Polska i Świat

Polska i Świat

Opłata za lepsze miejsce w kolejce. Krytycy w taki sposób mówią o powracającym właśnie pomyśle dodatkowych ubezpieczeń medycznych. I dodają, że po to są składki do Narodowego Funduszu Zdrowia, by dostęp do lekarzy był równy dla wszystkich. Ale są też tacy, którzy za sprawniejszą opiekę zdrowotną chętnie zapłacą. I tacy, którzy mówią, że niedługo będzie to konieczne, po państwa nie stać na opłacanie wszystkiego wszystkim.

W tym roku przyniesie 20 milionów strat, ale za dwa lata ma zacząć na siebie zarabiać. Na razie jednak spełniają się prognozy sceptyków, którzy już wtedy, gdy powstawał Stadion Narodowy, pytali o jego utrzymanie po Euro. Pytanie okazuje się wciąż aktualne, podobnie jak pomysły na to, skąd wziąć pieniądze. Kiedy pojawią się odpowiedzi i zniknie debet?

Powrót do korzeni lekiem na nieurodzaj w sondażach. Poparcie dla Platformy leci w dół, a partyjna góra najwyraźniej nie ma pomysłu, co zrobić aby te wędrówkę zatrzymać. I dlatego - jak nigdy dotąd - coraz głośniej słychać nawoływania, że zapowiadana rekonstrukcja rządu powinna być prawdziwa, a nie pozorna. Kto woła, dlaczego najbardziej słychać dwa męskie głosy - i czy staną się one na tyle głośne, że skruszą opór premiera.

To nowe Watergate - grzmią republikanie i domagają się śledztwa, by sprawdzić czy Biały Dom wiedział o wzmożonym zainteresowaniu urzędu podatkowego IRS prawicą. Stołek stracił już szef tego urzędu, co jednak kłopotów prezydenta ani nie kończy, ani nie rozwiązuje. Afer jest więcej, czego ani dziennikarze ani tym bardziej polityczni rywale szybko nie odpuszczą.

Opozycja zbiera podpisy pod wnioskiem o referendum, które miałoby odwołać Hannę Gronkiewicz Waltz ze stanowiska prezydenta Warszawy. To, że politycy jej nie chcą, to akurat nie zaskakuje. Tak zwykle dzieje się, gdy chodzi o władzę. Ale dość jej rządów ma także coraz więcej warszawiaków. Wśród pretensji, zamknięty już prawie rok tunel pod Wisłostradą, budowa metra, która się opóźnia, a teraz doszło jeszcze zamieszanie ze śmieciami.

Ameryka żyje kolejnym procesem OJ Simpsona. Dawna gwiazda futbolu amerykańskiego walczy zza krat, by móc wyjść na wolność. Sprawa jednoznaczna nie jest, co oczywiście nie oznacza, że sportowiec jest bez winy. Ameryka zastanawia się teraz, czy dokona podobnego cudu jak 18 lat temu, gdy sąd uniewinnił go od zarzutu zabójstwa żony i jej rzekomego kochanka.

Oto dowód, że czasy się zmieniły. Wojsko kiedyś to niechciany przymus. Wojsko dziś to pasja i niezła praca. Marzą o niej już licealiści, więc jak grzyby po deszczu powstają klasy mundurowe. A w nich wszystko podporządkowane jednemu celowi - przygotowaniu młodych do armii albo innych służb. Dlatego uczą się specjalistycznych pojęć w języku angielskim, strzelają i skaczą ze spadochronem.

Objechał chyba cały świat - w końcu jest podróżnikiem. Z różnych jego zakątków przywiózł zdjęcia, ale nie zabytków czy pięknych plaż, tylko ludzi, którzy niezależnie od długości i szerokości geograficznej gapią się na niego. Kevin Connoly nie ma nóg. Od zawsze - taki się urodził. Dla niego to normalne, ale nie dla tych, których spotyka na swojej drodze. Właśnie przyjechał do Polski.

Sklonowany zarodek, czy tylko lepiej rozwinięte komórki macierzyste? Eksperyment naukowców z uniwersytetu w Oregonie nie przestaje budzić kontrowersji. Problemy pojawiają się już na starcie, bo nie wiadomo, jak nazwać ich dokonanie. Zarodek powstaje bowiem poprzez zapłodnienie, tu zaś zapłodnienia nie było. W komórkę jajową wszczepiono jądro z komórki skóry, ale po pobudzeniu elektrycznym powstały w ten sposób twór zaczął się dzielić i wytwarzać komórki macierzyste, z którymi medycyna wiąże ogromne nadzieje.

Na koniec szpieg wątpliwej wiarygodności. Rosja co prawda zdążyła odtrąbić sukces i pokazać światu przyłapanego na gorącym uczynku pracownika amerykańskiej ambasady, który miał werbować Rosjan do pracy na rzecz Stanów. Zdążyła nawet pokazać sprzęt, który przy sobie miał. Ale gdy kurz i emocje opadły, okazało się, że i ten sprzęt jakby niedzisiejszy i ten agent jakby udawany. Spece od wywiadu tłumaczą, że mógł to być haczyk zarzucony przez Amerykanów, na który Rosja dała się złapać.

Ludzkie emocje uchwycone w kadrze. Zdjęcie, które wygrało prestiżowy World Press Photo jest rzeczywiście niezwykłe, choć przedstawia sytuację na Bliskim Wschodzie niemal codzienną. Kondukt żałobny w Gazie i dwóch mężczyzn niosących ciała zabitych dzieci. O zdjęciu jest głośno nie tylko ze względu na treść. Pojawiły się bowiem wątpliwości, a nawet ekspertyzy podważające autentyczność zdjęcia, zmontowanego rzekomo z trzech osobnych ujęć. Autor przyznał się do pracy z programem poprawiającym fotografię, ale zarzeka się, że to nie fotomontaż.

Rozmowa, uśmiechy, słowem sympatia - w relacji sędzia podsądny - niewskazane. Tak zachowywała się - według notatki CBA - sędzia z Lublina, która zwolniła z aresztu za kaucją marszałka województwa podkarpackiego, na którym ciąży 7 zarzutów - głównie korupcyjnych, a niektóre z podtekstem seksualnym. Szef CBA swoje wątpliwości przekazał ministrowi sprawiedliwości, czemu nie mogą się nadziwić inni sędziowie. Dlatego pytamy: co wolno sędziemu, gdy w imieniu Rzeczpospolitej ogłasza wyrok, a czego powinien unikać.

Teraz minister Sławomir Nowak i jego uzupełnione oświadczenia majątkowe. Uzupełnione nie tylko o drogi zegarek, o którym wie już cała Polska, ale także o nowy samochód. W dokumentach pojawia się pierwszy raz, mimo że minister ma go prawie od roku. Sporo musi mieć na głowie minister od transportu, skoro o własnym taborze nie pamięta.

Córeczka to balast. Trudniej ją wychować i trzeba mieć posag, by później ktoś chciał się z nią ożenić. W Chinach, gdzie od lat obowiązuje polityka jednego dziecka (syna), ale też w sąsiednich Indiach dziewczynki są zabijane - albo jeszcze w łonie matki, albo tuż po porodzie. Z tego powodu - jak szacuje ONZ - na świecie jest o 200 milionów kobiet mniej niż być powinno. O problemie, jego społecznych bardzo poważnych konsekwencjach i próbach naprawienia sytuacji opowiada film, który wyemitowany zostanie w niedzielę o godz. 12 w cyklu "Ewa Ewart poleca".

Technologia kosmiczna "made in Poland". Trzy prototypy marsjańskich łazików z Białegostoku, Rzeszowa i Wrocławia sprawdzą się na pustyni w Stanach Zjednoczonych, która będzie udawać Marsa. Jeśli się sprawdzą, czyli jeśli NASA dostrzeże w nich coś użytecznego, polskie patenty będą rozwijane i być może - gdzieś, kiedyś, w odległej galaktyce, wykorzystane.

Świat zachodni nazwałby to handlem ludźmi, ale wojna rządzi się innymi prawami. Syryjskie kobiety uciekające przed koszmarem wojny są werbowane na żony dla arabskich bogaczy. Tak się dzieje na przykład w obozach dla uchodźców. Ci, którzy w tym pośredniczą i przy okazji zarabiają, tłumaczą, że wydanie za mąż nastoletniej córki to często ratunek dla całej jej rodziny. 

Młodzi, zdrowi, wykształceni, a mimo to bezrobotni. Już 27 procent absolwentów szkół wyższych w Polsce nie ma pracy. Nie może jej znaleźć czy nie chce? Oto jest pytanie, bo gdy rozmawiamy z pracodawcami, słyszymy, że młodzi sporo oczekują, ale niewiele chcą z siebie dawać. Nie ma w nich pasji, ciekawości pracy i zaangażowania. Szwankuje też system kształcenia, zbyt często i zbyt mocno odstający od potrzeb rynku.  

To był primaaprilisowy żart, ale Donald Tusk się nie śmiał. Wręcz przeciwnie, musiał się mocno zdenerwować, skoro pozwał do sądu tygodnik "Nie" Jerzego Urbana. Gazeta opublikowała rzekomo podsłuchane, wyjątkowo wulgarne rozmowy premiera na stadionie. Za nami pierwsza rozprawa, po której wszyscy zadają premierowi pytanie: po co ten proces? Bo chyba nie dla żartu.

Już prawie jest, już niewiele potrzeba, by go skończyć, a wraz z tym otworzyć kolejny odcinek autostrady A1. A jednak. Doświadczona firma już drugi raz porzuca budowę mostu w Mszanie. I alarmuje: projekt jest wadliwy i most w najgorszym wypadku może się zawalić. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad twierdzi, że to gruba przesada i podejrzewa, że firma wycofuje się rakiem, bo ma kłopoty finansowe.

Angelina Jolie poruszyła delikatną strunę, która jednak coraz głośniej pobrzmiewa. Już odzywają się kobiety, które chcą zrobić to samo i takie, które taką operację mają już za sobą. Do naszej redakcji zgłosiła się pragnąca zachować anonimowość kobieta. Profilaktycznie usunęła obie piersi już 13 lat temu. Co prawda - namówili ją na to zagraniczni lekarze, ale wykonali polscy. Decyzji nie żałuje, wręcz przeciwnie. Dzięki temu mogła żyć bez strachu.