"Konstruktywna rozmowa" Putina z Obamą na G20. Ale bez zbliżenia ws. Syrii

- To, co się stało z wykorzystaniem gazów bojowych, to prowokacja ze strony syryjskich bojowników - powiedział prezydent Władimir Putin na konferencji na zakończenie szczytu G20, podkreślając, że jest przeciwny interwencji wojskowej. Powiedział także, że podczas spotkania z Barackiem Obamą prezydenci nie osiągnęli zbliżenia stanowisk w sprawie Syrii.

Alert w Libanie i Turcji. USA ewakuują personel dyplomatyczny

Stany Zjednoczone ewakuowały część personelu dyplomatycznego ze swojej ambasady w Bejrucie, stolicy Libanu - poinformowała agencja Reuters. Decyzja podyktowana jest groźbami kierowanymi pod adresem dyplomatów w obliczu możliwej interwencji wojskowej w sąsiadującej z Libanem Syrii. Ewakuowano też część pracowników placówek dyplomatycznych USA w Turcji.

Rosja wysyła kolejny okręt na Morze Śródziemne

Rosja wysyła na Morze Śródziemne okręt desantowy Nikołaj Filczenkow w ramach wzmacniania swych sił morskich w rejonie wybrzeża Syrii - poinformowała agencja Interfax, cytując niewymienionego z nazwiska przedstawiciela marynarki wojennej.

Zmarł ostatni człowiek, który był z Hitlerem do końca. Mówił o nim "szef"

W wieku 96 lat zmarł Rochus Misch, który był ostatnim żyjącym człowiekiem, który trwał do ostatka w bunkrze Adolfa Hitlera pod Kancelarią Rzeszy. Był członkiem oddziału SS odpowiadającego za ochronę Fuehrera i do końca mówił o nim "szef". Był też prawdopodobnie ostatnim człowiekiem, który osobiście znał niemieckiego zbrodniarza. Nigdy nie wyraził skruchy.

Za interwencją są ci, "którzy dostali więcej pieniędzy od zbrojeniówki"

Czy ilość pieniędzy otrzymywanych od koncernów zbrojeniowych może mieć wpływ na nastawienie polityków wobec interwencji w Syrii? Takie pytanie postawił amerykański portal "Wired" i zbadał wpływy od lobbystów trafiające do senatorów, którzy w środę przegłosowali wstępną zgodę na akcję zbrojną.

Nowe władze odcinają się od Ahmadineżada. "Iran nigdy nie negował" Holokaustu

Po niemal dekadzie rządów Mahmuda Ahmadineżada, który słynął z antysemickich tyrad i negowania Holokaustu, w Iranie wiatr zawiał z innej strony. Nowe władze zapewniają, że to, co mówił poprzedni prezydent, było "jego prywatną opinią", a Iran oficjalnie niczego nie neguje. Wręcz przeciwnie, najwyżsi przywódcy życzą wszystkim Żydom dobrego Nowego Roku.

Nowe nagrania z katastrofy pod Santiago de Compostela. "Ten zakręt jest nieludzki"

Hiszpańskie media dotarły do nagrania rozmowy telefonicznej, którą wykonał chwilę po katastrofie maszynista pociągu rozbitego pod Santiago de Compostela. Siedząc zakleszczony w kabinie informował kolegę z centrali, iż jechał 190 km/h zamiast 80km/h, bo się "rozproszył", a zakręt, na którym doszło do wypadku, jest "nieludzki".

Atakować "amerykańskie interesy". Tajna depesza z Iranu

Iran rozesłał do kontrolowanych przez siebie bojówek w Iraku rozkaz ataku na Amerykanów, jeśli dojdzie do interwencji w Syrii - twierdzi dziennik "Wall Street Journal", powołując się na anonimowych przedstawicieli władz USA. Ma to być próba spełnienia gróźb Teheranu, według których atak na jego sojusznika będzie kosztowny dla USA.

Strażnicy z Auschwitz pod sąd

Wszyscy żyjący strażnicy z byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau mają stanąć przed sądem. Niemiecka prokuratura ustaliła, że jest ich czterdziestu, zna ich nazwiska i adresy. Najpierw chce sprawdzić, czy ich zdrowie - bo mówimy tu o ludziach około 90-tki - pozwoli na pociągnięcie ich do odpowiedzialności. Jeśli tak, każdemu postawi zarzut współudziału w zabójstwie.

Asad "jest lwem, jest pewien poparcia swojego narodu"

- On jest lwem i będzie walczył do końca - tak o swoim prezydencie Baszarze el-Asadzie mówi najwyższy rangą dyplomata syryjski w Polsce. Jego biuro jest skromne, ale wystrój nie pozostawia żadnych wątpliwości. Rządzi tam Baszar. Pełno jest jego portretów, na które pracownicy placówki patrzą z niekłamanym uwielbieniem.

1,5 mln dolarów za Tomahawka. Ile będzie kosztowało ukaranie Asada?

Niszczyciele u wybrzeży Syrii są "w pełni gotowe" do uderzenia na siły Asada - poinformował adm. Jonathan Greenert. Szef operacji morskich US Navy zwrócił też uwagę na rosnące koszty misji. Utrzymywanie okrętów na potencjalnym teatrze działań wojennych to dodatkowe ok. 30 mln dolarów tygodniowo. Jeśli dojdzie do ataku, koszty wzrosną. Jeden Tomahawk kosztuje 1,5 mln dolarów, a takich pocisków wystrzelono by co najmniej kilkadziesiąt.

Obama liczy szable na Kapitolu. Pogrążą go partyjni koledzy?

Obama odwołuje podróż do Kalifornii i gorączkowo liczy "szable" w Kongresie przed głosowaniami nad rezolucją pozwalającą uderzyć na Syrię. Bo porażka będzie jego osobistą klęską. Choć komisja Senatu zagłosowała za interwencją w Syrii, pozostają wątpliwości, czy także Izba Reprezentantów udzieli na nią zgody prezydentowi USA. Jeden z think tanków podliczył, że ok. 200 kongresmenów publicznie wyrażało swój sprzeciw lub silny sceptycyzm.

"Syryjski" szczyt G20. Cameron o sarinie, Van Rompuy nie chce ataku

To było do przewidzenia. Sprawa Syrii zupełnie zdominowała szczyt G20 w Sankt Petersburgu. Zielone światło do dyskusji nad punktem, którego nie było w programie obrad dał sam Władimir Putin. Wystąpienia kolejnych liderów pokazują, jak bardzo podzielona jest społeczność międzynarodowa ws. ataku na Asada. Nic nie wskazuje, żeby na szczycie miało dojść do przełomu w tej sprawie.

"Kogo USA popierają dzisiaj w Syrii - terrorystów?"

Wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej Anatolij Antonow przestrzegł USA przed udzielaniem pomocy "pseudopowstańczym ugrupowaniom w Syrii zbliżonym do Al-Kaidy". Wezwał też Stany Zjednoczone do zastanowienia się nad konsekwencjami takich działań. Z kolei sekretarz prasowy prezydenta Putina Dmitrij Pieskow oświadczył, że planowane przez USA uderzenie wojskowe przeciwko Syrii "będzie gwoździem do trumny prawa międzynarodowego".

Obama trzy fotele od Putina. Jakiego klucza użyli gospodarze?

Szczyt G20 nad Newą już zdominowały problemy Syrii oraz relacji Putina z Obamą. Jeszcze przed rozpoczęciem obrad Kreml - w ramach wyraźnego ochładzania relacji z USA - sugerował takie rozsadzenie uczestników szczytu przy stole, by Putin i Obama byli daleko od siebie. Scenariusz "angielsko-łaciński" miał zastąpić rosyjski i cyrylicę. Kiedy jednak politycy zajęli miejsca, trudno się było doszukać porządku alfabetycznego.

"Pływający szpieg" bliżej Syrii, szef dyplomacji Asada do Moskwy

Rosyjski okręt rozpoznawczy Priazowje (CCB-201) pokonał już Bosfor w drodze na Morze Śródziemne. W najbliższym czasie w rejon Syrii dotrą inne jednostki. Tymczasem rosyjskie MSZ ogłosiło, że w poniedziałek przyleci do Moskwy szef syryjskiej dyplomacji. Trwający szczyt G20 raczej nie przyniesie przełomu, więc przygotowania reżimu Asada do odparcia ataku USA idą pełną parą.

Wraca "gorąca linia" Seul - Pjongjang

Państwa koreańskie porozumiały się w sprawie przywrócenia wojskowej gorącej linii, odciętej w tym roku, gdy po raz kolejny na Półwyspie Koreańskim wzrosło napięcie. Agencja AP podkreśla, że to kolejna oznaka łagodzenia animozji między Pjongjangiem a Seulem.