"Kierunek jest słuszny, ale...". Eksperci o pomyśle MON na używane F-16

Polskie lotnictwo wojskowe, choć otrzymało w ostatniej dekadzie 48 stosunkowo nowoczesnych myśliwców F-16, nadal jest w znacznej części latającym muzeum. Z tego powodu ujawnione analizy MON nad zakupem choćby trochę nowszych - ale używanych - maszyn F-16 mają sens. Jednak jak zaznaczają eksperci, jest bardzo dużo "ale", które czynią takie pomysły trudnymi do realizacji.

Trump reaguje na doniesienia o "hakach": Czy my żyjemy w nazistowskich Niemczech?

"Agencje wywiadowcze nie powinny pozwolić, aby takie fałszywe informacje 'wypływały' do opinii publicznej. Czy my żyjemy w nazistowskich Niemczech?" - tak amerykański prezydent elekt Donald Trump określił na Twitterze doniesienia mediów, według których rosyjskie służby wywiadowcze uzyskały kompromitujące go materiały. Z kolei rzecznik Władimira Putina określił zarzuty stawiane Rosjanom jako "totalny nonsens".

Nowa szefowa dyplomacji Kanady "na rosyjskiej liście sankcji"

Premier Kanady Justin Trudeau mianował dotychczasową minister handlu międzynarodowego Chrystię Freeland na stanowiska ministra spraw zagranicznych. Jej pierwszoplanowaym zadaniem ma być koordynacja całości stosunków Kanady z USA, w tym zwłaszcza stosunków handlowych. Według źródła w rosyjskim MSZ Freeland jest na liście sankcji wprowadzonych przez Rosję, a jej ewentualne skreślenie z niej to kwestia "wzajemności".

Ponad ćwierć miliona nowych imigrantów w Niemczech

W 2016 roku do Niemiec przyjechało 280 tys. imigrantów starających się o status uchodźcy bądź azylanta - poinformował w Berlinie minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maiziere. Rok wcześniej było ich trzy razy więcej - 890 tys.

USA wysyłają najnowsze myśliwce do Azji. Przestroga i reklama w jednym

Dywizjon najnowszych amerykańskich myśliwców F-35B został wysłany do Japonii. Maszyny mają na stałe stacjonować w bazie Iwakuni. Nie będzie to jedynie krótki pobyt ćwiczeniowy, ale stała obecność. To nie tylko sygnał pod adresem Chin i Korei Północnej, ale też zagranie marketingowe wobec Korei Południowej oraz Japonii.

Tureckie wojska pod Mosulem. "Wycofamy się po pokonaniu IS"

Turcja uzależnia rozmowy na temat wycofania swych wojsk z północnego Iraku od oczyszczenia tego obszaru z sił tzw. Państwa Islamskiego (IS) - oznajmił turecki minister obrony Fikri Isik. Zapewnił jednocześnie o chęci przyjacielskiego rozwiązania problemu.

Gubernator oddał sobór Cerkwi, opozycja przeciw

Władze Petersburga postanowiły przekazać Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej sobór św. Izaaka - jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. Cerkiew argumentuje, że jest to akt sprawiedliwości historycznej, ale decyzji przeciwni są lokalni deputowani opozycji.

Polacy przed brytyjskimi posłami o przemocy na Wyspach

Posłowie z komisji ds. polityki wewnętrznej w Izbie Gmin wysłuchali we wtorek opinii liderów polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii na temat wzrostu liczby przestępstw na tle nienawiści narodowościowej po referendum ws. wyjścia kraju z Unii Europejskiej.

Tłumy oddały hołd współtwórcy demokracji

Król Hiszpanii Filip VI i prezydent Brazylii Michel Temer byli wśród zagranicznych przywódców, którzy we wtorek wzięli udział w Lizbonie w pogrzebie byłego prezydenta Portugalii Mario Soaresa, twórcy portugalskiej demokracji. Zmarł on w sobotę w wieku 92 lat.

Zabijał w kościele, nie wyraził skruchy. Kara śmierci

Ława przysięgłych federalnego sądu okręgowego w Charleston (Karolina Płd.) skazała 22-letniego białego Dylanna Roofa na karę śmierci za zamordowanie na tle nienawiści rasowej. Roof zabił dziewięciu czarnoskórych parafian w czerwcu 2015 r. Nie wykazał skruchy za swój czyn.

Obama uronił łzę. Dziękował żonie i córkom

Barack Obama wygłosił pożegnalne przemówienie jako prezydent Stanów Zjednoczonych. Obama podziękował za poświęcenie swojej rodzinie - żonie Michelle oraz córkom Malii i Sashy. W tym momencie prezydent nie mógł ukryć wzruszenia.

Ambasador ZEA ranny w zamachu

Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich poinformowały, że w przeprowadzonym dzień wcześniej zamachu bombowym w Kandaharze na południu Afganistanu zginęło pięciu obywateli ZEA. Aby upamiętnić ofiary ataku w ZEA ogłoszono trzydniową żałobę narodową.

Waszczykowski rozmawiał z Kissingerem i gen. Flynnem

Stany Zjednoczone uważają Polskę za wiarygodnego sojusznika i wywiążą się z sojuszniczych zobowiązań wobec naszego kraju – powiedział na zakończenie wizyty w Nowym Jorku minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Szef MSZ rozmawiał wcześniej z Henrym Kissingerem i gen. Michaelem Flynnem.