Rodzicom Sotloffa też grożono? "Usłyszeli dokładnie to samo, co Foleyowie"

Rodzice Stevena Sotloffa, dziennikarza ściętego przez dżihadystów z Państwa Islamskiego, zostali ostrzeżeni przez Biały Dom, że zbiórka okupu lub próba wykupienia syna z rąk islamistów jest przestępstwem - stwierdził w rozmowie z Yahoo News rzecznik rodziców dziennikarza. Ostatnio o groźbach od rządu mówiła w wywiadzie dla CNN matka zamordowanego w Syrii Jamesa Foleya.

Zwycięstwo Jednej Rosji "dowodem na konsolidację społeczeństwa wokół Putina"

Rosyjska Centralna Komisja Wyborcza poinformowała w niedzielę wieczorem, że wszyscy kandydaci, którzy prowadzą w walce o stanowiska gubernatorów regionów, zostali wysunięci przez Jedną Rosję. Zdaniem przedstawicieli partii świadczy to o "konsolidacji społeczeństwa wokół Władimira Putina". Wybory regionalne odbywały się w 82 z 83 regionów Federacji Rosyjskiej.

W Rosji zakończyły się wybory regionalne. Frekwencja na Krymie wyższa niż w Moskwie

W 82 z 83 regionów Federacji Rosyjskiej w niedzielę - w ustawowym wspólnym dniu głosowania dla całej Federacji Rosyjskiej - odbyły się wybory lokalne różnego szczebla i referenda. Centralna Komisja Wyborcza podała, że łącznie odbywało się ok. 7 tys. głosowań. Według danych z godz. 18 czasu moskiewskiego (16 w Polsce) frekwencja wyborcza w Moskwie wyniosła 17,48 proc., a na Krymie – 45 proc.

Sondaże: w Szwecji wygrywa lewicowa opozycja. "Szwedzi zagłosowali za zmianami"

Lewicowa opozycja wygrała w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Szwecji - wynika z telefonicznego badania opinii publicznej przeprowadzonego już po zamknięciu lokali wyborczych. Skupiona wokół Partii Socjaldemokratycznej czerwono-zielona opozycja otrzymała 44 proc. głosów, natomiast centroprawicowy sojusz czterech partii, prowadzony przez premiera Fredrika Reinfeldta - 39,7 proc.

Minister obrony Ukrainy: państwa NATO zaczęły dostarczać nam broń

Państwa NATO zaczęły dostarczać broń na Ukrainę - oświadczył w niedzielę minister obrony Ukrainy Wałerij Hełetej, nie ujawniając, jakie państwa i jakie uzbrojenie ma na myśli. - Podczas rozmów za zamkniętymi drzwiami, bez obecności mediów, osiągnęliśmy porozumienia w kwestii (...) tej broni, której obecnie potrzebujemy - dodał minister.

Porwana nawigatorka "jedynką" na listach Batkiwszczyny. Tymoszenko oddaje swoje miejsce

Przewodnicząca ukraińskiej partii Batkiwszczyna Julia Tymoszenko ustąpiła swoje miejsce - nr 1 na liście wyborczej - Nadii Sawczenko, ukraińskiej nawigatorce, zatrzymanej przez separatystów i przekazanej Rosjanom. Kobieta przebywa w areszcie w Woroneżu, podejrzewana o współudział w zabiciu rosyjskich dziennikarzy pod Słowiańskiem. Strona ukraińska żąda jej uwolnienia.

Ukraińska Partia Regionów: utworzymy gabinet cieni

Partia Regionów obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza zapowiedziała w niedzielę, że po wyborach stanie się pozaparlamentarną opozycją i utworzy gabinet cieni. Wcześniej ugrupowanie zapowiedziało bojkot zaplanowanych na 26 października wyborów do parlamentu.

Żyrinowski: kocham Polskę, ale  w przypadku wojny nic z niej nie zostanie

Władimir Żyrinowski, szef nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji, został objęty sankcjami przez Unię Europejską. Kontrowersyjny polityk, wychwalający prezydenta Władimira Putina i aneksję Krymu, zadeklarował przed kamerą "Faktów" TVN, że kocha Polskę, ale "w przypadku wielkiej wojny z Polski nic nie zostanie". Stwierdził też, że gdyby nie polska polityka przed II wojną światową, nie byłoby hitlerowskich Niemiec.

Dlaczego Rosjanie wierzą w Putina? Propaganda stara w treści, nowa w formie

Kagiebowska szkoła dezinformacji, gra imperialnym dziedzictwem i kult Putina – tym można tłumaczyć poparcie, jakim cieszy się w Rosji władza. Oczywiście to nie wszystkie powody fenomenu popularności gospodarza Kremla, ale te akurat oddają rzecz dla Rosji charakterystyczną: mijają dekady, zmieniają się polityczne ustroje, a pewne rzeczy pozostają te same.

Samolot Malaysia Airlines zawrócił z powodu awarii autopilota

Samolot pasażerski linii Malaysia Airlines lecący ze stolicy Malezji do indyjskiego miasta Hajdarabad został zawrócony z powodu awarii autopilota. Maszyna bezpiecznie wylądowała w Kuala Lumpur - poinformowały w niedzielę w oświadczeniu linie lotnicze.

Dżihadyści niszczą miejsca kultu religijnego

Bojownicy Państwa Islamskiego (IS) zniszczyli kilkadziesiąt miejsc kultu religijnego, grobowców i meczetów sufickich i szyickich w prowincji Dajr az-Zaur na wschodzie Syrii - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Sigmar Gabriel: liczymy na pojednanie z Rosją

Wicekanclerz Niemiec ma nadzieję, że mimo kryzysu ukraińskiego, dojdzie do pojednania z Rosją. "Europa potrzebuje Rosji, jesteśmy sąsiadami i dobre sąsiedztwo ma szczególne znaczenie" - powiedział Sigmar Gabriel wywiadzie dla tygodnika "Bild am Sonntag".

Kijów: odparliśmy atak separatystów na lotnisko w Doniecku

Siły ukraińskie odparły szturm bojowników prorosyjskich na lotnisko w Doniecku - poinformowały władze w Kijowie. Według nich, mimo obowiązującego od ponad tygodnia rozejmu, w wielu miejscach separatyści ostrzeliwują pozycje ukraińskie. - Tu już nikt nie pyta o to, czy rozejm będzie trwał, a o to, kiedy zostanie zerwany - informuje z Mariupola specjalny wysłannik TVN24 Robert Jałocha.

Stu polityków opozycji w więzieniu. "Won, Nawaz, won!"

Pakistański sąd nakazał w sobotę uwięzić na dwa tygodnie stu działaczy opozycji za przeprowadzenie nielegalnych protestów. Decyzja wywołała starcia między manifestantami a siłami bezpieczeństwa w stolicy kraju Islamabadzie.