Norwegowie też podsłuchują. Chodzi o miliony połączeń

Szef norweskiego wywiadu Kjell Grandhagen przyznał we wtorek, że podległe mu służby podsłuchiwały miliony połączeń telefonicznych w miejscach, gdzie dochodziło do konfliktów i w których sytuacja była niestabilna; zdobytą wiedzą dzielono się z sojusznikami.

Obraził Mahometa na Twitterze. Trafi do więzienia na 5 lat

Na 5 lat więzienia skazał sąd w Kuwejcie użytkownika Twittera, który w jednym z wpisów obraził proroka Mahometa. Z kolei sąd w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zdecydował, że mężczyzna, który na Twitterze wyrażał własne poglądy na temat procesu islamistów, spędzi za kratkami dwa lata.

UE zwiększa budżet Erasmusa do prawie 15 mld euro

Parlament Europejski zatwierdził we wtorek nowy unijny program wymiany i stypendiów Erasmus+. Budżet programu ma wynieść 14,7 mld euro do 2020 r., a skorzystają z niego ponad 4 mln młodych ludzi w UE.

Wysłannik Watykanu przesłuchał diakona ws. abp. Wesołowskiego. W materiałach zeznania pięciorga dzieci

W materiałach śledczych w sprawie abp. Józefa Wesołowskiego znajdują się zeznania pięciorga dzieci, a nie trojga, jak mówiono dotychczas - poinformowała dominikańska telewizja NCDN. Z informacji dominikańskich dziennikarzy wynika, że wysłannik Watykanu przesłuchał diakona Francisco Javiera Occis Reyesa, który prawdopodobnie wiedział o poczynaniach abp. Wesołowskiego i utrzymywał z nim intymne relacje. - Abp Wesołowski palił i wciągał narkotyki - miał zeznać diakon.

Specnaz FSB w ambasadzie Rosji? Ławrow o zajściach 11 listopada

Rosja docenia reakcję władz Polski po ataku na ambasadę w Warszawie, ale wypomina, że wbrew obietnicom, placówka nie została odpowiednio zabezpieczona. Tak wynika z wypowiedzi szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa dla jednej z gazet. Pytany, czy Rosja nie powinna wysyłać własnych żołnierzy do ochrony ambasad, Ławrow przypomniał, że już tak robi się w przypadku najbardziej zagrożonych placówek.

Zgrywał tajne dane w Ramstein. Chciał je sprzedać wrogom NATO

Wyższy Sąd Krajowy w Koblencji skazał we wtorek byłego pracownika NATO na siedem lat więzienia za działalność szpiegowską. Zdaniem sędziów informatyk przegrywał tajne dane z komputerów w bazie USA Ramstein, zamierzając sprzedać je Chinom lub Rosji.

"Udało się wywalczyć więcej pieniędzy niż komukolwiek innemu w Europie"

- To są pieniądze, które dla naszego państwa i dla naszych obywateli będą miały kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o taki cywilizacyjny skok - powiedział premier Donald Tusk, komentując we wtorek przyjęcie przez Parlament Europejski nowego, wieloletniego budżetu UE na okres 2014-2020. Polska jest jego największym beneficjentem. W ciągu siedmiu lat Polska ma otrzymać ponad 100 mld euro.

Potężne eksplozje w Bejrucie. 23 osoby nie żyją, 146 rannych

Co najmniej 23 osoby zginęły, a 146 zostało rannych, w wyniku zamachu na ambasadę Iranu w Bejrucie. - Po wybuchu został lej wielkości dorosłego człowieka - relacjonował z miejsca zamachu dziennikarz TVN24 Jarosław Kuźniar. Jak poinformowały libańskie służby, kamery monitoringu nagrały zamachowca samobójcę.

Polski konsulat zamiast aresztu. Dziemianczuk do Polski na razie nie wróci

Polski aktywista Greenpeace'u Tomasz Dziemianczuk będzie mógł wyjść na wolność. Kalininski Sąd Rejonowy w Sankt Petersburgu zezwolił na jego wyjście za kaucją w wysokości 2 mln rubli (200 tys. zł). Jak dowiedziała się TVN24, Dziemianczuk wyjdzie z aresztu w Petersburgu prawdopodobnie w piątek. Nie będzie mógł jednak wyjechać z Rosji.

Głosowanie ws. Tymoszenko po raz kolejny odłożone

Parlament Ukrainy odłożył do czwartku głosowanie nad projektami ustaw, koniecznych do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Wśród nich jest ustawa umożliwiająca leczenie za granicą znajdującej się w więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko.

Kliczko dostał cios poniżej pasa. A i tak rzucił wyzwanie prezydentowi

W cieniu walki o uwolnienie Julii Tymoszenko prezydent Wiktor Janukowycz uderza w innego rywala. I to dużo groźniejszego. Bowiem w 2015 r. Witalij Kliczko ma szansę pokonać w wyborach obecnego przywódcę Ukrainy. Przegłosowane chyłkiem poprawki do ordynacji podatkowej mogą wyeliminować słynnego boksera z rywalizacji, a w ostateczności poważnie ograniczyć jego szanse.

Burmistrz Toronto niemal bez władzy. "Właśnie zaatakowaliście Kuwejt"

Radni Toronto odebrali w poniedziałek większość uprawnień skompromitowanemu w skandalach burmistrzowi Robowi Fordowi, niemal całkowicie pozbawiając go władzy. Jak komentują dziennikarze, uprawnienia Forda ograniczają się obecnie do możliwości "przecinania wstęg". Ford wypowiedział radnym "otwartą wojnę".

Problem nie tylko polski. Są kraje, gdzie zasłonięta twarz karana jest więzieniem

Czy w Polsce zacznie obowiązywać zakaz zakrywania twarzy podczas demonstracji? Podobne prawo wprowadzono w kilku innych krajach na świecie. Najbardziej zbliżony do polskiego przykład pochodzi z Kanady, która zaostrzyła obowiązujące regulacje po zamieszkach w 2011 roku. Tam za zasłanianie twarzy podczas udziału w burdach grozi nawet 10 lat więzienia. Twarzy publicznie zasłaniać nie można również we Francji, ale tam u źródeł przepisów leżą zupełnie inne przyczyny.

Kerry uspokaja Izrael ws. rokowań z Iranem

Szef amerykańskiej dyplomacji uspokaja Izrael przed kolejną rundą negocjacji z Iranem w sprawie programu atomowego tego kraju. - Rozmowy w Genewie nie stanowią dla Izraela żadnego dodatkowego ryzyka - zapewnił w poniedziałek w Waszyngtonie John Kerry.

Zegar tyka. Wtorek przełomowy dla Ukrainy

We wtorek w parlamencie Ukrainy oczekiwane jest głosowanie nad ustawą w sprawie uwolnienia byłej premier. Rozwiązanie sprawy Julii Tymoszenko, to jeden z warunków podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską. Do Kijowa przyjedzie dziś Sztefan Fuele, unijny komisarz ds. rozszerzenia.