Prokurator federalny Nowego Jorku Preet Bharara oznajmił w sobotę, że został zwolniony, po tym jak odrzucił wniosek Departamentu Sprawiedliwości z prośbą o złożenie dymisji - podaje Reuters. Administracja prezydenta Donalda Trumpa zwolniła w sumie na raz ponad 40 prokuratorów, którzy pracowali dla Baracka Obamy i byli przez niego powołani.
"Dzisiaj zostałem zwolniony z funkcji prokuratora USA południowej dzielnicy Nowego Jorku” - przekazał Bharara w komunikacie prasowym. Wcześniej informację o swoim zwolnieniu ujawnił także na swoim koncie na Twitterze. Departament Sprawiedliwości potwierdził informację o tym, że Bharara nie będzie dłużej pełnił tej funkcji i odmówił dalszego komentowania sprawy. Bharara zajmował się sprawami dotyczącymi korupcji na wysokich szczeblach oraz przestępstw gospodarczych.
46 prokuratorów do wymiany
Jest jednym z 46 prokuratorów mianowanych przez administrację Obamy, którzy w piątek zostali poproszeni o złożenie rezygnacji. Pozostałych 47 z 93 prawników już ustąpiło z urzędów. Bharara - podobnie jak każdy z 93 prokuratorów federalnych w USA (zwanych też oskarżycielami publicznymi, których biura działają w każdym z okręgów sądowych) - objął swoją funkcję poprzez polityczne mianowanie. Są oni zazwyczaj wymieniani przez nowego prezydenta.
Administracja Baracka Obamy pozwoliła powołanym przez prezydenta George'a W. Busha prokuratorom pozostać na swych stanowiskach do momentu powołania i zaprzysiężenia nowych. Jeden - Rod Rosenstein ze stanu Maryland - pozostał na stanowisku do końca prezydentury Obamy. Bharara poinformował jednak dziennikarzy w listopadzie, że Trump, krótko po wyborach, poprosił go, by pozostał na swoim stanowisku. "Decyzja Prokuratora Generalnego Jeffa Sessionsa o tym, by wymienić tak wielu prokuratorów w jednym momencie, rodzi wątpliwości, czy administracja Trumpa jest zdolna do egzekwowania prawa” - sugeruje Reuters. Następcy nie zostali bowiem jeszcze wskazani. - Nagła i niewyjaśniona decyzja prezydenta Trumpa, by usunąć równocześnie ponad 40 prokuratorów spowodowała chaos w rządzie federalnym - stwierdził Eric Schneiderman, jeden z prokuratorów Nowego Jorku. Departament Sprawiedliwości cytowany przez Reutersa przekazał, że prokuratorzy będą wykonywali swoje pracy do czasu, gdy ich następcy nie zostaną powołani.
Siedem lat sukcesów
Bharara w swoim oświadczeniu napisał, że jego siedmioletnia kadencja na stanowisku prokuratora "na zawsze będzie największym zaszczytem w jego życiu zawodowym". Dodał także, że jego obowiązki przejmie jego zastępca Joon Kim. Jak podaje Reuters, Preet Bahrara odnosił duże sukcesy jako prokurator i skutecznie ścigał państwowych i lokalnych polityków, którzy byli oskarżani o korupcję.
Bunt przeciwko decyzjom Trumpa
Stanowcze działania Sessionsa częściowo spowodowane są obawami republikanów, iż urzędnicy powołani przez Obamę będą działać przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi i jego administracji, co miało już miejsce, na przykład w przypadku dekretu imigracyjnego. Decyzje nowego ministra sprawiedliwości są ostro krytykowane przez demokratów.
Prokuratorzy federalni w USA są odpowiedzialni za ściganie z urzędu przestępstw federalnych na obszarach, które nadzorują. Podlegają oni Departamentowi Sprawiedliwości. Ich cele mają być zgodne z priorytetami prokuratora generalnego. Na ogół prezydent nominuje prokuratorów federalnych zgodnie z rekomendacją miejscowego senatora.
Autor: AG/adso / Źródło: Reuters