Polska i Świat

Polska i Świat

Procedury, które sprawiają, że supernowoczesny nóż cybernetyczny, ratunek dla tysięcy ludzi chorych na raka, stoi bezużyteczny. NFZ nie dołożył się do leczenia pierwszych dwustu pacjentów Instytutu Chirurgii Cybernetycznej w Wieliszewie pod Warszawą, bo żeby dofinansowanie dostać, trzeba mieć dwa urządzenia do naświetlania. Jedno - mimo że warte miliony, mimo że pomaga i mimo, że nie mamy takich wielu w Polsce - to za mało. Instytut przestał więc przyjmować chorych. Rozważa leczenie za prywatne pieniądze pacjentów.

Pani Justyna jest już po operacji płuc, rokowania są dobre. Leczenie zawdzięcza ludziom dobrej woli. Gdy okazało się, że pani Justyna - nauczycielka i harcerka z Oławy - jest ciężko chora, a pomóc jej mogą tylko lekarze w Austrii, harcerze z całej Polski, zresztą nie tylko oni, stanęli na uszach by jej pomóc. Czyli jak to zwykle bywa - zebrać potrzebne pieniądze. I zebrali 800 tys. złotych w dwa tygodnie.

Pijani, położyli się na drodze, by szybciej złapać "stopa". Skończyło się dramatem - dwoje młodych ludzi nie żyje, a kierowca furgonetki, który ich nie zauważył i przejechał - musi z tym ciężarem żyć. Do wypadku doszło tuż za granicą polsko-niemiecką. Ofiarami są kobieta i mężczyzna, którzy wracali do Polski z wypadu do Niemiec.

"Chcecie uratować panią prezydent? Nie idźcie na referendum" - podpowiada Donald Tusk. Obrywa za to niemal z każdej strony, bo co to za premier, który wzywa do bojkotu głosowania. Ano taki, który chce to głosowanie wygrać. Niska frekwencja unieważnia wynik referendum, jakikolwiek on by nie był. Taktyka premiera - mimo, że mało demokratyczna - może więc być strzałem w dziesiątkę. Chyba, że warszawiacy zrobią inaczej.

Kolejny list otwarty i kolejny apel o debatę. Jarosław Gowin nie daje o sobie zapomnieć premierowi, z którym już w sierpniu zawalczy o najważniejszy fotel w partii. Tusk debaty nie potrzebuje i do niej się nie pali. Jest w tym wyścigu zdecydowanym faworytem. Co innego Gowin. On musi wykorzystywać każdy pomysł i każdą okazję, by pokazać siebie, a przy okazji skrytykować przeciwnika. Musi, a jednocześnie niewiele może.

Policja w Londynie przyznała, że użyła danych osobowych ponad 40 zmarłych dzieci do tworzenia fałszywych tożsamości dla swoich tajnych agentów. Wielu to wzburzyło, wielu zszokowało, ale tak zwana branża, czyli policjanci i funkcjonariusze innych służb mówią, że to norma.

Lotnisko w Modlinie znów ma kłopoty. Przez falstart i wielomiesięczny remont pasa startowego, zaufanie stracił do niego tani przewoźnik Wizz Air. Do Modlina więc nie wraca, woli Okęcie. Ryanair jeszcze się waha i rozmawia z obydwoma portami. Jeśli też wycofa się z Modlina, lotnisko może upaść.

Ludzki mózg potrafi zaskakiwać. Przekonali się o tym lekarze z Kalifornii, do których trafił nieprzytomny amerykański były żołnierz. Gdy odzyskał świadomość, nie pamiętał nic poza szwedzkim, zresztą tylko w tym języku teraz się porozumiewa. Jak to możliwe? Możliwe. Mężczyzna przed laty mieszkał w Szwecji, stąd znajomość języka. Ale lekarze potrafią wytłumaczyć także to dlaczego obcy język pamięta, a wszystko inne z jego głowy się wymazało.

Niektóre dzieci już wróciły do domów, reszta wróci jutro. Po naszej interwencji - ośrodek w Zgonie na Mazurach został skontrolowany i w konsekwencji - wypoczynek dzieci z Pruszkowa przerwany. Dobrze, że żadnemu z nich nic się stało. Pytanie tylko jak dzieciom wytłumaczyć to, że zostali wysłani w miejsce, które ktoś obejrzał tylko w internecie, a nie w tak zwanym realu.

Z naszej perspektywy to bandyta jakich wielu, ale w Meksyku Miguel Angel Trevino Morales wzbudzał strach gdziekolwiek się pojawił. Teraz siedzi w areszcie, a meksykańska policja świętuje sukces. Morales był szefem najokrutniejszego gangu narkotykowego w tamtej części świata, zwanego Los Zetas. Brutalne zabójstwa, okaleczanie ofiar, zmuszanie do przemytu narkotyków, były na porządku dziennym.

Rząd w kłopocie. Nie ma, więc musi znaleźć 24 miliardy złotych. Większość tej sumy powiększy dziurę budżetową, ale ponad 8 miliardów premier chce wygospodarować, czyli - zabrać z zaplanowanych wcześniej wydatków. Kto straci najwięcej? Najprawdopodobniej wojsko. Dość łatwo też obciąć pieniądze na nowe drogi. Są jeszcze obligacje, czyli prosta droga do portfeli podatników.

Klaudia Szmaj, zaledwie 17-letnia dziewczyna, jako pierwsza w Polsce uzyskała licencję zawodnika żużlowego i od nowego sezonu będzie startować w barwach zielonogórskiego Falubazu. Tak się składa, że do tej pory w czarnym sporcie niepodzielnie rządzili mężczyźni - żużlowcy. Do tego stopnia, że nie wiadomo jak się zwracać do pani Klaudii. Żużlowczyni?

W tym szaleństwie jest metoda - można by rzec, oceniając skutki nietypowego podejścia do ucznia z tak zwanymi problemami. Chłopiec rzeczywiście jest specyficzny. Pochodzi z Czeczeni, skąd uciekł w czasie wojny razem z rodzicami. Ma też zdiagnozowane ADHD i nikt w szkole nie mógł sobie z nim poradzić. Na szczęście znalazła się odważna i zdeterminowana nauczycielka. Dzięki niej chłopiec zaczyna czytać i pisać po polsku, a przede wszystkim zaczyna umieć być z innymi.

Od 1 lipca trochę czasu już minęło, więc w Polskę ruszają kontrolerzy, którzy mają sprawdzić, jak wdrożono nowe zasady wywozu śmieci. Pod lupę pójdą samorządy, ale też firmy, które wygrały przetargi. Sygnały już teraz są niepokojące - ci, którzy odpowiadają za przeróbkę śmieci alarmują, że dostają ich mniej niż przed reformą. Śmieci muszą więc lądować w lasach, gliniankach czy dawnych żwirowiskach. Kary pewnie się posypią.

Wspomnienia, ale tylko te, które wywołują serdeczny uśmiech na twarzy inspirują słynną fotografkę Irinę Werning z Argentyny. Zbiera od ochotników zdjęcia z dzieciństwa i fotografuje ich już jako dorosłych ludzi w tych samych miejscach, pozach i podobnych ubraniach co przed wielu laty.

Słynna japońska marka samochodowa Datsun powraca. Nie zobaczymy jednak wygodnych szybkich samochodów za niemałe pieniądze, a małe i tanie auta do jazdy po mieście. Z przeznaczeniem do Indii, Chin, czy Meksyku.

Wakacyjny koszmar zgotował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Pruszkowie swoim podopiecznym. Wysłał 80-cioro dzieci na kolonię do mazurskiej miejscowości Zgon. Na miejscu - bród, smród i ubóstwo. Rozwalone łóżka, wypadające szyby i karaluchy.

Edward Snowden poprosił o azyl w Rosji. Czy go dostanie, okaże się w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Do tego czasu, na podstawie specjalnego zaświadczenia, będzie mógł przebywać w Rosji. Snowden najprawdopodobniej przystał na warunek Władimira Putina, by nie szkodził relacjom Rosji z Ameryką.

Prawie 90 procent Afroamerykanów uważa, że w Stanach Zjednoczonych rasizm wciąż istnieje. Fala oburzenia i protestów po wyroku uniewinniającym Georga Zimmermana od zarzutu zabójstwa czarnoskórego nastolatka nie słabnie. - Gdyby Zimmerman był czarny, a jego ofiara biała, już dawno siedziałby w więzieniu - twierdzą protestujący.

BOR składa raport i na jego podstawie MSW orzeka - w Łucku nie zostały w pełni zastosowane właściwe procedury. Czyli - ktoś się zagapił i prezydent oberwał jajkiem. Kto i jak za to odpowie - jeszcze nie wiadomo. Wyjaśnianie sprawy trwa, nie tylko w Polsce, ale i na Ukrainie.