Polska i Świat

Polska i Świat

Z Hongkongu do Moskwy, a potem na Kubę – choć nie ma pewności czy to ostatni przystanek epopei Edwarda Snowdena, analityka komputerowego, który ujawnił proceder monitorowania danych z internetowych serwisów społecznościowych przez amerykańskie tajne służby. Snowden wyruszył w podróż, choć władze USA unieważniły jego paszport, a na lotniskach nie opuszcza strefy transferowej. Czy to znaczy, że jest nieuchwytny?

A teraz człowiek niezwykły, który dosłownie wydeptał sobie drogę do sławy. Nick Wallenda przeszedł na linie rozwieszonej nad Wielkim Kanionem. Nie miał żadnego zabezpieczenia, a jedynie długą tyczkę, która pozwalała mu łapać balans. Nie tylko on i jego najbliżsi na prawie 23 minuty wstrzymali oddech. Ale potem była niesamowita radość i jeszcze większa duma.

Terroryści zaatakowali w Himalajach. W ramach odwetu za naloty amerykańskich dronów z zimną krwią zamordowali grupę turystów w obozie u stóp góry Nanga Parbat. Zginęło 10 osób - to himalaiści z Chin, Ukrainy, Słowacji i ich pakistański przewodnik. Polacy też w tym obozie byli, ale szczęśliwie wyszli na szlak.

Miłość nie zna granic, więc kiedy nadarzyła się okazja na ślub we Francji, dwie Polki postanowiły ją wykorzystać. Jedna w Poznaniu załatwiła dokumenty bez problemu, druga w Gdańsku usłyszała "nie". Kobieta jest pewna, że przez to, iż jej wybranką okazała się druga kobieta. Takie sytuacje w polskich urzędach już się zdarzały, choć zgodnie z prawem nie powinny. Urzędnicy - co ciekawe - też zasłaniają się prawem. Kto więc ma rację?

Strach pomyśleć co by było, gdyby deszcz nie wygonił dzieci z placu zabaw. To była chwila, gdy ziemia zapadła się i zrobiła dziurę głęboką i szeroką na ponad 10 metrów. Rzecz się wydarzyła w Sosnowcu, więc podejrzenie padło na kopalnię, bo w tym miejscu był kiedyś szyb wentylacyjny. Dokumenty są sprawdzane, a my pytamy co jeszcze kryje ziemia i czy mieszkańcy Śląska mogą czuć się bezpiecznie.

Miało coś drgnąć. Miał być kościelny dokument o walce z pedofilią wśród duchownych i o ochronie dzieci przed nimi. Nie ma ani jednego, ani drugiego. Polski kościół w tej sprawie jest tak podzielony, że wciąż trudno o zgodę. Mimo jasnego stanowiska Watykanu.

Wyborcza zawierucha w Elblągu jeszcze chwilę potrwa. Po wczorajszym głosowaniu jest wielu wygranych, choć do drugiej tury przeszli jedynie kandydaci PiS i PO. PiS triumfuje, bo zrobił najlepszy wynik. PO się cieszy, bo jest jeszcze w grze. Wygrane czuje się też SLD, które zrobiło trzeci wynik i coraz poważniej myśli o koalicji. Dogrywka za dwa tygodnie, ale w tak zwanym międzyczasie rozpocznie się walka o fotel szefa Platformy. Oficjalnie kandydat jest jeden - to Donald Tusk, ostatecznie może ich być więcej. Wystarczy spojrzeć kto jeszcze oprócz premiera pojedzie wspierać kandydatkę w Elblągu.

Niemiecka telewizja publiczna ZDF pokazała specjalny film dokumentalny, który pokazuje jak wyglądała niemiecka okupacja w Polsce podczas II Wojny Światowej i czym była Armia Krajowa. To pokłosie krytyki filmu "Nasze matki, nasi ojcowie", który został oskarżony o fałszowanie obrazu Polski i Polaków pod okupacją III Rzeszy, a zwłaszcza przestawianie żołnierzy AK jako zawziętych antysemitów.

Lato nad Zegrzem pod Warszawą zaczęło się tragicznie. Utonęła młoda kobieta, na którą najechał skuter wodny. Ci, którzy tam bywają częściej mówią niepokojąco zgodnie, że taki wypadek to była kwestia czasu. Miłośnicy skuterów często bowiem zachowują się tak, jakby prędkość, innych użytkowników zalewu czy przepisy mieli za nic.

Platforma Obywatelska przygotowuje się do wewnętrznych wyborów. Jak mówi premier - mogą zdecydować o kształcie najwyższych władz w kraju. Ale żeby wybory powszechne w partii przeprowadzić, trzeba się najpierw policzyć: to znaczy ustalić ilu faktycznie członków ma PO. Różne rzeczy przy tym się ponoć dzieją.

Nieduża wieś na Zamojszczyźnie, jest tematem burzliwej dyskusji za oceanem. Od trzech tygodni trwa w niej protest, a czasem otwarty konflikt mieszkańców z amerykańską firmą Chevron, która bada na tym terenie złoża łupków. Jej przedstawiciele zapewniają, że dopełnili formalności, mieszkańcy - że nie. Chcą, by firma wyniosła się z ich okolicy. Końca sporu nie widać i sprawa robi się coraz poważniejsza, bo padają oskarżenia o rękoczyny.

Oby teraz "efekt Angeliny" zadziałał jak wtedy, gdy ogłosiła, że jest po profilaktycznej amputacji piersi. Hollywoodzka gwiazda odwiedziła obóz dla syryjskich uchodźców w Jordanii. I upomniała się o największe ofiary tej wojny, czyli dzieci. Z Syrii uciekło już ponad półtora miliona ludzi. Nie wszyscy mają szczęście trafić do obozów dla uchodźców, do których dociera międzynarodowa pomoc. Wielu wpada w ręce handlarzy ludźmi. Albo chowa się po jaskiniach czy ruinach budynków.

Tour de France, wyścig z ogromną tradycją, niemal od zawsze ściągał największe gwiazdy światowego kolarstwa. Radość z jubileuszu mogą jednak przyćmić pytania o czystość tego sportu. Będzie to bowiem pierwszy Tour de France od czasu ujawnienia afery dopingowej z Lancem Armstrongiem w roli głównej. O problemie nie pozwala zapomnieć były irlandzki kolarz, który rzucił ten sport, gdy przekonał się, że bez dopingu nic nie zdziała. Napisał o tym książkę, a teraz nakręcił film.

Tak na dobrą sprawę nie zrobił jeszcze nic konkretnego, ale wierni i tak już go pokochali. Papież Franciszek sprawuje swój urząd sto dni. W tym czasie dał się poznać jako człowiek skromny, ciepły, bezpośredni i zatroskany o Kościół. Mniej o instytucję, zdecydowanie bardziej o ludzi. Tyle, że jako instytucja Kościół mocno kuleje. Prędzej czy później papież Franciszek będzie musiał się także z tym zmierzyć.

To nie będzie ani łatwe, ani przewidywalne głosowanie. W piątek Sejm będzie się mierzył z ubojem rytualnym. To spory problem, który dzieli, także koalicję. Oficjalnie rząd wnioskuje, by ubój rytualny był możliwy ze względów religijnych. Miałby się odbywać na określonych w ustawie zasadach. PSL jest za, jednak przede wszystkim z powodów finansowych. Na takim uboju i eksporcie mięsa zarabiają polscy hodowcy. Ale w niektórych posłach PO obudziła się miłość do zwierząt i sami nie wiedzą, jak ostatecznie zagłosują. Wieczorem do Sejmu przyjechał nawet premier, by przekonać ich do głosowanie za.

Mimo zakazów - polskich i unijnych - reporterce uwagi TVN bez najmniejszego problemu udało się znaleźć hodowców, głownie drobiu, którzy chętnie kupiliby antybiotyki. Zwierzęta po nich mniej chorują i szybciej rosną. Od fachowców słyszymy z jednej strony, że to zamach na nasze życie. Z drugiej, że walka z tym trwa od lat, ale cała para idzie w gwizdek, bo prokuratura najczęściej sprawy umarza ze względu na niską szkodliwość społeczną.

Na koniec słowo na F. Niepiękne - jak mówi o nim ten, które je publicznie wygłosił, ordynarne i chamskie - mówią raczej wszyscy pozostali. A wygłosił je - bez specjalnej żenady, bo do kamery Jacek Kurski. Miał doszlifować język w Brukseli, no to doszlifował.

Ciąża roku dobiega końca, czas na poród roku. Na razie wiadomo tylko gdzie księżna Kate urodzi. Będzie to publiczny szpital w londyńskiej dzielnicy Paddington, czyli tam gdzie rodzili się William i Harry. Ale to kiedy księżna urodzi i jaka będzie płeć dziecka to wciąż pilnie strzeżona tajemnica. Co Brytyjczyków jedynie nakręca.

Podwodny hotel stanie na Malediwach - pomyślą państwo, że to nic takiego, kolejny szalony pomysł biznesmena, który nie wie co robić z pieniędzmi albo inwestycja za petrodolary. Ciekawiej się robi, gdy przedstawimy autorów tego pomysłu. To polscy inżynierowie z Gdyni, którzy plany i wizje mają szerokie.

Kochamy piłkę, ale nasze żołądki są ważniejsze. Brazylijczycy wolą chleb od igrzysk. Masowo wychodzą na ulice, bo żyje im się coraz gorzej. Tym, co bezpośrednio sprowokowało ich do protestów była podwyżka cen biletów komunikacji, która i przed podwyżką była przez Brazylijczyków oceniana gorzej niż źle.