W Wenezueli wrze. Żądają odwołania prezydenta

Ne wezwanie opozycji tysiące osób demonstrowało w środę na ulicach kilku miast Wenezueli domagając się referendum w sprawie odwołania lewicowego prezydenta Nicolasa Maduro. Spór polityczny zaostrza pogłębiający się kryzys gospodarczy.

Wypłynęły dane dziennikarzy akredytowanych w Donbasie

Na Ukrainie ujawniono przechwycone przez hakerów dane dziennikarzy akredytowanych w Donieckiej Republice Ludowej (DRL). Autorzy publikacji uznali ich za współpracowników prorosyjskich separatystów w Donbasie. Wywołało to oburzenie mediów i krytykę Zachodu.

Cenne obrazy skradzione w Weronie znaleziono na Ukrainie

Na Ukrainie znaleziono 17 obrazów, wśród nich arcydzieła Tintoretta i Rubensa, które zostały skradzione z muzeum w Weronie - podała w środę Ansa, powołując się na ukraińską straż graniczną. Obrazy wykradziono w nocy w listopadzie zeszłego roku.

Rosja: tarcza antyrakietowa narusza traktat INF

Rosyjskie MSZ oświadczyło, że zainstalowanie przez USA w Rumunii tarczy antyrakietowej, która w czwartek ma zostać uaktywniona, jest naruszeniem traktatu INF o likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu.

Dżihadyści wśród uchodźców? Niemcy badają 40 przypadków

Niemieckie władze badają 40 przypadków przedostania się do kraju bojowników tzw. Państwa Islamskiego wraz z ostatnią falą migrantów uchodźców z Bliskiego Wschodu - poinformowała federalna policja kryminalna. Jeszcze w styczniu takich spraw było o połowę mniej.

"Wyraźny krok do przodu" w Berlinie, ale bez przełomu

Dwunaste spotkanie szefów MSZ państw tzw. czwórki normandzkiej - Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy - w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie w środę w Berlinie nie przyniosło i tym razem przełomu. Postęp odnotowano jedynie w kwestiach bezpieczeństwa.

Pierwsza muzułmanka na czele Landtagu. Prawica nie klaszcze

Po raz pierwszy w historii Niemiec na czele parlamentu jednego z krajów związkowych (Landtagu) stanęła osoba wyznająca islam. Pochodząca z Turcji Muhterem Aras z partii Zieloni została wybrana w Stuttgarcie na szefową parlamentu Badenii-Wirtembergii.

Cannes czujne w obawie przed zamachem

Organizatorzy canneńskiego festiwalu filmowego zatrudnili po zamachach w Paryżu i Brukseli dodatkowo 500 osób do wzmocnienia bezpieczeństwa w obawie przed ewentualnym atakiem terrorystycznym.

Z 40 proc. do 14 proc. Tzw. Państwo Islamskie traci

Władze Iraku poinformowały, że dzięki prowadzonej przy wsparciu USA kampanii zbrojnej przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu odzyskały około dwóch trzecich terytorium zajętego przez to ugrupowanie w błyskawicznym natarciu w 2014 roku.

Seria niefortunnych wpadek. Królowa i premier przyłapani na niewygodnych komentarzach

Październikowa wizyta prezydenta Chin Xi Jinpinga w Wielkiej Brytanii przedstawiana była jako "początek złotej ery" w dwustronnych stosunkach. Okazuje się jednak, że Elżbieta II nie wspomina jej aż tak ciepło. W uchwyconej przez kamerę prywatnej rozmowie królowa narzeka na grubiańskość chińskich urzędników. Nieco wcześniej tego samego dnia kamera zarejestrowała Davida Camerona, komentującego w rozmowie z Elżbietą "niesamowity" poziom korupcji w Afganistanie i Nigerii.

Stworzyła ukraińską policję, już odeszła

Gruzinka Eka Zguładze zrezygnowała ze stanowiska wiceministra spraw wewnętrznych Ukrainy. W środę rząd premiera Wołodymyra Hrojsmana zaakceptował jej rezygnację. Zguładze znana jest jako twórczyni nowej ukraińskiej policji.

Połączył wotum zaufania z ustawą o związkach cywilnych. Wygrał

Włoska Izba Deputowanych uchwaliła ustawę o związkach cywilnych osób tej samej płci. Jej przyjęcie poprzedziło głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Matteo Renziego, który ustawę tę uznał za jeden ze swych priorytetów. Za ustawą głosowało 372 deputowanych, przeciwko było 51.

Adwokaci Sawczenko: Rosjanie nie dopuścili do niej matki

Rosyjskie władze więzienne nie zezwoliły matce ukraińskiej nawigatorki Nadii Sawczenko na widzenie z córką, która w środę obchodzi 35. urodziny – poinformowali w sieciach społecznościowych adwokaci wojskowej. Skazana na 22 lata kolonii karnej Sawczenko znajduje się obecnie w więzieniu w Nowoczerkasku w obwodzie rostowskim na południu Rosji.

"Marsz słoni" z przesłaniem dla Kima

Gdy w stolicy Korei Północnej kończył się zjazd Partii Pracy i reżim starał się prężyć muskuły rzucając tradycyjne wojownicze groźby, niecałe sto kilometrów od granicy reżimu Amerykanie zorganizowali swój pokaz siły. W bazie lotniczej Osan zorganizowali kolejny "Marsz słoni", ćwicząc szybkie wysłanie w powietrze liczącej 43 samoloty formacji z podwieszonym prawdziwym uzbrojeniem.

Turcja chwali się sukcesami w walce z IS

Turecka armia zabiła w Syrii i Iraku 3 tys. bojowników dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS) - poinformował w środę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Dodał, że żadne inne państwo nie walczy z IS tak skutecznie jak Turcja.

Minister miał "strzelić" majtkami dziennikarki. Zaprzeczał, teraz przeprasza

Francuski minister finansów Michel Sapin przyznał, że w 2015 roku zachował się "niewłaściwie" wobec dziennikarki. Wydał takie oświadczenie dwa dni po tym, jak kobieta ujawniła w książce incydent o podtekście seksualnym z udziałem polityka. Wersja Sapina różni się jednak od tej przedstawionej przez dziennikarkę.

Wyrok śmierci na islamskim fundamentaliście wykonany

W Bangladeszu wykonano wyrok śmierci na przywódcy największej partii fundamentalistów islamskich, Dżamaat-i-Islami. Motiur Rahman Nizami został skazany na karę śmierci za zbrodnie wojenne popełnione w czasie wojny o niepodległość Bangladeszu w 1971 roku.

"Lepszy Tusk w Brukseli niż…". #PisząoPolsce, byłym premierze i Nocnych Wilkach

Tego, co łączy szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska i rząd w jego ojczyźnie, nie można nazwać sympatią - stwierdza niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung", który zastanawia się, czy Polak ma szansę na reelekcję. Z kolei amerykański "New York Times" swój artykuł poświęca klubowi motocyklowemu Nocne Wilki i wyjaśnia, dlaczego jego przedstawiciele nie zostali wpuszczeni do Polski.

Bójka spadochroniarzy z "dużą grupą Afrykanów"

Trzynastu amerykańskich żołnierzy zostało aresztowanych a kilku trafiło do szpitala, po dużej bójce w klubie nocnym w pobliżu włoskiej miejscowości Vicenza. Wojskowi z stacjonującej tam jednostki powietrznodesantowej starli się z „dużą grupą Afrykanów”.

"Notarialnie potwierdzony koniec kultury witania uchodźców"

Rząd Niemiec zapowiedział, że utrzyma i wzmocni kontrolę granicy z Austrią do czasu, aż granice zewnętrzne Unii Europejskiej staną się szczelne. Premier Bawarii Horst Seehofer uznał to za zwycięstwo nad kanclerz Angelą Merkel i zwrot w polityce migracyjnej.