W Rosji przemoc domowa to już nie przestępstwo

Niższa izba parlamentu Rosji, Duma, uchwaliła ustawę o depenalizacji przemocy fizycznej w rodzinie. Na jej mocy przemoc wobec bliskich krewnych będzie wykroczeniem administracyjnym, a nie przestępstwem, jeśli dojdzie do niej po raz pierwszy.

Premier Gerdżikow zaczyna urzędowanie

Tymczasowy rząd Bułgarii z premierem Ognianem Gerdżikowem na czele rozpoczął urzędowanie. Gabinet został mianowany przez prezydenta Rumena Radewa po dymisji centroprawicowego premiera Bojko Borysowa w listopadzie zeszłego roku.

Przewrócona półciężarówka, potem sprint i zatrzymanie. Policyjny pościg w Los Angeles

Pościg zaczął się, gdy w środę wieczorem kierowca spowodował stłuczkę i uciekł z miejsca zdarzenia. Po drodze zatrzymywał się m.in. po to, żeby pasażer samochodu mógł uciec pieszo. Na jednym ze skrzyżowań kierowca stracił panowanie nad autem i staranował półciężarówkę. Funkcjonariusze aresztowali go chwilę później między pobliskimi domami. Teraz w areszcie ustalają, dlaczego mężczyzna z taką determinacją próbował uciec przed policjantami.

Bundestag uczcił pamięć ofiar nazistowskich Niemiec

Bundestag oddał hołd ofiarom nazistowskich Niemiec. W tym roku parlament przypomniał o losie ofiar eutanazji - osób uznanych przez władze III Rzeszy za niepełnowartościowe i z tego powodu zabijanych. W posiedzeniu wziął udział prezydent Joachim Gauck.

Orban krytykuje UE. Pisze o "atakach" na Polskę i Węgry

Europejski projekt został zastopowany, a Europa stanęła w obliczu szeregu niespodziewanych kryzysów – ocenił premier Węgier Viktor Orban w artykule, opublikowanym w najnowszym numerze angielskojęzycznego dwumiesięcznika "Hungarian Review".

Zaatakował pracownicę lotniska w hidżabie

57-letni mężczyzna został oskarżony o przestępstwo na tle nienawiści po tym, jak zaatakował pracownicę lotniska JFK w Nowym Jorku. Kobieta miała na głowie chustę noszoną przez muzułmanki. O sprawie pisze "New York Post".

Apele nie pomogły. Rosyjski bloger zostanie wydany Baku

Decyzja prokuratury generalnej o ekstradycji Aleksandra Łapszyna do Azerbejdżanu jest zgodna z prawem - orzekł sąd w Mińsku. Sędziowie odrzucili apelację rosyjsko-izraelskiego blogera i podróżnika - poinformował portal Biełorusskije Nowosti.

Część polityków odwołuje udział w Forum Europa-Ukraina. Przyjazd zapowiada Szczerski

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski zapowiedział, że udaje się na Forum Europa-Ukraina, które rozpoczyna się w piątek w Rzeszowie. Wcześniej o odwołaniu udziału parlamentarzystów w Forum informował szef sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą i przewodniczący polsko-ukraińskiej grupy parlamentarnej Michał Dworczyk z PiS. Swój udział w Forum zapowiedział też poseł PO, Marcin Święcicki.

Samolot wpadł do rzeki. Moment katastrofy na amatorskim nagraniu

Lekki samolot spadł do rzeki Swan w Perth w Australii. Za sterami siedział doświadczony 52-letni pilot, pasażerką była jego partnerka. Oboje nie przeżyli wypadku, choć pomoc nadeszła błyskawicznie. Do katastrofy doszło w czwartek, kiedy setki ludzi zgromadziły się, by obejrzeć pokaz lotniczy i fajerwerki przygotowane na święto państwowe Australia Day.

72 lata temu Armia Czerwona wyzwoliła obóz Auschwitz

27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy niemieckiego obozu Auschwitz. Za drutami przebywało wówczas ponad 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów, w tym wiele dzieci. Żołnierzy sowieckich witali jako wyzwolicieli.

Więcej Niemców poleci do Mali. Zabiorą ze sobą śmigłowce

Bundestag wyraził zgodę na proponowane przez rząd Angeli Merkel zwiększenie z 650 do 1000 liczby żołnierzy Bundeswehry biorących udział w misji pokojowej w Mali. Niemiecki parlament przedłużył też operację szkolenia peszmergów w Iraku północnym.

Żeby lecieć w kosmos, trzeba kupić "bilet" u Rosjan. Amerykanie chcą wrócić do gry

W piątek mija dokładnie 50 lat od katastrofy Apollo 1, w sobotę 31 lat od niepowodzenia Challengera. Z kolei Columbia rozpadła się w powietrzu przy podchodzeniu do lądowania 14 lat temu. Między innymi z powodu tych wszystkich tragedii zamknięto cały program promów kosmicznych, uznając, że są zbyt ryzykowne. Znaczenie miały także oczywiście gigantyczne koszty projektu. Od tamtej pory ludzi w kosmos wysyłają Rosjanie i to oni zaopatrują międzynarodową stację kosmiczną. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Do Szwajcarii napływa coraz mniej imigrantów

Według raportu ogłoszonego w czwartek przed rząd Szwajcarii, już drugi rok z rzędu maleje liczba imigrantów napływających do tego kraju. Mieszkają tam 2 miliony cudzoziemców, co stanowi czwartą część ludności.

Katastrofalne pożary w Chile. Amerykanie pożyczyli samolot

Co najmniej 10 ofiar śmiertelnych, spalone ponad 290 tys. hektarów lasów oraz dziesiątki osad i małych miejscowości - to tragiczny bilans pożarów lasów szalejących od ponad tygodnia w Chile. Prezydent Michelle Bachelet określiła pożary jako "najgorszą tego rodzaju katastrofę" w historii kraju.

Szef Pentagonu potwierdził zaangażowanie USA na rzecz NATO

Nowy sekretarz obrony USA James Mattis potwierdził w rozmowach telefonicznych z ministrami obrony Niemiec i Francji Ursulą von der Leyen i Jean-Yves Le Drianem zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz NATO - poinformował w czwartek Pentagon.

Adwokaci broniący Tatarów krymskich w kłopotach

Na 10 dni aresztu skazano w czwartek na Krymie adwokata Emila Kurbedinowa, który broni w sądach praw Tatarów krymskich. Innego broniącego Tatarów adwokata, Nikołaja Połozowa, siłą przetransportowano na przesłuchanie - podała rosyjska sekcja BBC.