Tak jest

Tak jest

Kontrowersje wokół kandydata na nowego Rzecznika Praw Dziecka

Sejm mianował Mikołaja Pawlaka na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Zgodę na jego powołanie musi jeszcze wyrazić Senat. Według opozycji jest on współautorem ustawy, która miałaby obniżać wiek odpowiedzialności za czyny karalne z 13 do 10 lat. Prawo i Sprawiedliwość zaprzecza temu. O nowym Rzeczniku Praw Dziecka dyskutowali goście programu Andrzeja Morozowskiego: Jan Kanthak i Barbara Dolniak

Dlaczego Polacy nie lubią swojej pracy?

Wielu Polaków uważa, że praca którą wykonują jest niepotrzebna i nie ma sensu. Dlaczego tak jest? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć goście programu Andrzeja Morozowskiego: dr Leszek Mellibruda i Grzegorz Sroczyński.

Ekspresowa nowela ustawy o SN

Komisja Europejska usatysfakcjonowana zmianami w ustawie o Sądzie Najwyższym. Kolejna, siódma już, nowelizacja w ekspresowym tempie przeszła przez Sejm. Teraz przepisami zajmuje się Senat. Według noweli wysłani na przymusową emeryturę sędziowie Sądu Najwyższego będą mogli wrócić na swoje stanowiska. Opozycja krytykuje jednak nowe przepisy, ponieważ - podobnie jak SN - uważa, że sędziowie zostali skutecznie przywróceni do pracy z mocy samego postanowienia unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

Spotkanie w sądzie

Jarosław Kaczyński kontra Lech Wałęsa. Przed sądem okręgowym w Gdańsku trwa proces o naruszenie dóbr osobistych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości pozwał byłego prezydenta między innymi za stwierdzenie, że kazał on lądować swojemu bratu w Smoleńsku, mimo złych warunków pogodowych. Sądowe spotkanie polityków komentowali goście Andrzeja Morozowskiego.

PiS wycofuje się z części zmian w Sądzie Najwyższym

Prawo i Sprawiedliwość w błyskawicznym tempie wycofuje się z ustawy o Sądzie Najwyższym, na mocy której decyzją prezydenta usuwano z Sądu Najwyższego sędziów, którzy ukończyli 65 lat i - zdaniem opozycji - byli dla PiS-u niewygodni. Na mocy ustawy odejście sędziów na przymusową emeryturę uważa się za niebyłe. Do tej pory, ustami swoich polityków, PiS zapowiadał, że nie cofnie się choćby o krok w przeprowadzanych przez siebie zmianach w sądownictwie. Co o tym zdecydowało i jak zareagują wyborcy - to było przedmiotem dyskusji gości Andrzeja Morozowskiego: prof. Ireneusza Krzemińskiego i Krzysztofa Łapińskiego.

Syn ministra w Banku Światowym. PiS tłumaczy, że bez protekcji. Opozycja nie wierzy

PiS zaprzecza, że kierownictwo partii wiedziało o tym, że syn jednego z jej wiceprezesów pracuje w Banku Światowym. Chodzi o Kacpra Kamińskiego - syna ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Decydujący wpływ na wybór reprezentantów Polski w Banku Światowym ma prezes NBP Adam Glapiński. Zapewnił on prezesa PiS, że o posadzie dla syna nie rozmawiał z ojcem. O tym, czy te wyjaśnienia są wiarygodne, rozmawiali w programie "Tak jest" Paulina Hennig-Kloska (Nowoczesna) i Jacek Ozdoba (PiS).

"To jest nepotyzm do potęgi"

Syn ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego pracuje w Banku Światowym ze wskazania prezesa NBP Adama Glapińskiego. O nowym wątku afery korupcyjnej w KNF w magazynie Andrzeja Morozowskiego „Tak Jest” rozmawiali Ryszard Kalisz i Marek Jakubiak.

Komu zależało, by to KNF decydował o przejęciu banku za złotówkę?

Platforma Obywatelska domaga się powołania komisji Śledczej do wyjaśnienia afery związanej z KNF. PiS konsekwentnie powtarza, ze komisja nie jest potrzebna bo organy państwa zareagowały na aferę bez zwłoki. O nowych wątkach afery w programie "Tak Jest" rozmawiali posłanka PO Joanna Mucha i poseł klubu PiS Zbigniew Gryglas.

Kogo pogrąża afera KNF?

Kto ponosi odpowiedzialność za tzw. aferę KNF? Zdaniem Adama Szłapki (Nowoczesna) sama dymisja szefa tej instytucji - Marka Chrzanowskiego - zdecydowanie nie zamyka sprawy, bo szef Komisji Nadzoru Finansowego miał być tylko "trybikiem" w maszynie zbudowanej z najważniejszych osób w państwie. Sylwester Chruszcz (Wolni i Solidarni) przekonywał zaś, że na razie nie mamy realnej afery, a jedynie "medialne fakty".

Kontrowersyjny proces w sprawie gwałtu

Koronkowa bielizna miała sprowokować gwałciciela - taką interpretację zdarzeń przyjął irlandzki sąd w głośnej sprawie zgwałcenia 17 letniej dziewczyny. Argumentacja zbulwersowała wiele osób i doprowadziła do protestów na Wyspach. O tym, czy także w Polsce zdarzają się przypadki "usprawiedliwiania" przestępstw seksualnych zachowaniem albo strojem ofiary, rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego.

Polski rząd vs TSUE

Polska odwołała się od decyzji unijnego Trybunału Sprawiedliwości, nakazującej tymczasowy powrót do stanu sprzed uchwalenia ustawy o Sądzie Najwyższym. Według przedstawiciela Polski, aby stan ten przywrócić, potrzebne jest uchwalenie odpowiednich ustaw. Według Prezesa Trybunału Sprawiedliwości, polskie władze nic nie muszą robić, by sędziowie Sądu Najwyższego, których rząd PiS i prezydent odesłali przymusowo na emeryturę, wrócili na swoje stanowiska. Rozbieżność tych stanowisk komentował były prezes Trybunału Konstytucyjnego - prof. Andrzej Rzepliński.

Poselska interwencja w KNF

Grupa posłów nie została dopuszczona do dokumentów i pomieszczeń w siedzibie Komisji Nadzoru Finansowego. Parlamentarzyści chcieli zapoznać się z dokumentami, które mogłyby dotyczyć tzw. afery KNF. Goście Andrzeja Morozowskiego zgodnie stwierdzili, że uniemożliwienie posłom interweniowania było niewłaściwe.

Czy w Polsce zmienia się prawo, by przejmować banki?

O tym czy w Polsce zmienia się prawo, by przejmować prywatne banki oraz o innych wątkach afery korupcyjnej związanej z byłym prezesem Komisji Nadzoru Finansowego - Markiem Chrzanowskim w programie „Tak Jest” dyskutowali Marcin Kierwiński z PO i rzecznik ministra sprawiedliwości Jan Kanthak.

Marsz, który (nie)jednoczy?

Ćwierć miliona osób wzięło udział w niedzielnym marszu w stolicy. Oprócz tysięcy patriotycznie i pokojowo nastawionych Polaków, wśród maszerujących pojawiły się flagi ONRu, włoskich neofaszystów, zapalono race i padały obraźliwe okrzyki wobec prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz premiera Mateusza Morawieckiego. Doszło też do spalenia flagi Unii Europejskiej. Szef MSWiA mówi jednak o marginalnych incydentach i chwali służby za zabezpieczenie pochodu. O marszu, który nie tylko łączy, ale i dzieli, rozmawiały w programie Tak jest etyczka prof. Magdalena Środa i Lidia Sankowska-Grabczuk z Prawicy Rzeczpospolitej.

Afera KNF - opozycja chce komisji śledczej

Agenci CBA przeszukali pomieszczenia Komisji Nadzoru Finansowego i zabezpieczyli materiały dowodowe. Były już szef komisji został pozbawiony prawa wstępu do urzędu. Politycy obozu rządzącego mówią o sprawnie działającym i szybko reagującym państwie. Jednocześnie urzędnicy kancelarii premiera przyznają, że Mateusz Morawiecki dowiedział się sprawie z mediów. Opozycja chce dodatkowego posiedzenia Sejmu i zwołania komisji śledczej, która miałaby wyjaśnić aferę. O rozwoju sytuacji rozmawiali w Tak jest Zbigniew Gryglas z klubu PiS i Michał Kamiński z Unii Europejskich Demokratów.

Co wolno KNF?

Szef jednego z banków, Leszek Czarnecki nagrał rozmowę z przewodiczącym KNF, w której paść miała propozycja korupcyjna. Jej publikacja wywołała lawinę. Marek Chrzanowski podał się do dymisji, prokuratura wszczęła śledztwo pod nadzorem Zbigniewa Ziobro, a premier wezwał do siebie szefów służb. O tym jak działa Komisja Nadzoru Finansowego, jakie ma instrumenty i uprawnienia oraz co wolno jej przewodniczącemu, tłumaczyli w programie Tak Jest ekonomiści: prof. Witold Orłowski i dr Cezary Mech.

Burza po ujawnieniu rozmowy szefa KNF z dyrektorem banku

Szef KNF podaje się do dymisji, prokuratura wszczyna śledztwo pod nadzorem Prokuratora Generalnego - a wszystko w ciągu zaledwie kilkunastu godzin od publikacji przez "GW" artykułu i nagrania z rozmowy Leszka Czarneckiego i Marka Chrzanowskiego. Szef banku zarzuca przewodniczącemu KNF chęć pomocy w zamian za kilkadziesiąt milionów złotych. O okolicznościach tej rozmowy i dalszych krokach w sprawie mówił w programie Tak Jest Roman Giertych, pełnomocnik Leszka Czarneckiego

Czy Donald Tusk jest potrzebny w polskiej polityce?

W tle wielkiego święta pytanie o wielki powrót. Donald Tusk wziął udział w uroczystościach z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości w Warszawie. Na Placu Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta odprawa wart. Podczas uroczystości nie podziękowano mu za przybycie, a później przewodniczący Rady Europejskiej znalazł się w sektorze przeznaczonym dla władz, stał jednak w jednym z dalszych rzędów. Wcześniej w Łodzi, w kontekście zagrożeń dla współczesnego świata, mówił o "współczesnych bolszewikach". Politycy Zjednoczonej Prawicy skrytykowali jego słowa i zarzucili Szefowi Rady Europejskiej prowadzenie własnej kampanii wyborczej. Z kolei zwolennicy byłego premiera wierzą, że między mocnymi słowami, była nadzieja na jego polityczny powrót, chociaż sam Tusk przestrzegał przed oczekiwaniem "na rycerza na białym koniu".

Marsz narodowo-rządowy w Warszawie

Blisko 250 tysięcy osób przeszło ulicami Warszawy w marszu z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Marsz pod hasłem "Dla Ciebie Polsko" organizowały władze państwowe, a uczestniczyli w nim m.in. prezydent, premier i prezes Prawa i Sprawiedliwości. Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński podsumował manifestację - "była w dużej mierze pokojowa, ale doszło do kilku incydentów". Obok państwowej uroczystości był pochód narodowców. Tam pośród wielu biało-czerwonych flag, pojawiły się symbole ONR-u, a także włoskich neo-faszystów z grupy "Forza Nuova". Ktoś odpalił racę, płonęła unijna flaga. O przebiegu marszu rozmawiali goście programu Andrzeja Morozowskiego „Tak Jest”.