Od Nixona do Obamy. 13 wizyt amerykańskich prezydentów w Polsce

Urzędujący prezydenci USA gościli w Polsce 13 razy. Trzech z nich - Richard Nixon, Gerald Ford i Jimmy Carter - odwiedziło Polskę tylko raz, George H.W. Bush i Bill Clinton po dwa razy. Trzy razy byli w Polsce George W. Bush oraz Barack Obama. 6 lipca wizytę w Polsce złoży Donald Trump.

"Amerykanie nie walczą, a dostarczają techniczne wsparcie"

Amerykańskie siły specjalne włączyły się poprzez techniczne wsparcie do walk na południu Filipin z dżihadystamii z ugrupowania Maute, powiązanego z islamistyczną organizacją zbrojną Abu Sajaf - poinformowały w sobotę filipińskie źródła wojskowe.

Merkel "gotowa do negocjacji". Niemieckie media o May: dama chwiejna, nie żelazna

Kanclerz Niemiec Angela Merkel ma nadzieję, że Wielka Brytania po wyborach parlamentarnych będzie trzymać się swego planu negocjacji w sprawie brexitu. Zapewnia, że Niemcy są na te rozmowy gotowe i chcą je szybko rozpocząć. Niemieckie media określają premier Theresę May w przeciwieństwie do "Żelaznej Damy" Margaret Thatcher mianem "Chwiejnej Damy".

Siedem osób aresztowanych po zamachu w Teheranie

Irańskie władze aresztowały siedem osób podejrzanych o związek ze środowymi atakami na parlament Iranu oraz mauzoleum ajatollaha Chomeiniego w Teheranie - poinformowały w sobotę źródła sądowe. W zamachach zginęło 17 osób, a ponad 40 zostało rannych.

59 nazwisk, 12 organizacji. Lista żądań wobec Kataru

Cztery kraje arabskie, które stoją za kryzysem dyplomatycznym w Zatoce Perskiej, trwają przy swym stanowisku i ogłosiły w piątek listę "osób oraz instytucji terrorystycznych" związanych według nich z Katarem, od którego żądają wycofania poparcia dla nich.

Co oznacza wizyta Trumpa w Polsce? Cztery punkty

Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w USA oznacza, że zauważył on potencjał gospodarczy tkwiący w Europie Środowej - ocenia Bartosz Wiśniewski, kierownik Biura Badań i Analiz w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Jego zdaniem wizyta przyczyni się do wzmocnienia relacji nowe administracji z regionem.

Butelki z łatwopalną cieczą, noże, fałszywe pasy szahida. Policja pokazała zdjęcia po zamachu

Trzej zamachowcy, którzy tydzień temu zaatakowali w Londynie, próbowali wypożyczyć znacznie większą, 7,5-tonową ciężarówkę, ale im się nie udało - poinformowała brytyjska policja. Brytyjskie media donoszą, że gdyby zamachowcy zrealizowali swój plan w całości, ofiar byłoby znacznie więcej. Policja opublikowała szereg zdjęć ze śledztwa i zaapelowała o pomoc w sprawie charakterystycznych różowych noży wykorzystanych w zamachu.

Trump na "sto procent chętny" zeznawać pod przysięgą

Prezydent USA Donald Trump powiedział w piątek w Ogrodzie Różanym Białego Domu, że w najbliższym czasie przedstawi więcej informacji na temat taśm, które miałyby zawierać nagrane rozmowy z byłym szefem FBI Jamesem Comeyem. Dodał także, że na 100 procent chce zeznawać pod przysięgą.

Donald Trump pierwszy raz wprost o artykule 5

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w piątek w Ogrodzie Różanym Białego Domu, że USA popierają i są w pełni przywiązane do artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego o wzajemnej obronie sojuszników.

Trump pogratulował, szef Parlamentu Europejskiego przestrzega

Prezydent USA Donald Trump podczas piątkowej rozmowy telefonicznej z premier Wielkiej Brytanii Theresą May pogratulował jej zwycięstwa Partii Konserwatywnej w wyborach parlamentarnych i zapewnił, że oczekuje na współpracę. Szef Parlamentu Europejskiego przestrzega jednak, "Londyn nie powinien liczyć na taryfę ulgową" w sprawie negocjacji brexitowych.

40 tysięcy dzieci w śmiertelnej pułapce

Walki o kontrolowaną przez tak zwane Państwo Islamskie (IS) Ar-Rakkę zagrażają ponad 40 tysiącom dzieci żyjących w tym mieście - poinformował w piątek UNICEF. Międzynarodowa organizacja wzywa do zapewnienia bezpiecznej ucieczki cywilom.

"Spektakularna porażka" włoskiego projektu ordynacji

We Włoszech oddala się perspektywa przyspieszonych wyborów, na które nalegał były premier, lider rządzącej Partii Demokratycznej Matteo Renzi. Uznał on porażkę w pracy nad projektem nowej ordynacji, a koalicjant, szef MSZ Angelino Alfano, ogłosił zwycięstwo.

Michel Temer pozostanie prezydentem Brazylii

Brazylijski Najwyższy Trybunał Wyborczy odrzucił w piątek wniosek o usunięcie Michela Temera ze stanowiska prezydenta. Trybunał rozpatrywał ten wniosek w związku z ciążącymi na Temerze zarzutami korupcyjnymi.

Prezydent Bułgarii zaprosi Putina. "Stosunki pragmatyczne"

Prezydent Bułgarii Rumen Radew zapowiedział w piątek, że wkrótce zaprosi rosyjskiego prezydenta Władimira Putina do złożenia oficjalnej wizyty w przyszłym roku na 140-lecie wyzwolenia kraju. Rosja odegrała istotną rolę w odzyskaniu niepodległości przez Bułgarię.

80 tysięcy cywilów ewakuowanych z okolic Mosulu

Szyickie milicje w ciągu 30 dni ewakuowały 80 tysięcy rodzin i 200 tysięcy sztuk bydła z terenów leżących na zachód od stolicy irackiej prowincji Niniwa, Mosulu, skąd irackie siły zbrojne powoli wypierają bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego.

Mafioso: Berlusconi poprosił o "przysługę", a potem "zdradził"

Nagranie rozmowy, którą prowadził w więzieniu ze swym kolegą jeden z bossów mafii sycylijskiej Giuseppe Graviano, stało się dowodem, który przedstawiono w piątek w toku kolejnej rozprawy mającej na celu wyjaśnienie, czy były premier Włoch Silvio Berlusconi paktował z Cosa Nostra.

Tureckie władze wypuściły francuskiego dziennikarza

Francuski fotoreporter Mathias Depardon został uwolniony z Turcji - podała kancelaria prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Dziennikarz został na początku maja zatrzymany przez turecką policję pod zarzutem propagowania działalności zakazanej w Turcji Partii Pracujących Kurdystanu.

"Z pewnością sytuacja się skomplikowała"

Fińscy komentatorzy są przekonani, że po wyborach w Wielkiej Brytanii stanowisko rządu w sprawie "twardego brexitu" zostanie osłabione. Fiński premier Juha Sipila uznał, że w tej sytuacji ważne jest, aby brexit przebiegał zgodnie z planem.

Błaszczak: Polska jest solidarna, ale uchodźców nie przyjmie

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak oznajmił w Luksemburgu po posiedzeniu szefów MSW krajów unijnych, że Polska jest solidarna z Unią Europejską w obliczu kryzysu migracyjnego, ale, jak podkreślił, nie zgodzi się na przyjmowanie uchodźców. Dyskusja ministrów dotyczyła głównie pakietu azylowego oraz unijnych zasad przesiedlania uchodźców.