"Wspaniałe zwycięstwo" SPD. Próba sił w kluczowym landzie

Wybory do parlamentu regionalnego Dolnej Saksonii wygrała socjaldemokratyczna SPD. Na socjaldemokratów zagłosowało w niedzielę 37,5 proc. wyborców - wynika z sondażu exit poll. Jego rezultaty podała po zamknięciu lokali wyborczych telewizja publiczna ARD. CDU Angeli Merkel uzyskała 35 proc.

"Nie pozwólmy Iranowi stać się kolejną Koreą Północną"

Stany Zjednoczone na razie pozostają stroną porozumienia nuklearnego z Iranem - poinformowała w niedzielę amerykańska ambasador przy ONZ, Nikki Haley. Jak dodała, intencją administracji Donalda Trumpa jest znalezienie "proporcjonalnej" odpowiedzi na działania Teheranu na arenie międzynarodowej.

"Dzisiaj lub jutro Ar-Rakka może być wyzwolona"

Kilkuset dżihadystów z tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) opuściło w nocy z soboty na niedzielę miasto Ar-Rakka w północnej Syrii - poinformowały Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), ogłaszając rozpoczęcie ostatecznej fazy operacji odbicia miasta z rąk terrorystów.

Polscy muzycy usłyszeli zarzuty gwałtu

Sąd w Spokane w stanie Waszyngton postawił dwóm polskim muzykom zarzuty gwałtu kobiety oraz porwania po koncercie 31 sierpnia 2017 roku. Wyznaczono kaucje w wysokości 100 tys. dolarów.

Milczący protest Tatarów na Krymie

- Władze zaanektowanego przez Rosję Krymu zatrzymały w sobotę dziesiątki Tatarów, którzy wyszli na ulice w milczącym proteście przeciwko represjom - poinformował przewodniczący Medżlisu, samorządu Tatarów krymskich, Refat Czubarow.

Marsz chwały UPA w Kijowie

Kilkanaście tysięcy osób uczestniczyło w marszu chwały Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), który przeszedł w sobotę wieczorem ulicami Kijowa. Resort Spraw Wewnętrznych poinformował, że podczas akcji nie doszło do incydentów.

Katalonia walczy o niepodległość. "Tego rodzaju ruchy są szkodliwe"

- Czasem bywa tak, że danemu regionowi zaczyna się wydawać, że bardziej opłaca się być niepodległym państwem i czerpać z jednolitego rynku Unii Europejskiej, niż łożyć na całe państwo narodowe - stwierdziła w programie "Horyzont" TVN24 dr Karolina Wigura z "Kultury Liberalnej". Komentatorka odniosła się w ten sposób do sytuacji w Katalonii i Hiszpanii. O aspiracjach niepodległościowych regionu mówił również Marek Ostrowski z "Polityki". - Uważam, że z punktu widzenia europejskiego tego rodzaju ruchy są dla naszej ogólnej społeczności europejskiej szkodliwe. Jeżeli Katalonia nie chce łożyć na ogólnohiszpański rozwój, to chyba tym bardziej nie chce łożyć na polski rozwój - ocenił.

Samolot rozbił się na plaży. Zabici i ranni

Cztery osoby zginęły, a sześć zostało rannych w katastrofie wyczarterowanego przez francuskie wojsko samolotu, który rozbił się koło lotniska w Abidżanie w Wybrzeżu Kości Słoniowej - poinformowali w sobotę przedstawiciele lokalnych władz.

"Wielu miało przekonanie, że Amerykanie nas uratowali"

- To się szalenie rzadko zdarza, bo my na ogół nie lubimy naszych dobroczyńców - mówił o "Deklaracji Przyjaźni i Podziwu dla Stanów Zjednoczonych" amerykanista Zbigniew Lewicki. O tym, jak to się stało, że 5,5 miliona Polaków postanowiło wyrazić wdzięczność wobec Amerykanów opowiadali goście debaty "Sto lat niepodległości" w TVN24.

"Teki te zostaną wysłane do Ameryki przez delegację specjalną"

Dziękowanie USA staje się powszechne, zanim jeszcze ostatecznie ustanowione są granice II RP - i trwa w kolejnych latach. Kulminacja inicjatyw wyrażających podziw dla zamorskiego mocarstwa przypada na 1926 rok - 150-lecie niepodległości USA. Prezentujemy tekst pod tytułem "Wdzięczność i podziw" Zuzanny Schnepf-Kołacz z najnowszego numeru "Karty". Obejrzyj debatę poświęconą stosunkom amerykańsko-polskim u zarania Niepodległości w sobotę o godz. 21 w TVN24 i w niedzielę o godz. 12.30 w TVN24 BiS.

USA: nie chcemy dopuścić do eskalacji napięcia wokół Kirkuku

USA pilnie obserwują wzrost napięcia w prowincji Kirkuk, na północy Iraku, spowodowany operacją irackich sił rządowych i wysłaniem do tego regionu tysięcy bojowników kurdyjskich - powiedział w piątek sekretarz obrony USA Jim Mattis. Dodał, że USA podejmują działania, aby nie dopuścić do eskalacji napięcia.

Tankowała samochód, za kierownicę wsiadł złodziej

Kamery monitoringu zarejestrowały zuchwałą próbę kradzieży samochodu na stacji paliw w stanie Michigan. Gdy kobieta tankowała swój pojazd, od drugiej strony do auta podszedł ubrany na czarno mężczyzna i nieoczekiwanie wsiadł za kierownicę. Kradzież się jednak nie udała, bo kobieta zdążyła wskoczyć do samochodu i wystraszyć złodzieja. Mężczyzny poszukuje policja.

Uciekli przed prześladowaniami. Sąd Najwyższy "na wychodźstwie"

Sąd Najwyższy Wenezueli mianowany przez parlament, w którym większość ma opozycja, będzie odbywał swe sesje w siedzibie Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) w Kolumbii oraz w Waszyngtonie. Jego członkowie są prześladowani we własnym kraju przez wenezuelskie władze.

Duda: nie możemy patrzeć na UE jako na zamknięty klub

UE musi jasno i wyraźnie mówić, że jest otwarta na nowych członków. Ważne jest przesłanie, że warto budować swoje państwa z punktu widzenia przyszłej przynależności - stwierdził prezydent Andrzej Duda, który w sobotę uczestniczył w szczycie Grupy Wyszehradzkiej na Węgrzech.

Z granatami na posterunek, zginęło sześciu żołnierzy

Sześciu egipskich żołnierzy zginęło, a czterech zostało rannych w ataku niezidentyfikowanych napastników na posterunek na półwyspie Synaj, gdzie Egipt zwalcza islamistycznych rebeliantów - poinformowała armia w oświadczeniu.