"Trump uwodzi Europę Wschodnią na oczach Rosji"

Rosyjskie media odnotowują środowy przyjazd prezydenta Donalda Trumpa do Polski. Zauważają, że amerykański przywódca weźmie udział w szczycie Trójmorza, a także wygłosi swoje pierwsze, publiczne przemówienie w Europie.

Sondaż: ponad 60 proc. Litwinów i Łotyszy boi się wojny

Blisko połowa mieszkańców Estonii obawia się konfliktu militarnego na terytorium swojego kraju - wynika z opublikowanych we wtorek wyników sondażu społecznego. Estończycy czują się jednocześnie najbardziej bezpieczni spośród narodów bałtyckich. W badaniu dotyczącym poczucia bezpieczeństwa uczestniczyli także obywatele Łotwy i Litwy.

"Myślę, że prezydent zrobi wiele dla ustanowienia mocnych relacji z Polakami"

- Polska jest nie tylko dużym i ważnym sojusznikiem amerykańskim. Jesteśmy też sojusznikami w ramach NATO - powiedziała była podsekretarz stanu ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa narodowego USA Ellen Tauscher. W rozmowie z Jackiem Stawiskim z TVN24 BiS opowiadała między innymi o systemie obrony rakietowej w Polsce, wizycie Donalda Trumpa w Warszawie i inicjatywie Trójmorza.

Stały punkt podróży? Polska. Po 1989 roku nie ominął jej żaden amerykański prezydent

Amerykańscy prezydenci zawsze przyjeżdżali do Polski z ważną zapowiedzią czy deklaracją. Mówiono między innymi o przyłączeniu Polski do NATO, wejściu Polski do Unii Europejskiej, rozmawiano też o zaangażowaniu w wojnę w Iraku czy o obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce. Często słyszeliśmy, że jesteśmy jednym z najbliższych sojuszników Stanów Zjednoczonych. Mówiono o przyjaźni polsko-amerykańskiej, przemianach demokratycznych, odwadze i waleczności naszego narodu. Materiał programu specjalnego "Trump w Polsce". Oglądaj od 12.30 w TVN24.

"Jesteśmy przygotowani". Pentagon odpowiada na test Pjongjangu

Stany Zjednoczone są gotowe, by bronić siebie i swych sojuszników przed rosnącym zagrożeniem ze strony Korei Północnej - poinformował w środę Pentagon, potępiając próbę międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) przeprowadzoną przez północnokoreański reżim.

"System kwotowy nie ma zbyt dużego sensu"

Premier Czech Bohuslav Sobotka oświadczył we wtorek po spotkaniu z premierem Węgier Viktorem Orbanem w Budapeszcie, że Polska, Węgry i Czechy nie zmienią zdania w sprawie kwot relokacji uchodźców. Wyraził przekonanie, że zdecydowana większość osób, które przybywają do Europy z południa to imigranci gospodarczy.

Skandal w Watykanie. Nakazał Kościołowi milczenie w sprawie księdza-pedofila

To kolejna porażka papieża w walce z pedofilią w Kościele. Nowy prefekt Kongregacji Nauki Wiary - powołany na to stanowisko zaledwie w sobotę Luis Francisco Ladaria Ferrer - pięć lat temu nakazał Kościołowi milczenie w sprawie księdza pedofila, czym przyczynił się do kolejnych gwałtów i krzywdy dzieci. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Od biznesmena do prezydenta USA. Co wiemy o Donaldzie Trumpie?

Prezydent USA Donald Trump, który w środę wieczorem przybywa do Polski, trafił do polityki z biznesu. Gdy zaczynał starać się o nominację Partii Republikańskiej w wyborach, był 544. na liście najbogatszych ludzi na świecie, z fortuną wycenianą na 3,5 miliarda dolarów.

Melania Trump w Polsce. Co wiemy o żonie prezydenta USA?

Melania Trump, żona 45. prezydenta USA Donalda Trumpa, jest zaledwie drugą w historii kraju pierwszą damą urodzoną poza jego granicami. Ma za sobą udaną karierę modelki, zna cztery języki obce, angażuje się charytatywnie i wychowuje syna pary - Barrona Trumpa.

"Stała obecność amerykańskich wojsk w Polsce, do tego dążymy"

- Bezpieczeństwo rozumiane bardzo szeroko - jako bezpieczeństwo militarne, energetyczne - to będzie najważniejsze dla prezydenta Andrzeja Dudy podczas jego rozmowy z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem - zapowiedział prezydencki rzecznik Krzysztof Łapiński w "Faktach z zagranicy" TVN24 BiS.

"Przewodniczący Juncker żałował słów użytych rano w debacie"

Szef Komisji Europejskiej Jean Claude-Juncker skrytykował we wtorek małą frekwencję podczas debaty w Parlamencie Europejskim podsumowującej maltańską prezydencję w UE. - Jesteście śmieszni - powiedział Juncker. Rzecznik europarlamentu poinformował, że po spięciu Juncker spotkał się z szefem Parlamentu Europejskiego Antonio Tajanim i wyraził żal z powodu swoich słów.

Ambasador USA: to pierwsza ważna przemowa Trumpa w Europie

- Prezydent Donald Trump zwróci się do Polaków z wystąpieniem dotyczącym tego, co nas łączy i na rzecz czego wspólnie pracujemy - podkreślił w rozmowie z TVN24 ambasador USA w Polsce Paul W. Jones, pytany o przemówienie, które amerykański przywódca wygłosi w czwartek na placu Krasińskich w Warszawie.

Egipt przedłuża stan wyjątkowy

Wprowadzony po zamachach na koptyjskie kościoły stan wyjątkowy został przedłużony. Parlament Egiptu zatwierdził we wtorek decyzję prezydenta Abd al-Fataha as-Sisiego w tej sprawie - ogłosił przewodniczący Izby Reprezentantów Ali Abd al-Aal Sajed Ahmed.

Separatyści obiecują niepodległość. Madryt grozi "działaniami prawnymi"

W przypadku zwycięstwa w referendum niepodległościowym niepodległość zostanie ogłoszona natychmiast - ogłosiła koalicja rządząca Katalonią. Decyzja taka ma zapaść mimo sprzeciwu Madrytu. W odpowiedzi hiszpański rząd wystosował list z ostrzeżeniem, w którym podkreślił "niekonstytucyjność głosowania".

Szydło: Egipt ważnym partnerem w zakresie kontroli nielegalnej imigracji

- Popieramy aspiracje Egiptu do wzmocnienia stosunków z Unią Europejską - oświadczyła premier Beata Szydło na spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim. Jak dodała, państwo to pozostaje "ważnym partnerem w zakresie monitorowania i kontroli nielegalnej migracji".

Pekin i Moskwa chcą denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego

Rosja i Chiny będą promować wspólną inicjatywę dotyczącą uregulowania napięć na Półwyspie Koreańskim. Będzie ona wsparta na planie opracowanym przez Rosję oraz na chińskich propozycjach dotyczących denuklearyzacji półwyspu - zapowiedział we wtorek prezydent Władimir Putin.

Wzywał do odsunięcia Putina. Wyjechał z Rosji

Rosyjski bloger i opozycjonista Wiaczesław Malcew opuścił Rosję – poinformowały rosyjskie media. Podczas zeszłorocznej kampanii w wyborach parlamentarnych Malcew publicznie wzywał do impeachmentu prezydenta Władimira Putina.

Tillerson przyleci do Kijowa

Administracja prezydenta Ukrainy poinformowała, że Petro Poroszenko spotka się sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem w Kijowie 9 lipca. Wcześniej internetowa gazeta "Ukraińska Prawda", powołując się na źródła dyplomatyczne podała, że Rex Tillerson przyjedzie z wizytą na Ukrainę w najbliższą niedzielę.

Berlin spodziewa się ingerencji Rosji. W tle atak hakerski na Bundestag

Niemcy spodziewają się, że Rosja będzie starała się wpłynąć na wynik wrześniowych wyborów parlamentarnych w tym kraju - poinformował we wtorek niemiecki minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere, cytowany przez Agencję Reutera. Jak dodał, wykorzystane w tym celu może zostać ujawnienie danych wykradzionych przez hakerów w 2015 roku z izby niższej parlamentu. Berlin spodziewa się takich działań.