Nakaz doprowadzenia na przesłuchanie ministra obrony Rosji

Sąd rejonowy dzielnicy Peczersk w Kijowie wydał we wtorek nakaz doprowadzenia na przesłuchanie ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu, trzech deputowanych Dumy i izby niższej rosyjskiego parlamentu oraz związanego z Kremlem, biznesmena.

Amerykanie wylądowali w Kijowie. Będą szkolić oddziały czy pomagać ws. boeinga?

Grupa amerykańskich wojskowych licząca "około 10 osób", a wśród nich analitycy, specjaliści ds. logistyki, wsparcia powietrznego i komunikacji, wylądowali we wtorkowy wieczór w Kijowie - podała agencja Reutera. Oficjalnym zadaniem stojącym przed Amerykanami ma być pomoc ws. badania przyczyn katastrofy boeinga Malaysia Airlines, ale grupa z Kijowa na wschód Ukrainy się nie ruszy.

W nocy pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Na wniosek Rosji

Rosyjski ambasador przy ONZ Witalij Czurkin wezwał do nadzwyczajnej sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z kryzysem humanitarnym na Ukrainie - podała we wtorek agencja ITAR-TASS. Pilne posiedzenie odbędzie się jeszcze w nocy z wtorku na środę (czasu polskiego).

"Ciężkie walki" w Doniecku, mosty pontonowe na rzekach

W Doniecku na wschodniej Ukrainie trwają we wtorek wieczorem walki między siłami rządowymi i prorosyjskimi separatystami. W mieście słychać wybuchy i wystrzały – podały lokalne władze. W regionie działają też ukraińskie wojska inżynieryjne, które postawiły prawdopodobnie kilka lub kilkanaście przepraw pontonowych w miejsce wysadzonych przez separatystów mostów.

"Ługańsk na krawędzi katastrofy humanitarnej". Rosja wykorzysta te doniesienia, by wprowadzić "siły pokojowe"?

450-tysięczny Ługańsk na wschodniej Ukrainie, wokół którego trwają walki między siłami rządowymi a prorosyjskimi rebeliantami, znalazł się na krawędzi katastrofy humanitarnej i ekologicznej – oświadczyła we wtorek rada tego miasta. Informację błyskawicznie podały rosyjskie państwowe media. Czy to po to, żeby niebawem uzasadnić rosyjską interwencję na Ukrainie?

Lądowanie w eskorcie myśliwca. Fałszywy alarm o bombie, aresztowany pasażer

Na lotnisku w Manchesterze, pod eskortą myśliwca królewskich sił powietrznych, po godz. 14.00 czasu polskiego wylądował samolot pasażerski, którego kapitan poinformował wieżę kontroli lotów o możliwym ładunku wybuchowym na pokładzie. Godzinę później, na lotnisku, okazało się, że jeden z pasażerów samolotu Qatar Airlines poinformował załogę lotu o bombie. Alarm okazał się fałszywy. Jedna osoba została aresztowana.

ONZ: ponad 700 tys. Ukraińców uciekło z powodu walk do Rosji

Około 730 tys. osób opuściło w tym roku Ukrainę z powodu walk na wschodzie tego kraju i znalazło się w Rosji - poinformował przedstawiciel Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), Vincent Cochetel. Dane podawane przez ONZ opierają się najprawdopodobniej na rosyjskich doniesieniach, a te z kolei mogą służyć jako pretekst do wrowadzenia przez Rosjan "sił pokojowych".

Chodorkowski nie pojedzie na pogrzeb matki

Michaił Chodorkowski, szef koncernu Jukos, ułaskawiony w grudniu przez prezydenta Rosji Władimira Putina, nie pojedzie do Rosji na pogrzeb swojej matki. Zmarła 3 sierpnia Marina Chodorkowska spocznie na cmentarzu w podmoskiewskiej posiadłości Korałowo. Chodorkowski nie może wrócić do Rosji, ponieważ ciąży na nim wyrok zapłacenia ponad 17 mld rubli zaległych podatków.

Georgiewa kontrkandydatką Sikorskiego na szefa unijnej dyplomacji?

Oficjalną kandydatką Bułgarii do nowej Komisji Europejskiej jest Kristalina Georgiewa, dotychczasowa komisarz ds. pomocy humanitarnej - ogłosił we wtorek prezydent Rosen Plewnelijew. Georgiewą wymienia się jako kandydatkę na szefową unijnej dyplomacji, ale władze jej kraju nie precyzują, o jaką tekę będzie się ubiegać.

Egipt chce zbudować nowy Kanał Sueski

Egipt planuje wybudować nowy szlak wodny, który będzie przebiegać równolegle do Kanału Sueskiego. - Nowy szlak wodny ma mieć długość 72 km - poinformował przedstawiciel zarządu Kanału Sueskiego Mohab Mamisz.

Amerykańska cicha wojna w Afryce

Głosząc konieczność walki z terroryzmem, USA systematycznie zwiększają swoją obecność militarną w Afryce. Eksperci twierdzą, że to element wyścigu mocarstw o wpływy na najszybciej rozwijającym się kontynencie świata. W Waszyngtonie trwa szczyt USA-Afryka.

Dramat 72. Brygady, ofensywa utknęła. Co szykują rebelianci?

Ofensywa w Donbasie wytraciła impet. Siły ukraińskie utknęły na podejściach do Doniecka, wciąż nie udaje się zamknąć pierścienia okrążenia. W poniedziałek Ukraińcy faktycznie utracili "bastion dowżanskij" - po blisko miesiącu ciężkich walk. Rebelianci bronią się skutecznie na północy obwodu ługańskiego i przygotowują największą od miesiąca ofensywę.

Czołgi ścigają się pod Moskwą. Nowy "sport" wymyślony przez Rosjan

Na poligonie Alabino pod Moskwą załogi z 12 krajów rywalizują w niecodziennej dyscyplinie - biathlonie czołgowym. Imprezę otworzył z pompą minister obrony Sergiej Szojgu. - Bez przesady można stwierdzić, że to wydarzenie otwiera nowy rozdział w międzynarodowej współpracy wojskowej - oznajmił.

"NYT": Rosja podwoiła siły stojące u granic Ukrainy

Rosja niemal podwoiła liczbę żołnierzy przy granicy z Ukrainą, co może świadczyć o planach zbrojnej interwencji w razie dalszych sukcesów władz Ukrainy w walce z prorosyjskimi separatystami - pisze "New York Times".

Genewska pułapka. Jak rosyjska dyplomacja ograła Zachód i Ukrainę

Siergiej Ławrow w poniedziałek nieoczekiwanie "odkurzył" porozumienie ws. Ukrainy - jeszcze z połowy kwietnia. Czterostronna deklaracja w Genewie była triumfem rosyjskiej szkoły dyplomacji. Moskwa zyskała wiele, nie obiecując w zamian nic. Ma to na papierze i zapewne jeszcze nieraz użyje jako argumentu.

Imigranci szturmują La Manche. Wzmocniono posterunki

Władze francuskie wzmocniły w poniedziałek posterunki policyjne w portowym Calais nad kanałem La Manche, gdzie podczas weekendu doszło do starć między nielegalnymi imigrantami pragnącymi dostać się do Wielkiej Brytanii.

Groźby, ślad po igle, zwłoki w lesie. Nie żyje dziennikarz z Północnego Kaukazu

Human Rights Watch chce szybkiego i dokładnego śledztwa w sprawie śmierci niezależnego dziennikarza z Północnego Kaukazu. Timur Kujaszew został znaleziony martwy 1 sierpnia na przedmieściach Nalczyku, stolicy Republiki Kabardyjsko-Bałkarskiej. Jego przyjaciele są przekonani, że śmierć Kujaszewa była morderstwem w odwecie za jego działalność dziennikarską.

Janukowycz składa pozew. Chce dowieść, że jest prezydentem

Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, który mieszka w Rosji, domaga się uchylenia sankcji wprowadzonych wobec niego przez UE. Chce też, by uznano, że wciąż jest prezydentem. Złożył w tej sprawie pozew w Luksemburgu - pisze w poniedziałek agencja Unian.