Polska i Świat

Polska i Świat

Co najmniej 51 osób zginęło w strzelaninie przed koszarami Gwardii Republikańskiej w Kairze. W starciu pomiędzy wojskiem a zwolennikami obalonego prezydenta Mursiego tylko w egipskiej stolicy rannych zostało prawie pół tysiąca osób.

Wakacyjna podróż autobusem miejskim. Za oknem ponad 30 st. C. W środku około 40 st. C. Żar leje się z nieba, pot cieknie po plecach, a nalepka wyraźnie ostrzega: "Okien otwierać nie wolno", bo pojazd jest klimatyzowany. Teraz pytanie: Czy autobus, który ma zepsutą klimatyzację nadal zalicza się do pojazdów klimatyzowanych?

Już wiadomo, że samolot podchodził do lądowania za wolno, a pilot miał wylatane na tego typu maszynie tylko 40 godzin. Specjalna komisja bada przyczyny katastrofy Boeinga 777 który rozbił się w San Francisco. W katastrofie zginęły dwie osoby, a 180 zostało rannych.

Nawet jeśli urodzi się dziewczynka, nawet jeśli będzie mieć młodszego brata lub braci, to i tak to ona będzie następczynią tronu. Brytyjska monarchia idzie z duchem czasu i zmienia zasady sukcesji. Kate może więc śmiało urodzić córeczkę.

W małej ukraińskiej wsi znają się wszyscy, ale to nie powstrzymało trzech mężczyzn - w tym dwóch milicjantów - przed brutalnym gwałtem na sąsiadce. Kobieta przeżyła i wskazała palcem kto ją skrzywdził. Potrzeba było jednak pospolitego ruszenia wsi, by sprawcy trafili za kraty. Ukraińcy mają powoli dość nadużyć władzy, korupcji i milicji, która niewiele ma wspólnego ze stróżami prawa.

Bój o stolicę coraz ostrzejszy. Przeciwnicy Hanny Gronkiewicz-Waltz pod jej oknami zbierają podpisy pod wnioskiem o referendum nad jej odwołaniem. Ale też ci sami przeciwnicy skarżą się, że są podsłuchiwani. Przez kogo? Wiadomo, przez tych, z którymi walczą. A ci, którzy w miarę z boku na to wszystko patrzą mówią, że im bliżej referendum, tym więcej będzie takich rewelacji.

W tym szpitalu nie liczą się procedury, czy papierkowe formalności. Tam liczy się tylko czas, bo pacjent zwykle jest w bardzo ciężkim stanie. Polski szpital wojskowy w afgańskiej prowincji Ghazni działa nieco inaczej niż cywilne. Lekarze z rannymi żołnierzami obchodzą się może mniej delikatnie, za to jak najbardziej skutecznie. Nikogo nie dziwi bezpośredni masaż serca czy ekspresowe przetaczanie krwi. Przywracanie życia - to rutyna dla tych ludzi.

Mistrz ma ksywę Szczęki - pasuje idealnie. Szczęki potrafią bowiem w 10 minut pożreć 69 hot dogów. Jego kobieca odpowiedniczka - Czarna Wdowa - wypada przy nim blado, bo w tym samym czasie potrafi połknąć jedynie 37 bułek z parówką. Takie rzeczy oczywiście tylko w Ameryce. Zabawa jest ponoć świetna, techniki różne, apetyt - obowiązkowy. Za to po zawodach można nie jeść nawet dwa tygodnie.

W sprawie Madeleine McCann - małej dziewczynki, która zaginęła bez wieści w czasie rodzinnych wakacji w Portugalii, coś wreszcie drgnęło. Dziecko zaginęło sześć lat temu, jednak po dwóch latach intensywnego śledztwa specjalna grupa brytyjskich policjantów ma trop i aż 38 osób na oku. Być może dziewczynka padła ofiarą międzynarodowej szajki pedofilskiej.

Piłkarski sędzia podejrzany. Nie o korupcję, a o typowanie wyniku tenisowej gry Agnieszki Radwańskiej. Hubert Siejewicz był w punkcie bukmacherskim, co zarejestrowała kamera, a czego sędziemu robić nie wolno. Nie wiemy, czy wygrał jakieś pieniądze, nawet jeśli, to i tak więcej stracił, bo w PZPN jest już wniosek o natychmiastowe zerwanie z nim współpracy. Sędzia Siejewicz był jednym z 7 zawodowych arbitrów, sędziujących mecze ekstraklasy. Miał też uprawnienia sędziego międzynarodowego.

Musi mieć charyzmę, skoro zawsze - niezależnie gdzie się pojawia - przyciąga tłumy. Do Warszawy na Stadion Narodowy przyciągnie ponoć nawet 60 tysięcy ludzi, którzy wierzą, że ojciec John z Ugandy ma moc większą, niż inni. Uzdrawia, wygania złe duchy, nawraca, a przy tym robi niezłe show.

Wszystkie oczy patrzą na Elbląg, w czym pomagają polityczni liderzy. Są tam. Jarosław Kaczyński składa kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II, Donald Tusk spotyka się z mieszkańcami. Obaj starają się pomóc swoim kandydatom, którzy walczą o fotel prezydenta miasta. Rozstrzygająca dogrywka w niedzielę.

Jeden wzruszający moment już za nimi. Tablica z nazwiskami Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego stanęła na ich ostatnim szlaku w góry, u stóp Broad Peak. Byli przy tym bliscy obu himalaistów. Ale nie to jest najważniejszym celem ich wyprawy. Przede wszystkim chcą odnaleźć ciała, po to by zrobić bliskim symboliczny pochówek. Joanna Bukowska, reporterka "Uwagi TVN", towarzyszy im w tych niełatwych chwilach.

Pasażerowie wściekli, LOT przeprasza i tłumaczy dlaczego pasażerowie przez sześć godzin musieli czekać w samolocie na nic. Bo po tym czasie usłyszeli, że nie polecą wcale. Samolot marzeń - jak mówią o nim złośliwi, czyli dreamliner znowu zawiódł. Ale zawiodła też - co już mniej zrozumiałe - opieka nad pasażerami. Skarżą się, że od przewoźnika, czyli PLL LOT nie dostali informacji, posiłku, ani dobrego słowa.

Teraz pytanie "jak żyć z upałem", zwłaszcza gdy leży się w szpitalu. Klimatyzacja to wciąż rzadki luksus, więc pacjenci walczą z temperaturą uchylając okna, wywołując przeciąg czy instalując na własną rękę wentylatory. Ale i tak żeby wytrzymać w szpitalu przy ponad trzydziestu stopniach za oknem i blisko trzydziestu w środku - trzeba mieć zdrowie.

Bank Watykański pod lupą i wychodzą coraz większe brudy. Już trzy osoby zostały aresztowane, a dyrektor i wicedyrektor banku złożyli rezygnację, żeby sprawy nie pogarszać. W tle setki tysięcy euro wyprowadzane z banku w prywatne ręce i dziesiątki milionów euro prane przez Bank Watykański. Jego finanse są wciąż prześwietlane. I jest więcej niż pewne, że takich przykrych niespodzianek będzie więcej.

Wczoraj ten, jutro tamten - śmieją się w PO i zapowiadają, że do końca wakacji wyciągną z Ruchu Palikota jeszcze kilku posłów. Dwór Janusza Palikota wyraźnie się kurczy, nie tylko na rzecz Platformy. Sondaże też nie zachwycają. Partia ociera się o próg wyborczy. I pytanie, czy ludzie odchodzą, bo partia słabnie, czy też partia słabnie, bo ludzie odchodzą?

Prezydent tymczasowy, rząd przejściowy - sytuacja polityczna w Egipcie mocno niestabilna, ale egipska ulica zadowolona. Armia odsunęła od władzy niechcianego prezydenta Mursiego i przekazała ten urząd dotychczasowemu szefowi Trybunału Konstytucyjnego. Ten zapowiada wybory, ale terminu nie precyzuje. Nie było rozlewu krwi, ale świat spogląda na Egipt z wielkim niepokojem i apeluje o jak najszybsze powołanie cywilnych władz.

To jeden z najbardziej pracowitych ludzkich organów, co również sprawia, że trudno czymkolwiek go zastąpić. Medycyna od lat ma z tym kłopot, więc kiedy potrzeba przeszczepić wątrobę - bo to o niej teraz mowa - trzeba czekać na dawcę. Dlatego tak wielka nadzieja kryje się za informacją - tym razem od japońskich naukowców - że udało im się wyhodować z komórek ludzkich zaczątek narządu, który pracuje jak wątroba.