Tak jest

Tak jest

Sytuacja w polskiej policji

Adam Bodnar chce by zakaz tortur został wpisany do polskiego prawa. Z raportu Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, że niejednokrotnie funkcjonariusze policji bili ludzi, dusili ich, rozbierali i wystawiali przez okno na widok publiczny, używali gazu czy straszyli bronią. Najczęściej ofiarami takiej przemocy byli sprawcy drobnych przestępstw, w tym kobiety i osoby bardzo młode. Adam Bodnar pytał w Senacie - „Jak mamy walczyć z torturami, skoro Ministerstwo Sprawiedliwości nie poczuwa się do przeprowadzenia zmian w zakresie funkcjonowania naszego państwa, nie poczuwa się do zmian legislacyjnych oraz nie poczuwa się do tego, aby ten problem naprawić? O tym dlaczego policjanci decydują się na takie zachowanie i jak wygląda sytuacja w polskiej policji rozmawiali w programie Tak Jest Jerzy Dziewulski i Krystian Legierski.

Afera KNF - czy służby zadziałały prawidłowo?

Były szef KNF, podejrzany o przekroczenie uprawnień, aresztowany na dwa miesiące. Jego obrońcy zapowiedzieli, że od decyzji sądu będą się odwoływać. Markowi Chrzanowskiemu grozi do 10 lat więzienia. Nie przyznaje się on jednak do winy. Tymczasem trwa polityczna dyskusja, czy służby zadziałały w tej sprawie dostatecznie szybko.

PSL proponuje "godzinę dla rodziny"

Polskie Stronnictwo Ludowe proponuje skrócenie o godzinę czasu pracy dla jednego z rodziców, którzy wychowują dziecko do 15. roku życia. Pomysł firmowany jest pod hasłem "godzina dla rodziny". O tym, czy to dobre rozwiązanie i czy może mieć ono wpływ na zwiększenie poziomu dzietności w Polsce, rozmawiali goście programu "Tak Jest".

100 lat praw wyborczych kobiet

Równo sto lat temu - decyzją Józefa Piłsudskiego - kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze. Polki mogły oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu. Był to pierwszy krok do zwiększenia roli kobiet w życiu publicznym Rzeczpospolitej. O tym, jak obecnie wygląda sytuacja Polek na arenie politycznej rozmawiały w programie Tak jest prawniczka Magdalena Korzekwa-Kaliszuk i Dorota Olko z partii Razem.

Czy prezydent zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego?

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna apeluje do prezydenta o jak najszybsze zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Opozycja uważa, że wymaga tego sytuacja na Ukrainie. Po ataku sił rosyjskich na ukraińskie okręty prezydent Petro Poroszenko wprowadził stan wojenny. O tym, czy spotkanie prezydenta z przedstawicielami wszystkich sił politycznych jest potrzebne, mówił w programie Tak jest Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta.

Były prezes KNF z zarzutami

Czy doprowadzanie byłego szefa KNF do prokuratury w kajdankach to akcja pokazowa, czy normalne działanie wobec wszystkich oskarżonych o korupcję - w programie Andrzeja Morozowskiego „Tak Jest" rozmawiali o tym Paweł Olszewski i Karol Rabenda.

Były prezes o aferze w KNF

O tym skąd się wzięły „szumidła” w siedzibie KNF i czy wcześniej szef tej instytucji również wskazywał właścicielom banków kogo powinni u siebie zatrudnić w programie Andrzeja Morozowskiego "Tak Jest" mówił były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego - Stanisław Kluza.

Stan wojenny na Ukrainie

Prezydent Ukrainy wprowadził stan wojenny i stan gotowości bojowej w armii. Napięcie między Kijowem a Moskwą wzrosło po tym, jak na Morzu Azowskim rosyjski okręt staranował ukraiński holownik. Trzy jednostki ukraińskie zostały zajęte przez rosyjskie siły specjalne. O sytuacji na Ukrainie w programie "Tak Jest" rozmawiali Marcin Święcicki i Marek Jakubiak.

Kontrowersje wokół kandydata na nowego Rzecznika Praw Dziecka

Sejm mianował Mikołaja Pawlaka na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Zgodę na jego powołanie musi jeszcze wyrazić Senat. Według opozycji jest on współautorem ustawy, która miałaby obniżać wiek odpowiedzialności za czyny karalne z 13 do 10 lat. Prawo i Sprawiedliwość zaprzecza temu. O nowym Rzeczniku Praw Dziecka dyskutowali goście programu Andrzeja Morozowskiego: Jan Kanthak i Barbara Dolniak

Dlaczego Polacy nie lubią swojej pracy?

Wielu Polaków uważa, że praca którą wykonują jest niepotrzebna i nie ma sensu. Dlaczego tak jest? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć goście programu Andrzeja Morozowskiego: dr Leszek Mellibruda i Grzegorz Sroczyński.

Ekspresowa nowela ustawy o SN

Komisja Europejska usatysfakcjonowana zmianami w ustawie o Sądzie Najwyższym. Kolejna, siódma już, nowelizacja w ekspresowym tempie przeszła przez Sejm. Teraz przepisami zajmuje się Senat. Według noweli wysłani na przymusową emeryturę sędziowie Sądu Najwyższego będą mogli wrócić na swoje stanowiska. Opozycja krytykuje jednak nowe przepisy, ponieważ - podobnie jak SN - uważa, że sędziowie zostali skutecznie przywróceni do pracy z mocy samego postanowienia unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

Spotkanie w sądzie

Jarosław Kaczyński kontra Lech Wałęsa. Przed sądem okręgowym w Gdańsku trwa proces o naruszenie dóbr osobistych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości pozwał byłego prezydenta między innymi za stwierdzenie, że kazał on lądować swojemu bratu w Smoleńsku, mimo złych warunków pogodowych. Sądowe spotkanie polityków komentowali goście Andrzeja Morozowskiego.

PiS wycofuje się z części zmian w Sądzie Najwyższym

Prawo i Sprawiedliwość w błyskawicznym tempie wycofuje się z ustawy o Sądzie Najwyższym, na mocy której decyzją prezydenta usuwano z Sądu Najwyższego sędziów, którzy ukończyli 65 lat i - zdaniem opozycji - byli dla PiS-u niewygodni. Na mocy ustawy odejście sędziów na przymusową emeryturę uważa się za niebyłe. Do tej pory, ustami swoich polityków, PiS zapowiadał, że nie cofnie się choćby o krok w przeprowadzanych przez siebie zmianach w sądownictwie. Co o tym zdecydowało i jak zareagują wyborcy - to było przedmiotem dyskusji gości Andrzeja Morozowskiego: prof. Ireneusza Krzemińskiego i Krzysztofa Łapińskiego.

Syn ministra w Banku Światowym. PiS tłumaczy, że bez protekcji. Opozycja nie wierzy

PiS zaprzecza, że kierownictwo partii wiedziało o tym, że syn jednego z jej wiceprezesów pracuje w Banku Światowym. Chodzi o Kacpra Kamińskiego - syna ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Decydujący wpływ na wybór reprezentantów Polski w Banku Światowym ma prezes NBP Adam Glapiński. Zapewnił on prezesa PiS, że o posadzie dla syna nie rozmawiał z ojcem. O tym, czy te wyjaśnienia są wiarygodne, rozmawiali w programie "Tak jest" Paulina Hennig-Kloska (Nowoczesna) i Jacek Ozdoba (PiS).

"To jest nepotyzm do potęgi"

Syn ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego pracuje w Banku Światowym ze wskazania prezesa NBP Adama Glapińskiego. O nowym wątku afery korupcyjnej w KNF w magazynie Andrzeja Morozowskiego „Tak Jest” rozmawiali Ryszard Kalisz i Marek Jakubiak.

Komu zależało, by to KNF decydował o przejęciu banku za złotówkę?

Platforma Obywatelska domaga się powołania komisji Śledczej do wyjaśnienia afery związanej z KNF. PiS konsekwentnie powtarza, ze komisja nie jest potrzebna bo organy państwa zareagowały na aferę bez zwłoki. O nowych wątkach afery w programie "Tak Jest" rozmawiali posłanka PO Joanna Mucha i poseł klubu PiS Zbigniew Gryglas.

Kogo pogrąża afera KNF?

Kto ponosi odpowiedzialność za tzw. aferę KNF? Zdaniem Adama Szłapki (Nowoczesna) sama dymisja szefa tej instytucji - Marka Chrzanowskiego - zdecydowanie nie zamyka sprawy, bo szef Komisji Nadzoru Finansowego miał być tylko "trybikiem" w maszynie zbudowanej z najważniejszych osób w państwie. Sylwester Chruszcz (Wolni i Solidarni) przekonywał zaś, że na razie nie mamy realnej afery, a jedynie "medialne fakty".

Kontrowersyjny proces w sprawie gwałtu

Koronkowa bielizna miała sprowokować gwałciciela - taką interpretację zdarzeń przyjął irlandzki sąd w głośnej sprawie zgwałcenia 17 letniej dziewczyny. Argumentacja zbulwersowała wiele osób i doprowadziła do protestów na Wyspach. O tym, czy także w Polsce zdarzają się przypadki "usprawiedliwiania" przestępstw seksualnych zachowaniem albo strojem ofiary, rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego.

Polski rząd vs TSUE

Polska odwołała się od decyzji unijnego Trybunału Sprawiedliwości, nakazującej tymczasowy powrót do stanu sprzed uchwalenia ustawy o Sądzie Najwyższym. Według przedstawiciela Polski, aby stan ten przywrócić, potrzebne jest uchwalenie odpowiednich ustaw. Według Prezesa Trybunału Sprawiedliwości, polskie władze nic nie muszą robić, by sędziowie Sądu Najwyższego, których rząd PiS i prezydent odesłali przymusowo na emeryturę, wrócili na swoje stanowiska. Rozbieżność tych stanowisk komentował były prezes Trybunału Konstytucyjnego - prof. Andrzej Rzepliński.