Szef NATO nie martwi się o politykę Trumpa

Szef NATO Jens Stoltenberg oświadczył w opublikowanym w piątek wywiadzie dla agencji dpa, że USA po objęciu władzy przez Donalda Trumpa nie przestaną popierać polityki Sojuszu i nie przestaną wzmacniać swej obecności wojskowej w Europie Wschodniej.

Były wiceszef bezpieki stanie przed sądem

Chiny postawią przed sądem byłego wiceministra bezpieczeństwa państwowego pod zarzutem korupcji oraz nadużycia władzy w celu wywarcia wpływu na funkcjonowanie organów prawa - poinformowała rządząca w kraju Komunistyczna Partia Chin (KPCh).

Schulz "nie będzie kandydował na kanclerza Niemiec"

Szef Parlamentu Europejskiego, niemiecki socjaldemokrata Martin Schulz nie zamierza startować jako kandydat swojej partii SPD na kanclerza w wyborach parlamentarnych w 2017 roku - poinformował "Der Spiegel", powołując się na własne źródła.

30 wyroków, 20 egzekucji. Najmniej od lat

W 2016 roku 30 osób zostało w Stanach Zjednoczonych skazanych na karę śmierci, a na 20 wykonano egzekucję. Według organizacji Death Penalty Information Center są to najniższe dane od wielu lat.

Domniemani bojownicy IS zatrzymani

Turecka policja zatrzymała ok. 40 domniemanych bojowników tzw. Państwa Islamskiego - podała państwowa agencja prasowa Anatolia. Operację na południu Turcji przeprowadziły specjalne jednostki policji z wykorzystaniem pojazdów opancerzonych i śmigłowca.

Prezydent Rumunii wskazał nowego premiera

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis desygnował na premiera byłego ministra ds. łączności, kandydata rządzącej postkomunistycznej Partii Socjaldemokratycznej (PSD) Sorina Grindeanu - poinformowała kancelaria premiera.

Kawior, wódka i szpiedzy. Tajemnicza dacza w centrum kryzysu USA-Rosja

Oficjalnie posiadłość Pioneer Point w Maryland to miejsce, w którym rosyjscy dyplomaci mogą złapać chwilę oddechu od gorączkowego trybu życia w Waszyngtonie. Gdy na początku lat 70. sowieckie władze kupiły obiekt, lokalni mieszkańcy byli podejrzliwi. Już w 1974 r. "New York Times" pisał jednak, że przekonali się do nowych lokatorów, w czym pomóc miały m.in. zakrapiane kolacje.Teraz obiekt zostanie zamknięty, ponieważ zdaniem administracji Baracka Obamy był wykorzystywany w celach wywiadowczych.

Tak atakowali rosyjscy hakerzy. FBI publikuje raport

Federalne Biuro Śledcze (FBI) i Departament Bezpieczeństwa Krajowego opublikowały pierwszy dokładny raport bezpośrednio oskarżający hakerów z rosyjskich cywilnych i wojskowych służb wywiadowczych o ingerowanie w proces ostatnich wyborów w USA.

10 lat temu powieszono Husajna. Irakowi to nie pomogło

W dziesięć lat po egzekucji byłego prezydenta Saddama Husajna Irak pozostaje wewnętrznie podzielony i pogrążony w chaosie, podczas gdy trwa zakrojona na dużą skalę operacja wojskowa w celu wyparcia z kraju sił terrorystycznych tzw. Państwa Islamskiego (IS).

Nadal wiele niewiadomych wokół Brexitu

Podsumowanie roku w wykonaniu Macieja Worocha, który najpierw przyglądał się nastrojom w Wielkiej Brytanii przed referendum, przemierzając ją wzdłuż i wszerz, a potem patrzył na ręce głosujących za i przeciw Brexitowi. Bieg kolejnych wydarzeń związanych z Brexitem jest jednak wciąż jedną wielką zagadką. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Rozejm wszedł w życie. Dwie godziny wystarczyły

O północy czasu lokalnego w nocy z czwartku na piątek (23 czasu polskiego w czwartek) wszedł w życie rozejm w Syrii między siłami reżimu prezydenta Syrii Baszara al-Asada a zbrojną opozycją. Po niecałych dwóch godzinach obserwatorzy poinformowali jednak o nowych starciach armii rządowej z rebeliantami w prowincjach Hama i Idlib.

Waszyngton: mamy nadzieję, że porozumienie o rozejmie będzie respektowane

Rzecznik Departamentu Stanu USA Mark Toner powiedział, że podpisane w czwartek porozumienie ws. rozejmu w Syrii między siłami syryjskiego reżimu a zbrojną opozycją jest pozytywnym sygnałem, a Waszyngton ma nadzieję, że zawieszenie broni wjedzie w życie. Rzeczniczka wysłannika ONZ ds. Syrii Staffana de Mistury przekazała z kolei w komunikacie, że umowa powinna być preludium do rozmów pokojowych pod auspicjami ONZ.

USA wyrzucają 35 rosyjskich dyplomatów. Obama odpowiada na ataki hakerskie

Barack Obama ogłosił w czwartek w oświadczeniu szereg sankcji nałożonych na Rosję. Mają one związek z atakami hakerskimi mającymi na celu ingerowanie w przebieg wyborów prezydenckich w USA, a także nękaniem amerykańskich dyplomatów przez rosyjskie służby. Prezydent poinformował m.in. o wydaleniu 35 dyplomatów i zamknięciu dwóch obiektów, używanych przez rosyjski personel w celach wywiadowczych.

Duma Rosji od stycznia bez prądu? Kosmodrom Wostocznyj i olbrzymie długi

Media w Moskwie informują o nowych problemach wokół kosmodromu Wostocznyj. Na początku przyszłego roku ten ważny z punktu widzenia aspiracji Rosji do bycia potęgą w dziedzinie lotów kosmicznych obiekt może zostać częściowo pozbawiony energii. Powodem są milionowe długi firmy Dalspecstroj, odpowiedzialnej za budowę kosmodromu.

Moskwa i Ankara ogłaszają: od północy rozejm w całej Syrii

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował o podpisaniu porozumienia w sprawie rozejmu w całej Syrii między siłami reżimu prezydenta Baszara el-Asada a oddziałami zbrojnej opozycji. Szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu oświadczył, że zawieszenie broni ma zacząć obowiązywać o północy z czwartku na piątek. Turcja i Rosja będą gwarantami jego przestrzegania - dodał.

Prokuratura: prawdopodobnie hamulce powstrzymały zamachowca z Berlina

Rzeczniczka niemieckiej prokuratury federalnej poinformowała w czwartek o zwolnieniu z aresztu 40-letniego Tunezyjczyka, podejrzanego o kontakty z domniemanym sprawcą zamachu z użyciem ciężarówki w Berlinie 19 grudnia Anisem Amrim. Przekazała też kilka szczegółów ze śledztwa toczącego się po ataku na świąteczny jarmark.

Miał otrzymać polecenie ataku. Tunezyjczyk wydalony z Włoch

Ze względów bezpieczeństwa wydalono w czwartek z Włoch migranta z Tunezji, który w połowie roku otrzymał polecenie dokonania zamachów w Italii podobnych do tych, do jakich doszło we Francji i Belgii - poinformowało włoskie MSW, nie ujawniając szczegółów.

Zmarł ostatni dyktator Urugwaju

Generał Gregorio "Goyo" Alvarez, ostatni dyktator Urugwaju, który rządził tym krajem w latach 1981-85, zmarł w środę w wieku 91 lat w wyniku choroby serca - podały lokalne media. W 2009 roku skazano go na 25 lat więzienia za śmierć 37 opozycjonistów.