"Spisek wielkich mocarstw" na Bliskim Wschodzie. Iran to "fundament stabilności"

Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył, że jego kraj to "fundament stabilności" na Bliskim Wschodzie, a obecne problemy regionu uznał za "spisek wielkich mocarstw". Rowhani zapewnił ponownie, że Iran nie dąży do budowy broni nuklearnej. Dzień wcześniej pojawiły się informacje, że Irańczycy są gotowi pomóc USA w walce z Państwem Islamskim w zamian za większą elastyczność w kwestii programu nuklearnego. Rzecznik Białego Domu oświadczył w poniedziałek, że taki pomysł jest nie do zaakceptowania.

"WaPo": Pakistan pracuje nad bronią do jądrowego odwetu

Dysponujący bronią jądrową Pakistan dąży do posiadania okrętowych pocisków manewrujących i jest coraz bardziej zainteresowany taktycznymi głowicami nuklearnymi - podał w poniedziałek dziennik "The Washington Post", cytując pakistańskich i zachodnich analityków.

Dla władz Krymu samorząd Tatarów "nie istnieje"

Rosyjski namiestnik Krymu Siergiej Aksjonow oznajmił, że z prawnego punktu widzenia samorząd krymskich Tatarów nie istnieje. - (Medżlis) nie był zarejestrowany w sposób właściwy, nie ma go - powiedział. Jeszcze pół roku temu Kreml deklarował gotowość współpracy z Tatarami i chęć rozszerzenia ich praw.

Izrael "ma nowych sąsiadów". "Kto sprawuje tam kontrolę? Nie wiemy"

Prasa amerykańska zwraca uwagę, że Izrael obawia się przejęcia kontroli nad syryjską stroną Wzgórz Golan przez islamistów związanych z Al-Kaidą, a inne syryjskie ugrupowania walczące z reżimem Baszara el-Asada mogą stanowić dla USA większe zagrożenie od Państwa Islamskiego.

Zmiana na szczycie potężnych służb. Będzie bardziej po myśli USA?

Zmienił się szef potężnego pakistańskiego wywiadu wojskowego ISI, który jest uznawany za państwo w państwie działające czasem wbrew oficjalnej lini władz. Nowy szef, gen. Rizwan Akhtar, dał się poznać jako zwolennik zdecydowanego rozprawienia się z talibskimi bojówkami. Dotychczas ISI unikał konfrontacji, wywołując poważny problem w relachach z USA.

Chińskie media wiążą Ujgurów z Państwem Islamskim

Według chińskich mediów państwowych ekstremiści z prowincji Xinjiang (Sinkiang) w północno-zachodnich Chinach uciekają z kraju, by przejść u dżihadystów z Państwa Islamskiego "szkolenie terrorystyczne" i przygotować zamachy w kraju.

Siemoniak o obronie przed "zielonymi ludzikami": polskie wojsko i służby poważnie się szykują

- NATO postanowiło się zająć "zielonymi ludzikami" w tym sensie, że bardzo intensywnie zmienia różne plany, doktryny po to, aby to nie było zaskoczenie - przekonywał w Radiu Zet Tomasz Siemoniak. Jak argumentował, to właśnie Sojusz stanowi dla Polski główny filar bezpieczeństwa przed tego rodzaju próbami destabilizacji. Zapewnił jednocześnie, że kierowany przez niego resort obrony wyciągnął wnioski z rozwoju sytuacji na Ukrainie, a podległe mu służby "bardzo poważnie do takiej ewentualności się szykują".

Kreml: Putin przygotowuje się do wyjazdu na szczyt G20

Prezydent Rosji Władimir Putin ma zamiar wziąć udział w szczycie grupy G20, który odbędzie się w listopadzie w Brisbane w Australii - poinformowała agencja Interfax, powołując się na rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa.

Elitarna jednostka MSW Rosji znów z imieniem Dzierżyńskiego

Wydzielonej Dywizji Wojsk Wewnętrznych MSW Rosji przywrócono imię Feliksa Dzierżyńskiego, które nosiła w nazwie od 1926 do 1994 r. "Teraz, na prośbę weteranów dywizji, historyczna sprawiedliwość została przywrócona i honorowa nazwa powróciła" - podała służba prasowa Wojsk Wewnętrznych.

Eksplozje, które dały Putinowi władzę. Kto wysadzał bloki w Rosji?

15 lat temu w Rosji doszło do serii ataków bombowych. Zginęło ponad 300 osób. Zamachy dały pretekst do inwazji na Czeczenię, ogromną popularność i wyborcze zwycięstwo Władimirowi Putinowi. Do dziś jednak nie rozwiano wielu wątpliwości. Choć były procesy i zapadły wyroki, władze wciąż nie oczyściły się z zarzutów, że to krwawa prowokacja FSB. Zaś wielu ludzi, którzy byli zamieszani w te wydarzenia i próby ich wyjaśnienia, już nie żyje.