USA i Turcja będą zacieśniać współpracę. Mimo napięć

Stany Zjednoczone i Turcja będą zacieśniać współpracę na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa regionalnego - głosi komunikat po sobotniej rozmowie telefonicznej prezydentów Donalda Trumpa i Recepa Tayyipa Erdogana. "Mimo napięć i kontrowersyjnych kwestii w stosunkach dwustronnych" - dodaje Reuters.

800 tysięcy osób na papieskiej mszy w Medellin

800 tysięcy osób uczestniczyło we mszy w Medellin w Kolumbii, odprawionej w sobotę przez papieża Franciszka w czwartym dniu jego wizyty w kraju, w którym trwa proces pojednania po dekadach wojny domowej. Apelował do wierzących o zaangażowanie, ofiarę i męstwo. Franciszek odwiedził też ośrodek dobroczynny imienia świętego Józefa w tym mieście.

Kosowo ma nowego premiera. Za przyzwoleniem Serbii

Nowowybrany premier Kosowa, wcześniej dowódca oddziałów partyzanckich z Wyzwoleńczej Armii Kosowa, Ramush Haradinaj zadeklarował chęć podtrzymania dialogu z byłym wrogiem, Serbią - informuje agencja Reutera. Zaznaczył też, że chce dać kres wszechogarniającej kraj korupcji.

Miesiąc miodowy jak piekło. Polacy utknęli na Sint Maarten

- Chciałabym, żebyśmy jak najszybciej mogli stąd wylecieć. Mieliśmy wracać w czwartek. Nie umiem powiedzieć, kiedy to się stanie - mówi w rozmowie z TVN24 Dorota Malawska, która wraz z mężem utknęła na Sint Maarten. Karaibską wyspę spustoszył huragan Irma. Para Polaków przyjechała tam spędzić miesiąc miodowy. (Materiał magazynu "Polska i Świat")

"Denuklearyzacja Korei Północnej jest celem nieosiągalnym"

Nie potrzebujemy teraz okrzyków bojowych czy dyplomacji megafonowej. Potrzebujemy roztropnej, spokojnej dyplomacji - mówił o reakcji Unii Europejskiej na działania reżimu Kim Dzong Una organizator Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Wolfgang Ischinger. W wywiadzie dla "Der Tagesspiegel" ocenił, że Unia "może pomóc tym, którzy są zainteresowani deeskalacją, nie przeceniając przy tym swoich własnych możliwości".

Coraz więcej antysemickich incydentów w Niemczech

W pierwszej połowie bieżącego roku w Niemczech wzrosła liczba przestępstw o charakterze antysemickim i antyizraelskim - podał w piątek dziennik "Die Welt", powołując się na dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Większość z nich popełniono z pobudek skrajnie prawicowych, choć zdarzały się też motywy religijne.

"Chciałbym was objąć i płakać z wami"

- Przemoc rodzi następną przemoc, nienawiść – nową nienawiść, a śmierć - kolejną śmierć. Musimy przerwać ten łańcuch, który wydaje się nieuchronny, a jest to możliwe tylko dzięki przebaczeniu i pojednaniu - mówił papież Franciszek Kolumbijczykom podczas piątkowego spotkania modlitewnego w intencji pojednania narodowego w mieście Villavicencio.

Trump podpisał ustawę o pomocy dla ofiar huraganu

- Prezydent Donald Trump podpisał w piątek ustawę o przeznaczeniu na pomoc dla ofiar huraganu Harvey 15,25 miliardów dolarów - poinformowała w piątek na Twitterze rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders.

Nowy ambasador Rosji w USA: Trump przyjął mnie ciepło

Nowy ambasador Rosji w USA Anatolij Antonow powiedział w piątek, po złożeniu listów uwierzytelniających w Białym Domu, że prezydent Donald Trump przyjął go w "ciepłej, konstruktywnej atmosferze". Podkreślił, że Rosja jest gotowa do odbudowy stosunków z USA.

"Wyjść z bagna przemocy i urazy"

W trzecim dniu wizyty w Kolumbii papież Franciszek odprawił w piątek mszę w mieście Villavicencio, gdzie ogłosił błogosławionymi biskupa i księdza, zamordowanych podczas wojny domowej. W homilii apelował o odwagę pojednania i wyjście z "bagna przemocy".

Mają pomysł na wakaty po Brytyjczykach

Kierownictwo komisji spraw konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego zaproponowało, by po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię część miejsc po brytyjskich posłach rozdzielić pomiędzy kraje Unii, a z części stworzyć ogólnoeuropejską listę rezerwową.