieci.

Senat nie poparł kandydatury Agnieszki Dudzińskiej na Rzecznika Praw Dziecka. "Za" głosował tylko jeden senator. Była to druga próba powołania Agnieszki Dudzińskiej, która kandydowała z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości, na to stanowisko. Zaskakującą decyzję senatorów komentowali goście Andrzeja Morozowskiego.

W wyborach na prezydenta Kielc uzyskał trzeci wynik i nieco ponad 16% głosów. Nie przeszedł więc do drugiej tury, ale - jak podkreśla - w polityce nie zamierza poprzestać na byciu posłem. Piotr Liroy-Marzec w programie "Tak Jest" mówił o budowaniu własnych politycznych struktur. Gość Andrzeja Morozowskiego skomentował też wyniki wyborów samorządowych.

Co łączy brexit z unijnymi regulacjami dotyczącymi energooszczędnych żarówek? Zdaniem prezydenta całkiem sporo. Bo jak sugeruje Andrzej Duda, Unia Europejska ma tendencje do zabraniania wielu rzeczy obywatelom państw członkowskich. A to może wywoływać poczucie "niedosytu demokracji", co z kolei może się przekładać na antyunijne nastroje. Tok rozumowania głowy państwa w programie "Tak Jest" objaśniał wiceszef jego kancelarii - Paweł Mucha.

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne wyniki wyborów samorządowych. W wyborach do sejmików najwięcej, bo 254 mandaty, zdobyło Prawo i Sprawiedliwość. Koalicja Obywatelska uzyskała 194 mandaty, a Polskie Stronnictwo Ludowe - 70. Oznacza to, że PiS będzie mogło samodzielnie rządzić w sześciu województwach. Koalicja w jednym. W dziewięciu będą musiały powstać wielopartyjne porozumienia. Jak na razie ewentualni koalicjanci, tacy jak PSL czy SLD oświadczyli, ze nie będą współrządzić z PiSem.

Hanna Zdanowska w wyborach na prezydenta Łodzi wygrała bez wysiłku, w pierwszej turze, z gigantyczną przewagą. Zdobyła 70,22 proc. głosów. Ma za sobą łodzian, przeciwko natomiast - wojewodę z nadania Prawa i Sprawiedliwości, który odmawia jej prawa do pełnienia funkcji. Czy wojewoda powinien pozbawić Hannę Zdanowską urzędu? Profesor Ewa Łętowska, która była gościem programu Tak Jest, nie ma wątpliwości. Hanna Zdanowska jest "całkowicie bezpieczna" - stwierdziła sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i była rzecznik praw obywatelskich.

Władze PSL na dzisiejszym spotkaniu Naczelnego Komitetu Wykonawczego w sprawie wyborów samorządowych zrobiły przegląd scenariuszy potencjalnych koalicji w sejmikach wojewódzkich. Nie wyobrażamy sobie koalicji z partią antysamorządową, jaką jest PiS – oświadczył marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas. Dodał, że to "jednolity głos" partii. Na takie stanowisko mogły mieć wpływ słowa Beaty Mazurek. Rzeczniczka PiS-u napisała na Twitterze: "Skoro PSL ma bardzo słaby wynik w wyborach, to może zmieni lidera. Wtedy będzie nowe otwarcie i możliwość powołania koalicji w niektórych sejmikach". O tych słowach i ewentualnej współpracy między partiami rozmawiali goście programu Tak Jest - Tadeusz Cymański i Jakub Stefaniak.

Według cząstkowych wyników PiS zdobyło większość w sześciu województwach - lubelskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim i świętokrzyskim. Na ostateczne wyniki trzeba jeszcze jednak poczekać. O tym kto przejmie sejmiki rozmawiali goście programu "Tak Jest" Ryszard Kalisz i prof. Kazimierz Kik.

Choć Państwowa Komisja Wyborcza wciąż liczy głosy, to na powyborczej mapie Polski widać już coraz więcej. O tym jak może wyglądać rozkład sił i co może on oznaczać dla miast i województw rozmawiali goście programu "Tak Jest" Jan Kanthak i Paweł Olszewski.

Według sondażowych wyników wyborów do sejmików, na PSL swój głos oddało niemal 14% wyborców. To rezultat, z którego prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego jest zadowolony. Władysław Kosiniak-Kamysz w programie "Tak Jest" stwierdził, że taki wynik jego ugrupowania to rozczarowanie dla tych, którzy próbowali wyeliminować PSL z życia politycznego.

Według sondażowych wyników wyborów, ubiegający się o fotel prezydenta Warszawy Sławomir Antonik (Bezpartyjni Samorządowcy) i Andrzej Rozenek (SLD) otrzymali w Warszawie niewielkie poparcie. Ich zdaniem, dobry wynik Rafała Trzaskowskiego to efekt... polityki PiS. Mieszkańcy Warszawy, głosując na Trzaskowskiego, chcieli pokazać Prawu i Sprawiedliwości czerwoną kartkę - tłumaczył Rozenek.

Warszawa dla Rafała Trzaskowskiego i to już w pierwszej turze - wynika z sondażowych wyników wyborów w stolicy. Zdaniem Marcina Kierwińskiego (PO) to efekt ciężkiej pracy kandydata i braku zgody warszawiaków na "politykę demolowania demokracji" przez Prawo i Sprawiedliwość. Jacek Ozdoba (PiS) podkreśla zaś, że Warszawa to bastion Platformy Obywatelskiej, Patryk Jaki zderzył się więc z tzw. "szklanym sufitem".

W sondażu Kantar Millward Brown dla Faktów TVN i TVN24, dotyczącym sejmików wojewódzkich, na prowadzenie wysuwa się Zjednoczona Prawica. Kogo ten sondaż satysfakcjonuje, a kogo nie - rozmawiali goście programu "Tak Jest" Cezary Tomczyk i Andrzej Stanisławek.