Jeśli mierzyć stopień zażyłości między państwami częstotliwością spotkań ich przywódców, to Polska i Ukraina są prawdziwymi przyjaciółmi. Po raz drugi w ciągu miesiąca Warszawę odwiedzi ukraiński prezydent Wiktor Juszczenko.
Program rozmów w trakcie jednodniowej wizyty będzie napięty. Z prezydentem Lechem Kaczyńskim Juszczenko będzie rozmawiał m.in o dalszym wspieraniu przez Polskę ukraińskich starań na drodze do NATO.
Polska jest zwolennikiem szybkiej akcesji Kijowa do Sojuszu mimo przeciwnego zdania Berlina i Paryża. To właśnie dzięki staraniom Warszawy podczas kwietniowego szczytu NATO w Bukareszcie z ust szefa organizacji Jaapa de Hoop Scheffera padły zapewnienia o przyjęciu w swoje szeregi Ukrainy i Gruzji.
W grudniu delegacja ministrów spraw zagranicznych państw NATO ma ocenić stan przygotowań obu państw. Podczas poniedziałkowej wizyty Juszczenko z pewnością podziękuję prezydentowi Kaczyńskiemu za zaangażowanie w Bukareszcie.
Obaj politycy będą też zapewne omawiać następne kroki w kierunku ukraińskiego członkostwa w NATO.
O gazie i węglu
Kolejnym ważnym tematem rozmów będą przygotowania do Euro 2012. Prezydenci mają podpisać wspólną deklarację w tej sprawie. Prezydenci będą również rozmawiać o współpracy energetycznej, a szczególnie o uniezależnieniu się od rosyjskich źródeł energii.
Juszczenko i Kaczyński mają m.in. mówić o projekcie związanym ze spółką Nowa Sarmatia, która ma zajmować się przedłużeniem rurociągu Odessa-Brody do Gdańska. Ukraina jest też zainteresowana dostawami polskiego węgla.
"Ukraina Światu"
Wizyta Ukraińca będzie również miała wymiar kulturalny. W południe prezydenci otworzą w stołecznym Muzeum Narodowym wystawę "Ukraina Światu", a po południu spotkają się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami społeczności Ukraińców w Polsce.
Wystawa "Ukraina Światu" jest pierwszą poza granicami Ukrainy prezentacją czołowych dzieł pochodzących z prywatnej kolekcji dwóch przemysłowców i mecenasów ukraińskich - Sergieja Płatonowa i Sergieja Taruty.
Ekspozycja obejmuje blisko 500 dzieł pochodzących z okresu między VI tysiącleciem p.n.e po XII wiek po Chrystusie. Dokumentują one wszystkie najważniejsze okresy historii Ukrainy - od kultury trypolskiej poprzez dzieła Kimmerów, Scytów, Sarmatów, Greków, Rzymian, Bizancjum i kijowskiej Rusi.
mtom