Wersalska czwórka chce Unii różnych prędkości

Przywódcy Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii na szczycie w Wersalu pod Paryżem opowiedzieli się w poniedziałek za Unią Europejską różnych prędkości, co ma pozwalać pewnym krajom członkowskim na szybszą integrację w wybranych dziedzinach.

Tel Awiw: USA ostrzegły nas w sprawie Zachodniego Brzegu

Izraelski minister obrony Awigdor Lieberman powiedział w poniedziałek, że Stany Zjednoczone poinformowały Izrael, iż narzucenie przezeń suwerenności nad Zachodnim Brzegiem Jordanu doprowadziłoby do "natychmiastowego kryzysu" z administracją Donalda Trumpa.

Szef MSZ: kandydatura Tuska nie powinna być brana pod uwagę

Kandydatury, które nie są popierane przez państwa członkowskie, nie powinny być brane pod uwagę. Mamy jasne stanowisko Węgier, że dla nich wytyczną w głosowaniu jest stanowisko państwa członkowskiego - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski w Brukseli po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych i ministrów obrony państw Unii Europejskiej.

Zabiegi Merkel i przełomowa rozmowa z Londynem. Jak Tusk został szefem Rady Europejskiej

Wybór Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej był jednomyślny, choć jego kandydatura nie przekonywała początkowo wszystkich w Unii. Europejskich socjalistów miała niepokoić ograniczona znajomość języków obcych ówczesnego polskiego premiera, Paryż miał natomiast z rezerwą podchodzić do pomysłu, by Radzie przewodziła osoba z kraju, który nie należy do strefy euro. Grunt pod wybór Donalda Tuska miesiącami przygotowywała Angela Merkel, decydujące okazało się jednak wsparcie Davida Camerona.

Żółw-skarbonka z Tajlandii. Od lat połykał monety

Tajscy weterynarze z uniwersytetu Chulalongkorn usunęli 915 monet z żołądka 25-letniego żółwia morskiego. Zwierzę, nazywane teraz pieszczotliwie "skarbonką", na co dzień żyjące w rezerwacie Sriracha na wschód od Bangkoku, połykało monety, które do wody wrzucali turyści. Pracownicy parku zauważyli, że żółw ma problemy z utrzymaniem się na wodzie. Prześwietlenie wykazało, że zwierzę obciążone jest dużą ilością metalu. Operacja trwała aż siedem godzin. Okazało się, że w żołądku "skarbonki" było aż pięć kilogramów monet. Teraz gad wraca do zdrowia.

Fillon "nie może już zapewnić jedności prawicy i centrum"

Sojusznicy byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego zwrócili się do będącego w ogniu krytyki kandydata prawicy na prezydenta Francois Fillona, by zrezygnował z wyścigu i znalazł innego kandydata - poinformowała w poniedziałek osoba popierająca Sarkozy'ego.

Biały Dom: Donald Trump podpisał nowy dekret imigracyjny

Prezydent USA Donald Trump podpisał w poniedziałek nowy, złagodzony dekret imigracyjny - podał w oświadczeniu Biały Dom. Dekret nie obejmuje obywateli Iraku, ani osób mających wizy i zielone karty, które nadal będą mogły przybywać do Stanów Zjednoczonych.

Plany okrętu atomowego znalezione w walizce

Pracownikom jednego ze sklepów z używanymi przedmiotami w walijskim mieście Porthmadog trafiło się rzadkie znalezisko. Z podszewki walizki przekazanej przez anonimowego darczyńcę wyciągnęli oni plany atomowego okrętu podwodnego HMS Trafalgar do 2009 r. służącego w brytyjskiej marynarce.

Unia będzie miała wojskowe centrum dowodzenia

Unia Europejska postanowiła w poniedziałek utworzyć centralną komórkę, która będzie planować, realizować i koordynować unijne misje wojskowe, obejmujące m.in. szkolenia sił zbrojnych i pomoc w regionach objętych kryzysami.

Dalajlama: chińscy twardogłowi mają braki w mózgu

Chińskim twardogłowym brak części mózgu odpowiedzialnej za zdrowy rozsądek - oświadczył najwyższy przywódca duchowy Tybetańczyków, Dalajlama XIV. Jego słowa mogą - według agencji Reutera - rozwścieczyć Chińczyków, którzy uważają go za groźnego separatystę.

Ambasador wyrzucony. "Zaniepokojony nadzwyczajnymi krokami"

Wydalony ambasador Korei Północnej w Malezji Kang Chol ocenił w przed wylotem z Kuala Lumpur, że "Malezja poważnie szkodzi dwustronnym relacjom utrzymywanym od ponad 40 lat". Dyplomata wyraził zaniepokojenie "nadzwyczajnymi krokami" ze strony władz malezyjskich.

Europoseł PiS: Tusk powinien przyjąć niemieckie obywatelstwo

Europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski na Twitterze ocenił, że Donald Tusk - wobec pojawienia się kandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego - powinien wycofać własną albo przyznać, że jest kandydatem innego państwa i "przyjąć obywatelstwo niemieckie". - Internet jest pełen tego typu złośliwości - skomentował w TVN24 wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

"Lokalne zwycięstwo" w Kuropatach

Obrońcy Kuropat zlikwidowali rano swój obóz, w którym od 20 lutego prowadzili protest przeciwko budowie centrum biznesowego. Miało ono powstać w miejscu, gdzie do 2014 r. istniała strefa ochronna i obowiązywał zakaz budowy.

"Znaczące zwycięstwo" koalicji przeciw dżihadystom

Sojusz ugrupowań syryjskiej opozycji, wspierany przez międzynarodową koalicję antyislamistyczną pod wodzą USA, w poniedziałek zablokował drogę między kontrolowanym przez tzw. Państwo Islamskie miastem Ar-Rakka a prowincją Dajr az-Zaur na wschodzie Syrii.

"Kłaniam się Państwu". Saryusz-Wolski z kwiatami w drodze na dywanik do szefa frakcji

Kandydat na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej Jacek Saryusz-Wolski, z bukietem białych i czerwonych róż, pojawił się w brukselskiej siedzibie swojego ugrupowania - Europejskiej Partii Ludowej. Nie chciał rozmawiać z dziennikarzami i odpowiadać na ich pytania. Na spotkanie wezwał eurodeputowanego lider frakcji Joseph Daul po tym, jak polski rząd oficjalnie zgłosił kandydaturę Saryusz-Wolskiego na szefa Rady Europejskiej. Europejska Partia Ludowa popiera dotychczasowego przewodniczącego RE Donalda Tuska.

Talibowie apelują o pomoc zagraniczną dla Afgańczyków

Przywódcy afgańskich talibów zaapelowali do międzynarodowych organizacji pomocowych i zagranicznych rządów o pomoc dla Afgańczyków, cierpiących z powodu ostrej zimy. Wezwano też bojowników, by zapewnili pracownikom tych organizacji "niezbędne bezpieczeństwo".