Berlin ma prawo zakazać tureckim politykom wystąpień wyborczych

Rząd niemiecki ma prawo zakazać tureckim politykom prowadzenia kampanii wyborczej na terenie Niemiec - orzekł Trybunał Konstytucyjny tego kraju. Władze w Berlinie nie zamierzają jednak stosować restrykcji. Do połowy kwietnia wiece zapowiedziało trzydziestu tureckich polityków.

Prezydent gratuluje, Tusk dziękuje

"Gratuluję uzyskania poparcia większości krajów Unii Europejskiej na rzecz przedłużenia kadencji na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej" - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy gratulacyjnej skierowanej do Donalda Tuska. "Silna Polska w zjednoczonej Europie zawsze była moim celem. Liczę na dobrą współpracę" - odpowiedział Tusk.

Rosyjski aktywista zatrzymany przez policję

Moskiewska policja zwolniła opozycjonistę Ildara Dadina po ustaleniu jego tożsamości na komisariacie. Aktywista został zatrzymany w piątek rano podczas jednoosobowej pikiety. Dadin, który niedawno wyszedł na wolność z kolonii karnej, żądał dymisji szefa Federalnej Służby Więziennej w Karelii na północy Rosji.

Wiceszef MSZ przełożył wizytę na Węgrzech

Z uwagi na inne zobowiązania w Polsce wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak jest zmuszony przełożyć swoją wizytę na Węgrzech - poinformowało biuro rzecznika prasowego MSZ. Wizyta była zaplanowana w dniach 14-16 marca.

"Nadszedł czas globalnego przywództwa Niemiec"

Prezydent USA Donald Trump jest dla niemieckiej kanclerz Angeli Merkel zarówno wyzwaniem, jak i szansą - pisze "Financial Times" przed wizytą Merkel w Waszyngtonie. Komentarz redakcyjny nosi tytuł "Nadszedł czas globalnego przywództwa Niemiec".

Zeman chce reelekcji. Będzie zbierał podpisy

Czeski prezydent Milosz Zeman oficjalnie potwierdził, że będzie się ubiegał w przyszłorocznych wyborach o drugą pięcioletnią kadencję. Dotychczasowa prezydentura Zemana obfitowała w ostre polemiki z przeciwnikami politycznymi i mediami.

Papież rozważa zgodę na święcenia żonatych. Ale stawia warunki

Papież Franciszek rozważa zezwolenie na święcenia dojrzałych, żonatych mężczyzn w odizolowanych społecznościach - wynika z wywiadu, jakiego udzielił on niemieckiej gazecie "Die Zeit". Papież wykluczył zarazem możliwość, by celibat duchownych stał się kwestią ich wyboru.

Schwarzenegger do Senatu? Niewykluczone

W Partii Republikańskiej coraz częściej mówi się, że Arnold Schwarzenegger, gwiazda kina i były republikański gubernator Kalifornii, mógłby startować w wyborach do Senatu USA w 2018 roku - pisze magazyn "Politico". Rzecznik Schwarzeneggera tego nie wyklucza.

Juncker: nie chcemy nowej żelaznej kurtyny w Europie

Idea Unii Europejskiej o wielu prędkościach nie zmierza do podzielenia kontynentu nową żelazną kurtyną - zapewnił na konferencji prasowej w Brukseli po unijnym szczycie przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk wzywał do jedności UE w obliczu Brexitu.

Węgry chwalą Tuska, Orban zapewnia o "przyjacielskich uczuciach" do Kaczyńskiego

Dla Węgier reelekcja Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej dotyczyła zdolności UE do działania, nie zaś tego czy innego państwa członkowskiego - oświadczył premier tego kraju Victor Orban. Z kolei szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto stwierdził, że Tusk dobrze wykonywał swoje zadanie i że sprawa jego reelekcji nie utrudni współpracy w Grupie Wyszehradzkiej.

Merkel pytana o Polskę: nie chcę formułować gróźb finansowych

Wczoraj 27 państw członkowskich opowiedziało się za kadencją Donalda Tuska. Tylko jednym z nich były Niemcy - powiedziała w piątek Angela Merkel. Kanclerz Niemiec proszona była przez dziennikarzy o ustosunkowanie się do wysuwanych w Polsce zarzutów, że wybór Donalda Tuska był wynikiem "dyktatu Berlina".

Izolacja Polski? Tusk: szczerze powiedziawszy karty są w rękach polskiego rządu

- Dzisiaj naprawdę czuję, że ten taki dość krytyczny moment z wczorajszego wieczora, kiedy pani premier (Beata) Szydło blokowała konkluzję Rady Europejskiej, że dzisiaj te emocje chyba opadły, że rzeczywiście podejście wszystkich - łącznie z polską delegacją - było dużo bardziej pozytywne i mogliśmy wszyscy zrozumieć, że także polski rząd będzie pozytywnie pracował nad deklaracją rzymską - powiedział w piątek dziennikarzom Donald Tusk.

"Każdy zna mit walczących szablami z czołgami Wehrmachtu Polaków"

Czeski liberalny dziennik "Lidove Noviny" skrytykował w piątkowej publikacji jako "fanatyczny" sprzeciw polskiego rządu wobec wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. "W szantażujący sposób upierał się przy swym własnym przegranym z góry kandydacie przeciwko szeroko uznanemu Tuskowi" - podkreśliła gazeta.

Amerykanie przestali się kryć. Strykery i tajemnicze "duże pojazdy" na froncie

Tam, gdzie do walki z dżihadystami do tej pory Amerykanie wysyłali jedynie trzymających się cienia komandosów, pojawili się teraz żołnierze z ciężkim sprzętem i łopoczącymi gwieździstymi sztandarami. Waszyngton wyraźnie zdwoił wysiłki w walce z tzw. Państwem Islamskim. W irackim Mosulu Irakijczycy twierdzą, że kilka tajemniczych "dużych pojazdów" amerykańskich całkowicie sparaliżowało do tej pory bardzo aktywne drony dżihadystów.