Brytyjski "skok w ciemność". "Rosja nie ma z tym nic wspólnego"

- Chciałbym przypomnieć słowa, które już wcześniej wypowiedział Putin: temat BrexitU jest wewnętrzną sprawą Wielkiej Brytanii i kwestią jej stosunków z UE – oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując wyniki referendum w Wielkiej Brytanii. Głos w sprawie zabrali także politycy. "To polityczne trzęsienie ziemi, ale Rosja nie ma z tym nic wspólnego" - napisał na Twitterze Aleksiej Puszkow, przewodniczący komisji spraw zagranicznych w rosyjskiej Dumie.

"Ciągłe uśmiechy" na osłodę gorzkich relacji. Tak #PisząoPolsce

- Wzajemne rozdrażnienie nie zostało jeszcze pokonane, choć obie szefowe rządów porozumiały się co do szeregu kwestii związanych z polityką imigracyjną UE - pisze szwajcarski "Neue Zuercher Zeitung", komentując spotkanie Angeli Merkel oraz Beaty Szydło. Francuski "Le Mond" stwierdza natomiast, że nastąpił koniec "gorzkiego miesiąca".

Cameron poda się do dymisji

- Nie sądzę, by było właściwe, abym był kapitanem, który pokieruje naszym krajem do następnego punktu docelowego - stwierdził w piątek premier Wielkiej Brytanii David Cameron, zapowiadając, że w ciągu najbliższych miesięcy poda się do dymisji. O swojej decyzji poinformował na konferencji prasowej, na której komentował wynik referendum ws. wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej.

Szef MSZ: braliśmy pod uwagę oba scenariusze

W najbliższych miesiącach należy spodziewać się spekulacji na giełdzie, które odczuje cała Europa, także my - komentował decyzję Brytyjczyków o wyjściu z UE szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski.

Tusk: co nas nie zabije, to nas wzmocni

To historyczna chwila, ale nie czas na histeryczne reakcje. Jesteśmy przygotowani na negatywny scenariusz - powiedział w piątek Donald Tusk. Szef Rady Europejskiej komentował w ten sposób wyniki czwartkowego referendum, w którym Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej.

"Unia Europejska umiera"

Kolejnym efektem tego głosowania będzie nie to, co stanie się w Wielkiej Brytanii, ale to, co wydarzy się w reszcie Europy - powiedział w piątek Nigel Farage, lider eurosceptycznej partii UKIP i jedna z twarzy kampanii opuszczenia UE przez Wielką Brytanię. Jak mówił, 23 czerwca powinien stać się nowym świętem niepodległości w jego kraju.

Wielka Brytania wychodzi z UE. Wyniki

W czwartkowym referendum dotyczącym dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej zwyciężyli zwolennicy Brexitu. Za opuszczeniem UE opowiedziało się 51,9 proc. wyborców.

"Cholera! Zły dzień dla Europy"

"Proszę powiedzcie mi, że śpię, a to wszystko jest sennym koszmarem" - napisał w piątek na Twitterze były premier Finlandii Alexander Stubb. Pierwsze informacje z Wielkiej Brytanii dotyczące wyników czwartkowego referendum w sprawie opuszczenia UE doczekały się już komentarzy polityków z całej Europy.

Obama chciał poprawić status imigrantów, także Polaków. Już nie zdąży

Sąd Najwyższy, który badał legalność dekretów imigracyjnych prezydenta Baracka Obamy zablokował ich wdrożenie: w czwartek czterech sędziów uznało je za legalne i tylu samo było przeciwnego zdania. Do końca kadencji Obamy kwestia ta nie zostanie rozstrzygnięta. Decyzję sądu pochwalił Donald Trump.

Protesty w Paryżu, 113 zatrzymanych. "Uparty rząd"

W Paryżu podczas kolejnego marszu przeciwko reformom prawa pracy zatrzymano 113 manifestantów, z czego 95 przed rozpoczęciem protestu - poinformowała policja. Marsz nadzorowało ponad 2 tys. funkcjonariuszy. W całej Francji zorganizowano 120 marszy lub wieców.

Marines nie mają czym latać. Przywrócą do służby myśliwce z "Cmentarzyska"

Siły powietrzne USA stanęły przed koniecznością przywrócenia do służby kilkudziesięciu myśliwców F/A-18 Hornets, które trafiły już na "Cmentarzysko", czyli składowisko starych samolotów na pustyni w Arizonie. Powodem tej decyzji są wieloletnie opóźnienia w budowie nowych myśliwców i brak dostatecznej liczby maszyn, by wypełniać bieżące zadania operacyjne i szkoleniowe.

Rajoy czeka na "dobre wiadomości" ws. Brexitu

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy wyraził przekonanie, że Wielka Brytania pozostanie w wyniku referendum w Unii Europejskiej, ponieważ "będzie to najlepsze dla wszystkich Brytyjczyków i Europejczyków" .

Gwałcili niemowlęta. Byli pod wpływem czarownika

Władze Demokratycznej Republiki Konga poinformowały w czwartek o aresztowaniu polityka w prowincji Południowe Kivu na wschodzie kraju, który wraz z podległymi mu oddziałami milicji w 2013 r. zgwałcił dziesiątki młodych kobiet, dziewczynek, a nawet niemowląt.

Al-Dżazira: Izrael odciął Palestyńczykom dostawy wody

Izrael celowo odmawia Palestyńczykom kontroli nad ich wodnymi zasobami i traktuje wodę jako broń wojenną - pisze w czwartek na portalu internetowym Al-Dżazira. Dodaje, że część domów na Zachodnim Brzegu Jordanu musi obywać się bez wody od tygodnia. Izrael zaprzecza, by zmniejszono, czy wręcz wstrzymano dostawy wody.

Szef Sądu Najwyższego wygrywa z rządem w Strasburgu

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł w czwartek, że rząd Węgier naruszył swobodę wypowiedzi zwolnionego w 2012 r. przewodniczącego Sądu Najwyższego Andreasa Baki, który krytykował politykę władz w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości.