Polska i Świat

Polska i Świat

Co z ustawą o in vitro?

Przyszli rodzice nie będą mieli wpływu na cechy dziecka, zarodków nie będzie można niszczyć, a za handel nimi grozić będzie kara więzienia. Projekt ustawy o in vitro ma uregulować rynek sztucznego zapłodnienia. Miał trafić wiosną do Sejmu, ale proces ten może się opóźnić, bo kilka kwestii jest kością niezgody.

Ucieczka z piekła wojny

Porozumienie z Mińska nie przetrwało próby czasu, a prorosyjscy separatyści po zdobyciu Debalcewego idą po kolejne miasta. Francja i Niemcy próbują rozejm wskrzesić, ale Ukraińcy ze wschodu nie mają już nadziei na pokój. Porzucają swoje domy, prace i marzenia i uciekaja w miejsca, gdzie mogą przeżyć.

Bitwa skończona, co dalej?

Zawieszenie broni, które szybko stało się fikcją. Debalcewe zdobyte. Po heroicznej obronie Ukraińcy w końcu się wycofali a separatyści triumfują, bo jak twierdzą, przejęli ważny węzeł komunikacyjny. Władimir Putin nie stroni od mało dyplomatycznego komentarza, a tylko schowani w piwnicach mieszkańcy ogarniętego walkami miasta nie do końca zdają sobie sprawę, że na powierzchni są już tylko zgliszcza.

Czy jest się czego bać?

Walki na wschodzie Ukrainy podgrzewają w Polsce dyskusję i strach przed wojną. Prezydent uspokaja, że jesteśmy względnie bezpieczni, ale były minister obrony Romuald Szeremietiew wygłasza groźną tezę o ataku Rosji na Polskę. Inni uspokajają, że jesteśmy bezpieczni dzięki NATO. O wadze słów w czasach wojny u sąsiadów.

Polacy z szansą na bilet w jedną stronę na Marsa

Bilet w jedną stronę, na Marsa. Grupa śmiałków, która została wstępnie zakwalifikowana do tego przedsięwzięcia to stu potencjalnych kandydatów, w tym trzech Polaków. Eliminacje będą miały ciąg dalszy, bo rzeczywistość, w której przyjdzie im żyć, będzie delikatnie rzecz ujmując trudna.

Bił dziecko, bo chciał "odreagować stres"

Wraca sprawa pobitego dwulatka z Włocławka. Jest trzymiesięczny areszt dla konkubenta, który pobił Marcela. 19-latek zmienił zeznania i przyznaje się do pobicia chłopca. Tłumaczy, że chciał "odreagować stres". Bił tak mocno, że dwuletni Marcel walczy teraz o życie.

Zrobieni w gluten?

Świat uwierzył, że gluten to zło nie tylko dla tych, którzy są uczuleni. Dieta bezglutenowa stała się nie tylko modna, ale i bardzo dochodowa. Przeszło na nią sporo osób, wierząc, że brak glutenu da im lepsze i zdrowsze życie. Naukowiec, który tą tezę forsował, teraz ją porzucił, bo poprzednie badania nie do końca się sprawdzały.

Sztabowcy na pierwszym planie

Kandydaci na prezydenta ruszają do boju, depczą sobie po piętach i próbują różnych technik, by się odróżnić od konkurentów. Siłę napędowa dają im sztabowcy. To oni mówią co, jak i gdzie powiedzieć. Ale nie zawsze ich wizja kampanii wypełniana jest tak, jak by sobie tego życzyli. Kim są mistrzowie drugiego planu i jak kierują kandydatami?

Kosztowna pomyłka służb

Pomyłka, która może słono- bo aż 90 tysięcy zł - kosztować skarb państwa. Tyle ma dostać Artur Ł., czyli tzw. polski dżihadysta, którego zatrzymały służby. Mężczyzna w areszcie spędził 9 miesięcy. Jak się okazuje, zdaniem sądu, niesłusznie, bo po dokładnych badaniach i jego obserwacji okazało się, że jest niepoczytalny.

Rośnie problem sekstingu w Polsce

Poważny problem społeczny i szokujące dane. Co dziewiąty nastolatek w Polsce rozsyła swoje roznegliżowane zdjęcia. Fundacja Dzieci Niczyje mówi stop sekstingowi i rusza z kampanią "Myślę więc nie ślę".

Remont mostu Łazienkowskiego może trwać nawet kilkanaście miesięcy

Warszawa bez jednego mostu jak bez ręki. Rząd i prezydent stolicy próbują ratować sytuację po pożarze mostu Łazienkowskiego. Będą pieniądze z budżetu państwa - ale na wszystko potrzeba czasu. Z czasem dojazdu już nie radzą sobie kierowcy i wpadają w panikę. A my pytamy: co dalej z mostem, ile potrwa remont i kiedy ruszy druga linia metra?

Co dalej z Mostem Łazienkowskim?

Warszawa bez mostu Łazienkowskiego. W korku stoją kluczowe ulice, a prezydent miasta szuka pieniędzy, by most szybko wyremontować. Potrzeba milionów, dlatego z pomocą być może ruszy państwo. Na razie ze śledztwem ruszyła prokuratura - przesłuchała już pierwszych świadków i ustala, kto za to odpowiada.

Kandydaci na prezydenta o wojnie na Ukrainie

Ukraińsko rosyjski rozejm nie działa - nadal giną ludzie, Unia wprowadza nowe sankcje, a polscy kandydaci na prezydenta mówią, co należałoby zrobić w tej sprawie. Jasne oświadczenie wydała kandydatka SLD, która twierdzi, że osobiście zadzwoniłaby do Putina. Opozycja z deklaracji Magdaleny Ogórek się śmieje i nie dowierza, a TVN24 pyta, co zrobiliby inni kandydaci.

Pendolino nieprzyjazne niepełnosprawnym?

Janina Ochojska uderza w Pendolino i twierdzi, że nowoczesny pociąg wcale nie jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej do pociągu nie weszła, bo platforma, która ma ułatwiać niepełnosprawnym wsiadanie, przeznaczona jest tylko dla wózków inwalidzkich. PKP się tłumaczy, a TVN24 pyta, kto ma rację i kto komu powinien pomagać.

Jak zostać komandosem

Oddziały specjalne pokazują cywilom treningi i zdradzają tajniki ich pracy. Zadania trudne, wszystko na czasa a cel jeden - pokonać własne zmęczenie i przezwyciężyć własne ograniczenia.

Latająca sesja

Z morza w powietrze - polscy piloci w natowskiej misji na Litwie znowu zadziwiają, i nie chodzi o przechwycenia rosyjskich samolotów, a o zdjęcia z ich udziałem, jakie robią furorę w internecie. NATO-wski kontyngent lotniczy zorganizował latającą sesję dla fotografów, a o tym, jak się robi takie zdjęcia mówi Bartosz Bera, jeden z najlepszych polskich fotografów lotnictwa.

Rekordowy polski jacht

Skuty lodem ocean południowy u brzegów Antarktydy, i polski jach, na samych żaglach. Cel - dotrzeć jak najdalej się da - na południe. Polski jacht Selma pobił rekord i dotarł do lodowej ściany, a to jeszcze nie koniec rejsu.

Białoruski rozjemca

Postać w tle mińskich rozmów - ich gospodarz. Białoruski prezydent Aleksander Łukaszenka, choć ponad dekadę temu bywał określany ostatnim dyktatorem Europy, dzisiaj chce być widziany jako pokojowo nastawiony rozjemca. Ale białoruska opozycja przestrzega - niech ten wizerunek nikogo nie zwiedzie.

Meldunek znika z dowodów

Obowiązek meldunkowy miał zniknąć, ale zostaje.Sam wpis o meldunku jednak znika z dowodów osobistych, Nowy wzór dokumentu wydawany od marca już nie będzie go zawierał. Ale cieszyć się nie ma z czego, bo skoro meldunek został, a wpisu nie będzie mogą być z tego kłopoty. Jakie? O tym Michał Tracz

Polacy nie czytają książek

Przerażające dane o polskim czytelnictwie - a raczej jego braku. Aż 10 mln Polaków nie ma w domu ani jednej książki. 60 proc. z nas żadnej w zeszłym roku nie przeczytało. W Europie jesteśmy na szarym końcu. A jak się tłumaczymy z nie-czytania? Pokaże Łukasz Wieczorek