Prezydent Uzbekistanu nie żyje. Reuters: nie wskazał następcy

Prezydent Uzbekistanu Isłam Karimow nie żyje, oficjalnie poinformowały władze w Taszkiencie. Wcześniej o jego śmierci informowały także inne media, jednak Taszkient informacji tych konsekwentnie nie potwierdzał. Isłam Karimow, po 25 latach u władzy, w sobotę 27 sierpnia doznał udaru mózgu, po którym w ciężkim stanie trafił do szpitala.

Niemcy tracą cierpliwość do Turcji. Nalegają na dostęp do swoich lotników

Władze w Berlinie nalegają, by niemieckim parlamentarzystom pozwolono na odwiedzenie 250 żołnierzy Bundeswehry w tureckiej bazie Incirlik oraz spodziewają się, że do takiej wizyty dojdzie w październiku - oświadczył w piątek rzecznik niemieckiego MSZ. Jednocześnie szef MSZ Frank-Walter Steinmeier przestrzegł Turcję przed utrzymywaniem przez dłuży czas własnej obecności wojskowej w Syrii.

Napisał, że ZSRR napadł na Polskę. Skazany za "rehabilitację nazizmu"

Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej utrzymał w mocy wyrok wobec mieszkańca Permu skazanego za "rehabilitację nazizmu" w poście w internecie, w którym mowa była o udziale ZSRR w napaści na Polskę w 1939 roku. Sędziowie uznali, że informacje o wspólnym ataku Związku Radzieckiego i Niemiec na nasz kraj są kłamliwe. O wyroku poinformowała w piątek prasa.

Ankara: Kurdowie zaprzepaścili szansę na pokój

Kurdyjscy bojownicy z zakazanej w Turcji Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) zaprzepaścili szansę na porozumienie pokojowe z Ankarą, ponieważ kontynuują swoje powstanie - oświadczył premier Turcji Binali Yildirim.

Turcy czyszczą więzienia, by zrobić miejsce dla puczystów

Tureckie władze zwolniły z więzień do tej pory 33 838 osadzonych - powiadomił turecki minister sprawiedliwości Bekir Bozdag. W połowie sierpnia władze zapowiadały, że zwolnią warunkowo 38 tys. więźniów, skazanych za przestępstwa popełnione przed 1 lipca.

Ofensywa dyplomatyczna Tuska. Następny przystanek: Warszawa

Premier Beata Szydło 13 września spotka się z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Spotkanie odbędzie się w ramach konsultacji, jakie przewodniczący RE prowadzi przed zbliżającym się szczytem w Bratysławie.

Paszporty dyplomatyczne i wizyta w Pjongjangu. Problemy z kolejnymi mailami

Nowa seria maili pokazuje jak polityka, dyplomacja i filantropia zbiegają się i przenikają w czasie, gdy Hillary Clinton pełniła funkcję sekretarz stanu USA - komentuje “Wall Street Journal”. Z opublikowanych wiadomości wynika, że Clinton wykorzystywała fundację założoną przez swojego męża do radzenia sobie z zagranicznymi kryzysami państwowymi.

Merkel: sytuacja z zeszłego roku się nie powtórzy

Kanclerz Angela Merkel zapewniła swój klub poselski CDU/CSU, że nie powtórzy się sytuacja z ubiegłego roku, gdy do Niemiec przyjechało ponad milion imigrantów - piszą niemieckie gazety, powołując się na uczestników spotkania w siedzibie Bundestagu.

Dzieci z oblężonego miasta apelują o pokój

Dzieci z Aleppo apelują o zakończenie oblężenia miasta i pokój w Syrii. Na nagraniu opublikowanym przez organizację Aleppo Media Center widać grupę kilkulatków śpiewających piosenki i recytujących wiersze o pokoju. Niektóre z nich są ranne lub niepełnosprawne. "Ocalcie nasze dzieci z oblężonego Aleppo" - można przeczytać na trzymanym przez nie transparencie. Jedna z dziewczynek mówi, że Aleppo jest odcięte od świata jak Daraja, ale nikt nie zamierza go opuścić. Daraja to położone pod Damaszkiem miasto przejęte ostatnio przez siły rządowe, wcześniej bastion rebeliantów odcięty od świata przez ponad cztery lata.

Zdjęcie na dowód, że "życie się nie skończyło"

Pomimo wojny starają się żyć normalnie na tyle, na ile to możliwe. Organizacja Aleppo Media Center pokazała zdjęcia, na których widać, jak dzieci w kraterze po pocisku urządziły sobie mały basen. "Cokolwiek Asad robi w Aleppo, życie się nie skończyło" - piszą aktywiści.

"Podzielili ich na grupy i zaczęli strzelać". Liczą ciała w masowych grobach

Tzw. Państwo Islamskie jest coraz mniejsze - traci ziemię i w Iraku, i w Libii, i w Syrii, ale to, co pozostawia po sobie, budzi większe przerażenie niż opowieści tych, którym udało się stamtąd uciec. Dżihadyści dopuszczają się tortur, gwałtów, a reporterzy odnajdują wiele pozostawionych masowych grobów. Zbrodnie popełniają zaprawieni w walkach bojownicy, którzy służyli w jeszcze armii Saddama Husajna, ale też nastolatkowie, którzy jeszcze niedawno wiedli zupełnie normalne życie. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Poparcie dla Merkel najniższe od lat, antyislamiści zyskują

Zadowolenie z działalności Angeli Merkel jako kanclerz Niemiec spadło w sierpniu do poziomu najniższego od pięciu lat - wynika z sondażu Deutschlandtrend dla pierwszego programu telewizji publicznej ARD. Rośnie natomiast poparcie dla prawicowej antyislamskiej AfD.

Trzęsienie ziemi w Rzymie może być katastrofalne

Liga Ochrony Środowiska wyraziła zaniepokojenie stanem placówek oświatowych w Rzymie. Według niej spośród 1194 szkół w Rzymie połowa z nich nigdy nie została skontrolowana pod względem statyczności. Z kolei federacja rzemieślników branży budowlanej w ogłoszonym raporcie twierdzi, że ponad 60 procent budynków w Rzymie jest zagrożonych w razie trzęsienia ziemi.

Erdogan zapewnia o udanej ofensywie i zaprzecza twierdzeniom USA

Prezydent Turcji Tayyip Recep Erdogan oświadczył, że armia turecka wyparła siły tzw. Państwa Islamskiego (IS) i kurdyjskich bojowników z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) z obszaru ok. 400 km kw. w północnej Syrii. Zaprzeczył twierdzeniom USA jakoby Kurdowie z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) w północnej Syrii wycofali się na wschód od rzeki Eufrat, tak jak tego domagała się strona turecka.

Niemcy chcą zrobić z uchodźców budowlańców

Angela Merkel nie chce wycofać się z polityki otwartych drzwi i przekonuje, że Niemcy z kryzysem migracyjnym sobie poradzą. Rząd Niemiec sfinansuje kursy budowlane dla imigrantów i uchodźców z Syrii po to, by mogli wrócić do swojego kraju, gdy skończy się tam wojna i go odbudować. Założenie dobre, chętnych masa, ale już wiadomo, że niektórzy z nowymi umiejętnościami nie będą chcieli wrócić na Bliski Wschód, a raczej zostać i pracować w Niemczech. Materiał "Faktów z zagranicy" w TVN24 BiS.

"Syria zawsze piękna". Ministerstwo zaprasza do kraju ogarniętego wojną

Syryjskie Ministerstwo Turystyki opublikowało w mediach społecznościowych film promujący ten kraj jako świetne miejsce do spędzenia wakacji. Widać plażę, beztroskich ludzi pływających przy brzegu oraz mężczyzn pędzących na skuterach wodnych. Wszystkiemu do taktu dynamicznej muzyki. Tymczasem w Syrii od 2011 roku trwa krwawa wojna domowa. Życie straciło już prawie pół miliona ludzi, a wiele miast legło w gruzach.