Polska i Świat

Polska i Świat

Dziś Snowden, kiedyś Assange. Obaj ujawnili światu niewygodne dla Amerykanów informacje i obaj mają kłopoty. Świat w ich ocenie podzielony - dla jednych to odważni bohaterowie, dla innych niebezpieczni zdrajcy. Historia Snowdena toczy się na naszych oczach, Assange od dawna w ukryciu. Jaki jest, czego chce i jaki ma plan - o tym opowiada film dokumentalny laureata Oskara.

Serial w odcinkach pod tytułem "Wielka rewolucja śmieciowa" szybko się nie skończy. Pytań i wątpliwości jest wciąż więcej niż odpowiedzi. A te, które są ciągle zaskakują, bo ilu z nas sądziło że robi dobrze wyrzucając karton po mleku do kubła z napisem papier? "Nic bardziej mylnego" - mówią fachowcy.

Bierze pieniądze, nie można go zwolnić i jeszcze chce blokować stolicę. Senator PO Jan Filip Libicki takim związkowcom mówi "nie" i szykuje projekt ustawy, która ma niektóre przywileje związkowców zlikwidować. Reakcja drugiej strony - przewidywalna.

Warszawa niczym Ferrari - to nie sen, to projekt, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Pod maską 500 koni, albo i więcej. Wygląd jak najbardziej współczesny, choć na upartego można dostrzec ślady starej dobrej warszawy sprzed ponad pół wieku. No i pytanie: czy projekt kiedykolwiek pojedzie?

Rosja ma poważny problem: im bliżej zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi, tym aktywniejsi robią się kaukascy radykałowie. Doku Umarow, samozwańczy przywódca Czeczenów walczących o utworzenie państwa islamskiego, wezwał swych bojowników, by za wszelką cenę uniemożliwili przeprowadzenie igrzysk. Niemal natychmiast odpowiedzieli organizatorzy zawodów i rosyjski Narodowy Komitet Antyterrorystyczny. Zapewniają, że sportowcy i publika będą bezpieczni, ale kaukascy rebelianci już nie raz pokazali, że należy ich się bać.

Pracują daleko od domu, w Afganistanie. Służą w polskim wojsku, ale pomagają wszystkim - wojskowym, cywilom, niezależnie od ich narodowości. Widzieli i przeżyli już bardzo wiele. Ciężko ranne dzieci, umierających kolegów, ale też radość i wdzięczność, bo lekarz i szpital to w Afganistanie wciąż rzadkość. Bardzo potrzebna.

Wcale nie chodzi o to, by ładnie wyglądać, choć świat zwykle na to zwraca uwagę. Wcale nie chodzi też o to, by zawsze przytakiwać mężowi, choć jest on najpotężniejszym politykiem na świecie. Pierwsze damy Ameryki - obecna i była - przekonywały, że należy mieć własny styl, własne zdanie, a nawet własną politykę. Mając takich mężów, można więcej. Michelle Obama i Laura Bush towarzyszyły swoim mężom w podróży po Afryce.

O tym, kto przystał na unijny pakiet klimatyczny i jak wieszczą niektórzy - pogrążył nasz przemysł - powiedziano ostatnio wiele. O jego rzeczywistych kosztach - dużo mniej. Politycy wolą przerzucać się odpowiedzialnością, a reporterzy "Polski i Świata" pytają praktyków, czyli wytwórców energii. Odpowiedź może zaskakiwać. Bardziej zielona energia wcale nie musi być droższa.

To mogą być bardzo kosztowne wakacje dla kierowców, zwłaszcza tych z ciężką nogą, bo fotoradarów przybywa, a złośliwi mówią, że znacznie szybciej niż kilometrów nowych dróg. Te jednak też się pojawiają, co widać w statystykach. Kiedyś byliśmy na szarym końcu Europy, jeśli chodzi o liczbę ofiar śmiertelnych, teraz jest lepiej - może nie znacznie, ale lepiej.

Bój o partyjne pieniądze czas zacząć. Platforma jak zapowiadała, tak zrobiła, bo przedstawiła projekt ustawy likwidującej budżetową dotację dla partii politycznych."Łatwo jej to robić" - mówi koalicjant, czyli PSL, który bez dotacji mógłby nie przetrwać. Ale całkowita likwidacja dotacji jest nie na rękę także zdecydowanie większej i bogatszej partii, czyli PiS. Więc jeśli PO chce tę ustawę przepchnąć, musi najpierw poszukać gdzieś wsparcia.

Polacy na kortach zachwycają grą i tym, jak wysoko zaszli - czytaj zarobili. Tenis to sport elitarny, gdzie za wielkie osiągnięcia płaci się wielkie pieniądze. Dla przykładu pula nagród trwającego właśnie turnieju w Wimbledonie przekracza 30 milionów dolarów. Ale żeby zajść na szczyt trzeba ciężko pracować i inwestować. W sprzęt, trenerów, wyjazdy po świecie. Ile to kosztuje - o tym Maciej Warsiński.

Edward Snowden wystąpił o azyl w Polsce. Faks z jego podpisem dotarł do ambasady polskiej w Moskwie, ale nie spełnia wymogów formalnych. Nawet gdyby spełniał, Polska - jak powiedział premier - nie wyraża zainteresowania. Informatyk, który ujawnił światu, że amerykańskie specsłużby na potęgę inwigilują nie tylko Amerykanów, obawia się, że po powrocie do Stanów czeka go "ryzyko prześladowań a nie sprawiedliwy proces".

Nerwowe wyczekiwanie królewskiego potomka na Wyspach Brytyjskich. Im bliżej porodu, tym większy ruch w zakładach bukmacherskich. Płeć dziecka jest pilnie skrywaną tajemnicą i newsem, o który ścigają się dziennikarze. Jedno jest pewne - gdy już królewski noworodek przyjdzie na świat, informacja o tym zawiśnie na bramie pałacu Buckingham. Tak każe tradycja.

Przed wyborami szefa PO, kandydat Jarosław Gowin aż rwie się do debaty, kandydat Donald Tusk nie unika jej, ale boi się, że może być krucho z czasem. Partyjne doły chciałyby takiej konfrontacji, choć jednocześnie dodają, że poglądy obu panów są doskonale znane. Siły też. Więc bez debaty wybory szefa też się mogą odbyć.

Gdyby wszyscy, którzy utknęli dziś w porannych korkach w Warszawie poszli zagłosować w referendum nad odwołaniem prezydent miasta, jej pozycja byłaby mocno zagrożona. Nerwy były tak wielkie, że argument - dobrze, że się remontuje, przynajmniej później będzie lepiej - nie działał. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej klęli i pytali, czy wszystkie remonty muszą się odbywać naraz.

Koszmarne chwile przeżyła matka dwuletniego dziecka w mieście Midwest City (USA). Mała dziewczynka stała się zakładniczką psychicznie chorego mężczyzny. Kobieta była na zakupach z dziećmi, kiedy nagle do jej małej córeczki podbiegł napastnik i przyłożył jej nóż do gardła. Na szczęście w porę z pomocą nadeszła policja. Napastnik zginął od jednej kuli snajpera. Dziecko całe i zdrowe wróciło do mamy

Czas mija, a zamieszanie z wywozem śmieci po nowemu nie. Niektórzy dopiero czekają na kubły albo worki do segregacji. Inni próbują się tego nauczyć. Idzie tak sobie i są tacy, którzy z segregacji już rezygnują. Nawet jeśli będą musieli więcej płacić. O zmianach, które rodzą się w wyjątkowych bólach.

To nie brak życiowego doświadczenia, a amfetamina sprawiła, że dwóch dziesięciolatków nie żyje - mówił dziś sędzia, który skazał młodą kobietę, sprawczynię wypadku, na osiem lat więzienia. Karolina Z. rozjechała chłopców na przejściu dla pieszych. Jeden z nich zmarł na miejscu, drugi w szpitalu.

Rodzinne więzy puszczają nawet w Chinach, w kraju, w którym dbanie pokoleń o siebie nawzajem było odwieczną tradycją. Władze zauważyły, że miliony starszych ludzi nie mają opieki, dlatego tę opiekę zadekretowały. Zgodnie z nowymi przepisami każde dziecko osoby powyżej 60-tego roku życia musi regularnie odwiedzać swoich rodziców, dzwonić do nich i pisać. Niedopilnowanie obowiązku grozi grzywną.

Zbuntowana egipska ulica zyskała wsparcie, którego niechciany prezydent kraju nie może bagatelizować. To wojskowi, którzy mają w Egipcie realną władzę i którzy postawili rządzącym ultimatum. Albo w ciągu 48 godzin znajdą rozwiązanie obecnego kryzysu i porozumieją się z opozycją, albo konstytucja zostanie zawieszona, a parlament rozwiązany. Z egipskim wojskiem trzeba się liczyć, bo to właśnie ono dwa lata temu odsunęło od władzy dyktatora Hosniego Mubaraka.