20 lat temu rozpadła się Czechosłowacja

20 lat temu, 1 stycznia 1993 roku, w sposób całkowicie pokojowy i - jak się wydaje - zgodnie z wolą zdecydowanej większości własnych obywateli zakończyła swe istnienie Czechosłowacja. Podzieliła się na dwa suwerenne państwa narodowe: Republikę Czeską i Republikę Słowacką.

Unijna prezydencja dla kolejnego państwa pod kroplówką

Po Cyprze, który czeka na pomoc od międzynarodowych kredytodawców, półroczną prezydencję w Radzie UE obejmuje 1 stycznia Irlandia, którą w 2010 r. przed bankructwem uratowała pożyczka 85 mld euro. Główny priorytet Dublina to wzrost gospodarki i zatrudnienia.

Chavez chory, Wenezuela nie świętuje

Ze względu na stan prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza, który doznał "nowych komplikacji" po operacji usunięcia zmian nowotworowych, w Caracas odwołano oficjalny noworoczny koncert. Chavez "jest w delikatnym stanie" - poinformował wiceprezydent Nicolas Maduro.

132 reporterów zginęło w 2012 roku

Podczas wykonywania swego zawodu zginęło w 2012 roku 132 reporterów - podał w poniedziałek Międzynarodowy Instytut Prasy (IPI) w siedzibą w Wiedniu.

Jak za ZSRR. Chwilowy natłok nosicieli zagłady

Dowódcy rosyjskiej floty chwilowo mogą się poczuć jak za starych dobrych lat ZSRR, gdy stocznie wyrzucały z siebie atomowe okręty podwodne z zawrotnym tempem. Tego samego dnia do służby przyjęto pierwszy okręt nowego typu Borei i zwodowano trzeci z serii, Włodzimierza Monomacha.

30 ciał w Damaszku. "Noszą ślady tortur"

Około 30 ciał ze śladami tortur znaleziono w niedzielę wieczorem w jednej z dzielnic na północy Damaszku, gdzie regularnie dochodzi do walk powstańców z siłami reżimu prezydenta Baszara el-Asada - podało w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Nowy Rok zawładnął światem

Sztucznymi ogniami i ulicznymi imprezami witano 2013 r. Jednak skala sylwestrowych imprez ulicznych była w wielu miejscach Europy mniejsza niż w poprzednich latach. Nastroje psuł kryzys gospodarczy.

Kosztowny bunt polskiej konsulki przeciw MSZ. Bitwa o zabytkową willę

Zabytkowa willa w jednej z najdroższych dzielnic Kolonii, mieszcząca polski konsulat idzie pod młotek. MSZ chce przenieść placówkę do biurowca w centrum miasta. Stanowczo sprzeciwiła się temu miejscowa konsul. W rezultacie czego straciła stanowisko. Resort tłumaczy, że zmiana placówki przyniesie oszczędności.

Laureat Oscara za "Władcę Pierścieni" utonął

Mike Hopkins, zdobywca Oscara za montaż dźwięku do "Władcy Pierścieni", nie żyje. Utonął w wypadku w Nowej Zelandii. Łódź, którą z przyjaciółmi spływał rzeką Waiohine, wywróciła się, a pasażerowie zostali porwali przez wartki prąd.

Irak: Co najmniej 10 zabitych i 46 rannych w serii eksplozji

Co najmniej 10 osób zginęło, a 46 zostało rannych w serii eksplozji, do których doszło w poniedziałek w kilku miastach w Iraku - poinformowała agencja Reutera, powołując się na policję. Agencja AFP pisze o 12 zabitych, w tym trzech policjantach.

Stan zdrowia Chaveza stał się "delikatny"

Hugo Chavez doznał "nowych komplikacji" po czwartej już operacji związanej z rakiem. - Stan zdrowia prezydenta Wenezueli jest "delikatny" - oznajmił wiceprezydent Nicolas Maduro.

Definitywnie nie wraca. Nawet bez 75 proc. podatku

Uchylenie projekt ustawy nakazującej najbogatszym Francuzom płacenie 75-procentowego podatku, niczego nie zmieni w przypadku Gerarada Depardieu - pisze gazeta "Le Parisien Dimanche". Słynny aktor ma mieć dość Francji, a zwłaszcza jej polityków.

Kuloodporne ubranka dla dzieci. Efekt Newtown

Jak uchronić dzieci przed śmiercią z rąk szaleńca z bronią? W USA po masakrze w Newtown padają propozycje uzbrojenia nauczycieli i kuloodporne tornistry. Kolejne rozwiązanie płynie z Kolumbii. To kuloodporne ubranka.

Clinton w szpitalu. Zdiagnozowano zakrzep

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton została przewieziona do szpitala po wykryciu u niej zakrzepu będącego rezultatem wstrząsu mózgu, którego doznała kilka tygodni temu - poinformował przedstawiciel Departamentu Stanu Philippe Reines.

Ostatnia szansa USA na uniknięcie katastrofy

Senat USA zamknął swoje niedzielne obrady bez osiągnięcia porozumienia w sprawie tak zwanego klifu fiskalnego. Jeśli do końca dzisiejszego dnia demokraci i republikanie nie pogodzą się, USA czeka ciężki czas ostrych cięć wydatków i wzrostu podatków, oraz prawdopodobnie kolejna recesja.

Coraz groźniej w Chicago. 500 zabójstw w 2012 roku

W Chicago w 2012 r. zamordowano 500 osób - podała policja tego trzeciego z największych amerykańskich miast. To najwyższa liczba zabójstw od 2008 roku. Burmistrz Rahm Emanuel i komendant policji Gary McCarthy zapewniają, że jednoczą siły, lecz na rezultaty trzeba poczekać.

Nie mogą się porozumieć. Ameryka wciąż nad krawędzią klifu fiskalnego

Przywódca demokratycznej większości w Senacie Harry Reid poinformował, że demokraci i republikanie wciąż różnią się w kluczowych sprawach w rozmowach na temat uniknięcia tzw. klifu fiskalnego. W nadanym w niedzielę wywiadzie prezydent Barack Obama ostrzegł, że rynki finansowe ucierpią, jeśli amerykańscy ustawodawcy nie zdołają porozumieć się przed wtorkiem.

Przemiana "krnąbrnej madame Trierweiler". Francuzi teraz ją polubią?

- Nigdy nie zapuszczam się do części Pałacu Elizejskiego, gdzie sprawuje się władzę - tak Valerie Trierweiler, partnerka życiowa prezydenta Francji, odpowiedziała na pytanie mediów o polityczne ambicje. Zapowiedziała także, że zamierza stworzyć własną fundację. To zupełnie nowe oblicze Pierwszej Damy, co nazwano "przemianą krnąbrnej madame Trierweiler". Nie bez przyczyny - nowy wizerunek ma poprawić także notowania samego prezydenta, borykającego się z brakiem społecznego poparcia.

Linie lotnicze opublikowały zdjęcia ofiar katastrofy

Linia lotnicza Red Wings opublikowała na swojej stronie internetowej nazwiska ofiar sobotniej katastrofy samolotu pasażerskiego Tu-204 na lotnisku Wnukowo w Moskwie. Samolotem leciało osiem osób - członków załogi. Na miejscu zginęły cztery osoby, a piąta w wyniku obrażeń zmarła w szpitalu.

Broń w każdej szkole? Prezydent "zachowuje sceptycyzm"

Prezydent USA Barack Obama powiedział w wywiadzie nadanym w niedzielę, że ma nadzieję na wprowadzenie nowych przepisów w sprawie kontroli broni w pierwszym roku swej drugiej kadencji. Sceptycznie podchodzi do propozycji, by w szkołach byli uzbrojeni strażnicy.

Zmarła noblistka Rita Levi-Montalcini. Miała 103 lata

W Rzymie zmarła w wieku 103 lat włoska senator, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny profesor Rita Levi-Montalcini. Przez wiele dekad była ogromnym autorytetem naukowym i społecznym, wzorem dla kolejnych pokoleń badaczy.

Al-Kaida daje 3 kg złota za głowę ambasadora USA

Filia Al-Kaidy w Jemenie ogłosiła na stronach internetowych, że chce płacić za zabijanie Amerykanów. Za zabicie amerykańskiego ambasadora w Jemenie oferuje równowartość ok. 160 tys. dolarów w postaci trzech kilogramów złota.

Monti listy jeszcze nie ma, ale poparcie całkiem spore

Mario Monti ma dwa miesiące, by odrobić straty do kandydata centrolewicy Pier Luigi Bersaniego, którego ugrupowanie prowadzi w ostatnim tegorocznym sondażu wyborczym we Włoszech. Partia Bersaniego może liczyć na 36-proc. poparcie, a Montiego, który rozpocznie tworzenie swojej listy, obdarza zaufaniem 23 proc. obywateli.

Liczba ofiar katastrofy Tu-204 wzrosła do pięciu. W szpitalu zmarła stewardesa

Zmarła stewardesa, ciężko ranna w katastrofie Tu-204 w Moskwie. Tym samym liczba ofiar wzrosła do pięciu. Specjaliści wciąż pracują nad odczytaniem czarnych skrzynek Tu-204, który rozbił się w sobotę na moskiewskim lotnisku, a w rosyjskich mediach pojawiają się kolejne doniesienia o przyczynie katastrofy. Portal Lifenews.ru, powołując się na źródło w grupie śledczej, twierdzi, że według władz lotnictwa cywilnego, zawinił system rewersu.

Klasa średnia znika. Południe Europy zaczyna przypominać Amerykę Łacińską

Grecja, Hiszpania i Portugalia znalazły się w 2012 r. na drodze do przekształcenia się w "społeczeństwa dwuklasowe", tj. takie, w których ludzie coraz bardziej dzielą się na bogatych i biednych, a zanika klasa średnia - biją na alarm europejscy socjologowie. Stwierdzają, że ogromne cięcia socjalne i pomoc dla najbiedniejszych mogą doprowadzić do sytuacji, w jakiej kiedyś były Brazylia i Argentyna, i powrót do równowagi potrwa nawet 30 lat.