Tak jest

Tak jest

Czy powstanie komisja ds. zbadania pedofilii w Kościele?

Najpierw kuria, teraz metropolita gdański, stwierdza, że przez ostatnie 10 lat nie wpłynął żaden sygnał o molestowaniu dzieci przez księdza Henryka Jankowskiego. A jak nie ma zgłoszeń, to wg arcybiskupa Głodzia - nie ma podstaw by powołać komisję w tej sprawie. O powstanie takiego organu apelują m.in. organizacje katolickie czy wielu ludzi związanych pośrednio lub bezpośrednio z polskim Kościołem. O tym, jakie są szanse, by taką komisję powołać, rozmawiali w programie Tak jest ks. Andrzej Kobyliśki i Artur Nowak z Fundacji „Nie lękajcie się”.

13 grudnia - jak pamiętamy tę datę?

37 lat temu, w niedzielę 13 grudnia 1981 r. wprowadzono w Polsce stan wojenny. O godzinie 6:00 nadano wtedy w radiu wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Informował on w nim Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. O tym, jak pamiętany jest dzień 13 grudnia w Polsce dyskutowali goście programu Tak jest: prof. Andrzej Paczkowski i prof. Antoni Dudek

Odpowiedzialność senatora Biereckiego a sprawa SKOK Wołomin

Senator Bierecki nie pamięta czy był, czy nie był przesłuchiwany w sprawie afery SKOK Wołomin. Wczoraj mówił, że takiego przesłuchania nie było, dziś, że było, choć w dwóch różnych wypowiedziach podaje różne daty. To o tyle istotne, że wczoraj o tym, że takie przesłuchanie miało miejsce w lipcu zapewniał Prokurator Krajowy. Po tym, jak na jaw wychodzą kolejne dokumenty potwierdzające, że senator Bierecki - jako szef Kasy Krajowej SKOK - powinien wiedzieć o problemach SKOK Wołomin najwcześniej, opozycja chce jego odwołania ze stanowiska Przewodniczącego senackiej Komisji Finansów Publicznych. O tym jaka odpowiedzialność za aferę SKOK Wołomin spoczywa na senatorze Biereckim oraz czy powinien zostać na stanowisku przewodniczącego dyskutowali goście Andrzeja Morozowskiego: senator Andrzej Stanisławek i poseł Paweł Olszewski.

Rząd z wotum zaufania

Rząd Mateusza Morawieckiego uzyskał w Sejmie wotum zaufania. Z wnioskiem o jego wyrażane dziś zwrócił się sam premier. Do sejmowych wydarzeń odniósł się rzecznik prezydenta Dudy - minister Andrzej Dera. "W sposób demokratyczny opozycja została ograna" - mówił w programie "Tak Jest" o głosowaniu nad wotum.

"Rozpaczliwa próba zamiatania afery KNF pod dywan"

Sprawę wyrażenia wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego komentowali przedstawiciele obu stron sceny politycznej - poseł Jakub Rutnicki (PO) i warszawski radny Jacek Ozdoba (klub PiS). Jakub Rutnicki ocenił, że dzisiejsze głosowanie nad wotum zaufania dla rządu to próba zamiecenia pod dywan afery KNF.

"Dzban" młodzieżowym słowem roku

Słowo "dzban" zostało młodzieżowym słowem roku 2018 w plebiscycie zorganizowanym przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Nie chodzi tu jednak o naczynie, a humorystyczne określenie osoby "niezbyt inteligentnej". "Dzban" przypadł też do gustu gościom Andrzeja Morozowskiego - prof. Magdalenie Środzie i prof. Jerzemu Bralczykowi.

Ocena działań prokuratury ws. SKOK Wołomin

Wojciech Kwaśniak - były wiceszef KNF, pobity za kontrolowanie SKOK Wołomin, a niedawno zatrzymany przez prokuraturę za rzekomy brak kontroli nad kasą, na antenie TVN24 mówił, że w SKOKu Wołomin działała zorganizowana grupa przestępcza. Słowa W. Kwaśniaka i działania prokuratury dotyczące SKOKów komentowali goście programu "Tak Jest" - Andrzej Halicki (PO) i Aleksander Bobko (PiS).

Kto winny w sprawie SKOKu Wołomin?

Politycy opozycji oburzeni słowami Zbigniewa Ziobry, dotyczącymi byłego wiceprzewodniczącego KNF - Wojciecha Kwaśniaka. Minister sprawiedliwości i prokurator generalny stwierdził, że ówczesny wiceszef KNFu został "być może zaatakowany dlatego, że Komisja Nadzoru Finansowego przez długi czas rozzuchwalała przestępców". Wojciech Kwaśniak został w zeszłym tygodniu zatrzymany przez CBA w sprawie nieprawidłowości w nadzorze nad SKOKiem Wołomin. W 2014 roku ten sam Wojciech Kwaśniak został skatowany przez bandytów, którzy mieli być wynajęci przez członka zarządu SKOK Wołomin. Pobicie miało być karą za tropienie nieprawidłowości w ich firmie.

Jacek Rostowski przed komisją ds. VAT

Jacek Rostowski przez cały dzień odpowiadał na pytania komisji śledczej do spraw wyłudzeń VAT. Były minister finansów zeznawał jako świadek w postępowaniu badającym, czy w latach rządów PO-PSL nie doszło do zaniedbań, które mogły doprowadzić do powstania problemu tak zwanej luki VATowskiej. Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości, Skarb Państwa mógł na niej stracić dziesiątki miliardów złotych. O tym o jak złożonej materii mowa oraz jak powstaje prawo podatkowe w Polsce mówili goście Andrzeja Morozowskiego - Cezary Mech i Andrzej Sadowski.

Ciąg dalszy przesłuchań zatrzymanych przez CBA byłych szefów KNF

Zarzuty niedopełnienia obowiązków, działania na szkodę interesu publicznego i przyczynienia się do szkody o wartości ponad 1,5 mld zł - usłyszeli byli urzędnicy KNF. Wśród zatrzymanych przez CBA urzędników jest były wice-szef KNF Wojciech Kwaśniak, który po tym jak wszczęto śledztwo w sprawie SKOK-u Wołomin, został ciężko pobity, a zleceniodawcą okazał się współzałożyciel SKOK-u Wołomin i jeden z głównych podejrzanych w sprawie o wyłudzenie pieniędzy klientów. Do sprawy odnieśli się Jacek Ozdoba i Marek Sowa w programie Tak Jest.

Po przemówieniu prezesa PiS w Jachrance

Prezes Prawa i Sprawiedliwości na wyjazdowym klubie PiS mówił, że "uzyskanie większości bezwzględnej w wyborach to trudne zadanie, szczególnie w Polsce, gdzie trwa spór, w którym jedna strona, uznaje reguły demokracji i praworządności, a druga strona tych reguł nie uznaje." Przemówienie Jarosława Kaczyńskiego komentowali Lidia Sankowska Grabczuk i Andrzej Rozenek w programie Tak Jest.

Co dalej z .Nowoczesną? Polityczna burza wokół odejścia z klubu kolejnych posłów

Po przejściu do nowego klubu PO-Koalicja Obywatelska 8 byłych już członków Nowoczesnej, partia Katarzyny Lubnauer straciła status klubu poselskiego ponieważ nie ma już 15 posłów. Ugrupowanie może też stracić wicemarszałka bo zwyczajowo ta funkcja przypada tylko tym ugrupowaniom które są w stanie utworzyć klub sejmowy. O tym co będzie dalej z .Nowoczesną w programie Tak Jest, mówiła Katarzyna Lubnauer.

Lech Wałęsa w koszulce z napisem "Konstytucja" w Waszyngtonie

Lech Wałęsa poleciał na pogrzeb G. Busha seniora jednym samolotem z Andrzejem Dudą. Choć lot trwał kilka godzin to obu panom nie udało się porozmawiać, były prezydent jest krytyczny w stosunku do polityki Prawa i Sprawiedliwości w tym także do rządów Andrzeja Dudy. Spore zamieszanie wywołała także koszulka jaką miał na sobie Lecha Wałęsa w trakcie lotu i na pogrzebie G. Busha Seniora. O tym czy pojawienie się w takim stroju na pożegnaniu prezydenta Stanów Zjednoczonych rozmawiali goście programu Tak Jest.

Nowa partia pod patronatem o. Rydzyka?

Zaufany człowiek ojca Tadeusza Rydzka zakłada partię. Europoseł Mirosław Piotrowski wybrany do parlamentu Europejskiego z list PiS złożył w warszawskim sądzie wniosek o rejestrację partii o nazwie „Ruch Prawdziwa Europa”. Czy nowe ugrupowanie to zagrożenie dla zjednoczonej prawicy - o tym rozmawiali w programie Tak jest Joanna Mucha (PO) i Andrzej Stanisławek (Porozumienie).

Apel o usunięcie pomnika ks. Jankowskiego

Po głośnym reportażu "Dużego Formatu" dotyczącym oskarżeń nieżyjącego księdza Jankowskiego o molestowanie, wróciła dyskusja o czarnych kartach w historii polskiego Kościoła. Bohaterka tekstu - 8 lat po śmierci kapłana - wyjawiła, że była przez niego molestowana seksualnie. Twierdzi, że nie była jedyną ofiarą. Po publikacji pojawiła się inicjatywa wzywająca do usunięcia pomnika duchownego - zwanego kapelanem "Solidarności" - z Gdańska. O sprawie rozmawiali w programie Tak jest: Tomasz Wiścicki i prof. Zbigniew Mikołejko.

Kończy się pamięć, wraca antysemityzm?

Według badań stacji CNN, odradzają się w Europie postawy antysemickie. 28 proc. Europejczyków uważa, że Żydzi mają zbyt duży wpływ na światowe finanse i biznes. Niemal jedna trzecia młodych Polaków nie wie nic o Holokauście. O tym, czy to efekt ginącej pamięci o tragedii II Wojny Światowej, rozmawiali Joanna Scheuring-Wielgus z partii Teraz! oraz Jakub Kulesza z koła poselskiego "Wolność i Skuteczni".

Opozycja o zjednoczeniu

Szefowa klubu Nowoczesnej, Kamila Gasiuk-Pihowicz chce wspólnego klubu parlamentarnego z Platformą Obywatelską. Przeciw jest przewodnicząca partii Katarzyna Lubnauer, za - posłowie PO. Przedstawiciele opozycji zgodnie jednak mówią: chcemy iść wspólnie do wyborów parlamentarnych. Rozmawiali o tym Adam Szłapka z Nowoczesnej i Piotr Zgorzelski z PSL.

Granice wolności słowa

NBP chce zablokowania artykułów sugerujących, że prezes Banku - Adam Glapiński - może mieć związek z aferą KNF. Do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęło sześć wniosków o zabezpieczenie w tej sprawie. Andrzej Morozowski pytał gości programu "Tak Jest" o ocenę wniosków Narodowego Banku Polskiego w kontekście potencjalnego ograniczania wolności mediów do informowania o działalności władzy.

Polityka klimatyczna a węgiel

Rozpoczął się szczyt klimatyczny w Katowicach. W inauguracji wziął udział prezydent Andrzej Duda. Zabrakło przywódców światowych mocarstw - w tym prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji. Konferencja klimatyczna potrwa do 14 grudnia. W tym czasie ma zostać przyjęta "mapa drogowa" realizacji Porozumienia paryskiego, czyli pierwszej globalnej umowy mającej służyć zatrzymaniu ocieplenia klimatu. Pytanie - jak założenia szczytu mają się do polityki klimatycznej prowadzonej przez polski rząd, który wprost mówi, że nie zamierza rezygnować z węgla jako źródła energii.

Sędzia kontra dziennikarz

Dziennikarz "Newsweeka" został wezwany na policję w sprawie artykułu o wiceprezesie Trybunału Konstytucyjnego. Wojciech Cieśla miał zostać przesłuchany bo napisał tekst o Mariuszu Muszyńskim w którym miał podać prywatne dane chronione prawem prasowym. Sędzia, jako osoba prywatna, złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Policja wezwanie wycofała, ale prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie ujawnienia przez dziennikarza danych wrażliwych czyli miejsca zamieszkania sędziego. Dziennikarz mówi, że pełnego adresu nie ma, a dziennikarze wielokrotnie opisują różne miejsca i przywołuje przykład willi prezydenta Kwaśniewskiego czy stodoły ministra Szyszki. O tej sprawie w programie Tak Jest rozmawiali Jarosław Kaczyński i Jan Kanthak.