Polska i Świat

Polska i Świat

Pytania o odpowiedzialność za patodeweloperkę

Krytyka, zwłaszcza ta uzasadniona, musi mieć właściwego adresata. W przeciwnym razie niewiele z niej wyniknie. W Warszawie odbywa się rządowo-samorządowe wytykanie błędów w sprawie inwestycji, w której wychodząc na balkon, wchodzimy prawie do sąsiada z naprzeciwka. Macieja Zalewskiego.

Unia chce walczyć z ekościemą

Greenwashing, czyli nieuczciwy zielony marketing - zwykła ekościema. Unia Europejska zdecydowane jej nie chce. Umieszczanie na opakowaniach napisu EKO ma być możliwe tylko wtedy, kiedy towar są naprawdę ekologiczne. Aleksandra Kąkol.

Ciąża a zagrożenie zdrowia psychicznego ciężarnej

Zagrożenie zdrowia psychicznego kobiety w ciąży może być przesłanką do zabiegu legalnego przerwania ciąży - ocenia rzecznik praw pacjenta i ta ocena powinna rozwiewać wątpliwości lekarzy. Czy tak się stanie, czy skończy się koszmar cierpiących kobiet? Stojący po ich stronie zamiast pewności, mają na razie nadzieje. Maria Mikołajewska.

Wyborczy układ z narodowcami

Z maili Michała Dworczyka, byłego już szefa kancelarii premiera, wynika, że istniał i działał układ z narodowcami na rzecz Andrzeja Dudy w czasie, kiedy walczył o reelekcję. Cel był jasny: atakować Rafała Trzaskowskiego. Dogadywanie się z różnymi środowiskami samo w sobie naganne nie jest, ale problem pojawia się, kiedy wykorzystuje się do tego instytucje państwowe. Sylwia Piestrzyńska.

Prywatne mieszkanie, państwowy remont

Kto i za ile zajął się mieszkaniem prominentnego polityka Prawa i Sprawiedliwości Joachima Brudzińskiego? Z ustaleń "Gazety Wyborczej" wynika, że apartament europosła na warszawskim Powiślu odnawiał mu Polski Holding Hotelowy, będący spółką Skarbu państwa. "Pani dyrektor prosiła o Twoje OK, aby mogła pojechać do mieszkania" - pisał do Brudzińskiego prezes Holdingu. "Oczywiście niech jedzie" - odpisał europoseł. Kto za to zapłacił, próbowali również ustalić posłowie Koalicji Obywatelskiej. Maciej Warsiński.

Niejasności w sprawie rakiety, która spadła pod Bydgoszczą

Minister obrony wskazuje winnego, ale prezydent, zwierzchnik sił zbrojnych, nie widzi powodów do podejmowania decyzji personalnych w dowództwie Wojska Polskiego. Można odnieść więc wrażenie, że nie zgadza się z Mariuszem Błaszczakiem twierdzącym, że dowódca rodzajów sił zbrojnych zaniechał swoich "instrukcyjnych obowiązków". Sam dowódca apeluje o rozsądek i ważenie emocji. Łukasz Łubian.

Władze walczą z plastikowymi jednorazówkami

Każdy Polak zostawia rocznie średnio około 400 kilogramów śmieci. Niektórzy robią rzeczy karygodne, jak zaśmiecanie lasów, za co są mandaty. Jednak patrząc na to, co ludzie tam wyrzucają, niewystarczające. Mamy też nowe przepisy dotyczące plastikowych jednorazówek. Od 1 stycznia za używanie na przykład plastikowych kubeczków w sklepach zapłacimy dodatkowo 20 groszy, w przypadku opakowań na żywność 25 groszy. Łukasz Łubian.

Lekarka wygrywa z portalem w sprawie negatywnego komentarza

Lekarka poczuła się urażona negatywnym komentarzem jednej z pacjentek na portalu internetowym, wytoczyła serwisowi proces i wygrała. Sąd okręgowy uznał, że to na portalu ciąży obowiązek sprawdzenia wiarygodności zarzutów. Portal zapowiada apelację. W przyszłości takie sytuacje ma regulować unijne prawo. Anna Wilczyńska.

Platforma walczy o głosy wyborców województwa lubuskiego

W szeregach Platformy Obywatelskiej panuje mobilizacja. Trwa walka o głosy w rejonie, który Platformie sprzyjał, ale to się zmieniło. Teraz to poparcie partia opozycyjna próbuje odzyskać, bo ostatnio mieszkańcy wybrali Prawo i Sprawiedliwość. Politycznym rywalem jest jednak nie tylko partia rządząca. Barbara Sobska.

Adam Glapiński pełen optymizmu

Adam Glapiński spodziewa się spadku inflacji bazowej w kolejnych miesiącach. Zapowiada też, że do końca roku będzie ona jednocyfrowa. Jak zwykle jest optymistą, ale wiemy, że ten optymizm bywa na wyrost. Dziś prezes NBP chwalił sytuację gospodarczą Polski, ale drożyzny nie zauważa. Dawid Rydzek.

Miażdżący raport ws. inwigilacji Pegasusem w Polsce

Specjalna komisja Parlamentu Europejskiego przyjęła raport w sprawie Inwigilacji Pegasusem w Polsce. Eurodeputowani ocenili, że w naszym kraju była to część szerzej zakrojonej akcji. Pojawiły się uzasadnione obawy o uczciwość wyborów w kilku unijnych krajach, w tym w Polsce. Rządzący nie współpracowali z komisją w ogóle. Dawid Rydzek.

Pytania o system ochrony dzieci po śmierci 8-letniego Kamila

Po śmierci 8-letniego Kamila politycy domagają się zaostrzenia przepisów dotyczących znęcania się nad dziećmi. Mówią, że wyroki dla sprawców przemocy są za niskie. Ale pytania, jak doszło do tragedii, wymagają zastanowienia i rozliczenia ludzi i instytucji. Za tragedią stoi nie tylko oprawca, chociaż on najbardziej. Będzie zmiana kwalifikacji czynu dla ojczyma i matki dziecka. Kamil dawał sygnały, że potrzebuje pomocy. Aleksandra Kąkol.

Kolejna odsłona kryzysu na granicy polsko-białoruskiej

Dwa dni 31-letni cudzoziemiec z Afryki leżał ze złamaną nogą pod stalowym płotem na polsko-białoruskiej granicy. Wymagał pomocy medycznej, w końcu mu jej udzielono. Straż Graniczna odwiozła go następnie z powrotem na granicę. Według nich oddalił się w stronę Białorusi, ale według aktywistów leżał tam, bo nie był w stanie samodzielnie chodzić. Ostatecznie zabrano go znów do szpitala. Sylwia Piestrzyńska.

Nowe lotnisko świeci pustkami

Samoloty prawie pełne, ale są dni, że nie ma ich w ogóle. Przez większość doby na lotnisku w Radomiu więcej widać pracowników portu niż pasażerów. Łukasz Wieczorek pojechał sprawdzić, jak wygląda życie na najnowszym lotnisku w kraju.

Rządowy sposób na podarunki

Po co wręczać raz, jak można wielokrotnie? Te same wozy strażackie wręczane są tym samym strażakom, ponownie odbywa się też święcenie pojazdów. Barbara Sobska.

Polityczne rozgrywki paraliżują Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny sparaliżowany tak bardzo, że we wtorek rozprawa pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej trwałą 37 sekund. Rozprawa ważna, bo w sprawie ułaskawień przez prezydenta ministrów Kamińskiego i Wąsika. TK miał rozstrzygnąć spór kompetencyjny między Sądem Najwyższym a Andrzejem Dudą. 10 sędziów było gotowych, ale zabrakło jednego. Dawid Rydzek.