Katyń uczcił ofiary mordu

 
Na cmentarzu w Katyniu uczczono pamięć zamordowanych PolakówTVN24

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Na niedzielę, w oddalonym o 22 km Smoleńsku, zaplanowano pokaz filmu "Katyń", a na poniedziałek konferencję historyczna na Uniwersytecie Humanistycznym.

W obchodach wzięli udział m.in. przedstawiciele Sejmu, Federacji Rodzin Katyńskich, przedstawiciele lokalnych władz, a także polska i rosyjska młodzież. Na grobach pomordowanych zapalono znicze oraz złożono wieńce i kwiaty, w tym od prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Mszę świętą celebrował ojciec Andrzej Anioł Zieliński, wikariusz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Smoleńsku. Zebrani wzięli też udział w modlitwie odprawionej w rosyjskiej części zespołu memorialnego w Lesie Katyńskim.

Przybliżą zbrodnię rosyjskim studentom

W poniedziałek na Uniwersytecie Humanistycznym w Smoleńsku odbędzie się konferencja historyczna "Pamięć historyczna: Katyń". Jej głównym celem jest przybliżenie wiedzy o zbrodni katyńskiej studentom i uczniom regionu smoleńskiego. Materiały z konferencji zostaną opublikowane.

Stronę rosyjską będzie reprezentował m.in. profesor Natalia Lebiediewa i Aleksandr Gurianow - szef Komisji Polskiej Memoriału, pozarządowej organizacji dokumentującej stalinowskie zbrodnie. Z Polski przyjadą m.in. profesor Andrzej Kola z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, profesor Marian Głosek z Uniwersytetu Łódzkiego, były zastępca prokuratora generalnego RP Stefan Śnieżko oraz sekretarz Rady Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska.

(PRZECZYTAJ O UROCZYSTOŚCIACH W POLSCE)

Rocznica ujawnienia radzieckiej zbrodni

 
Rosjanie rzyznali się do zbrodni dopiero w 1990 roku TVN24

13 kwietnia mija 65. rocznica ujawnienia mordu 15 tys. oficerów wojska, policjantów, funkcjonariuszy Korpusu Ochrony Pogranicza i innych formacji, dokonanego wiosną 1940 roku przez NKWD na polecenie najwyższych władz ZSRR.

Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu podali Niemcy 13 kwietnia 1943 roku. Dwa dni później radio moskiewskie nadało komunikat, że zbrodnię popełnili Niemcy w 1941 roku. Do zbrodni ZSRR przyznało się dopiero w 1990 roku.

Wciąż jednak na linii Moskwa-Warszawa trwa spór dotyczący kwalifikacji zbrodni. Rosjanie uznali ją za zbrodnie pospolitą, większość Polaków uważa ją za zbrodni przeciwko narodowi polskiemu.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24