Miesiące bez słońca, "aluminiowe trumny" i siłownia w komorze z pociskami atomowymi. Życie pod wodą

Odpowiadają za ponad połowę amerykańskiego arsenału jądrowego i dbają o niego, ukrywając się kilkaset metrów pod powierzchnią wody. Podwodniacy z atomowych okrętów typu Ohio pełnią mało ekscytującą i trudną psychicznie służbę. Miesiącami nie widzą słońca, ich jedyną prywatną przestrzenią jest łóżko nazywane "aluminiową trumną", a ich dzień ma 18 godzin. W takich warunkach nie może dziwić uczucie, jakim otaczają dostępną dla wszystkich maszynę do lodów.

Ponad trzy tysiące dzieci nielegalnych polskich imigrantów to "dreamersi"

3085 - tyle osób posiadających polskie obywatelstwo zarejestrowało się w programie DACA skierowanym do tak zwanych dreamersów, dzieci nielegalnych imigrantów chcących pozostać w USA. Minister sprawiedliwości Jeff Sessions zapowiedział zakończenie programu pozwalającego jego uczestnikom uniknąć przymusowej deportacji.

"Okrutna, samobójcza, zła". Obama ocenia decyzję Trumpa

"To decyzja polityczna i kwestia moralna" - stwierdził były prezydent USA Barack Obama, odnosząc się do planów administracji Donalda Trumpa w sprawie wycofania programu dla tak zwanych dreamersów, pozwalającego dzieciom nielegalnych imigrantów zostać w USA.

Steinmeier zaapelował o ujawnienie nazwisk lewicowych terrorystów

Prezydent Niemiec oddał w Kolonii cześć Hannsowi Martinowi Schleyerowi - prezesowi Niemieckiego Związku Przedsiębiorców porwanemu i zamordowanemu przez lewicowych terrorystów z Frakcji Czerwonej Armii (RAF). Frank-Walter Steinmeier zwrócił się do byłych członków organizacji, by pomogli wyjaśnić tę sprawę i ujawnili nieznane do dziś nazwiska zamachowców.

"Gratulacje, twój syn nie żyje, umarł jako męczennik"

Przed sądem w Paryżu stanęła we wtorek Nathalie Haddadi - matka dżihadysty, oskarżona o finansowanie terroryzmu, czyli przesyłanie synowi pieniędzy w okresie, w którym był on związany z tak zwanym Państwem Islamskim (IS). Sąd ma ustalić, czy miała tego świadomość.

"Polska wspiera aspiracje europejskie Gruzji i Macedonii"

Unia musi pozostać otwarta na nowych członków, jeśli chce się rozwijać i konkurować z największymi mocarstwami świata - oświadczył na Forum Ekonomicznym w Krynicy prezydent Andrzej Duda. Wskazał też na potrzebę reform w Unii Europejskiej wyciągnięcia przez nią wniosków z Brexitu.

Nowe paszporty, protesty sąsiadów. Waszczykowski: rozmawiamy, sprawy są delikatne

W sprawie wyglądu nowego paszportu będę doradzał bezpośrednio szefowi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszowi Błaszczakowi - powiedział w "Jeden na jeden" Witold Waszczykowski, szef polskiej dyplomacji. Był pytany, czy będzie omawiał z Błaszczakiem propozycję umieszczenia w polskich paszportach grafik przedstawiających Ostrą Bramę w Wilnie i cmentarz Orląt Lwowskich. Litwa i Ukraina wystosowały protesty.

Dowódca armii zastrzelony w koszarach. Niepokój po drugiej stronie granicy

Sprawa jest tajemnicza i wciąż nieznane są bliższe okoliczności tego zabójstwa. Wiadomo, że najwyższy dowódca wojskowy w Lesotho - Khoantle Mots'omots'o - oraz dwóch innych wysokich rangą oficerów zostało zastrzelonych na terenie koszar. Prezydent sąsiedniego RPA potępił ten czyn i zapowiedział wysłanie do Lesotho specjalnego zespołu śledczych.

Czterej żołnierze zatrzymani. Mieli planować zamach

Czterech brytyjskich żołnierzy zostało zatrzymanych przez policję w związku z planowaniem zamachu terrorystycznego i członkostwem w neonazistowskiej grupie, którą w 2016 roku władze wpisały na listę organizacji zakazanych.

Mun do Putina o "prowokacjach" Pjongjangu

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In powiedział w środę prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, że sytuacja na Półwyspie Koreańskim jest skomplikowana z powodu prowokacji Pjongjangu i może stać się nieprzewidywalna, jeśli ten ich nie zaprzestanie.

Austriacki minister chce postępowania przeciwko Polsce. Węgry: zablokujemy sankcje

Trzeba odpowiednio reagować - tak wicekanclerz i minister sprawiedliwości Austrii Wolfgang Brandstetter argumentował, że konieczne jest uruchomienie przeciwko Polsce postępowania zgodnie z artykułem 7 traktatu Unii Europejskiej. Szef węgierskiej dyplomacji odpowiedział, że Budapeszt zablokowałby sankcje przeciwko Polsce, gdyby Unia chciała je nałożyć.

Szef MSW Hiszpanii: zamachy zostały zlecone z zewnątrz

Minister spraw wewnętrznych Hiszpanii Juan Ignacio Zoido ujawnił we wtorek, że terroryści, którzy w sierpniu dokonali zamachów w Katalonii, przeprowadzili je na zlecenie grupy spoza kraju. Stwierdził, że dżihadyści zastosowali nowy model ataków.

Xi i Modi "muszą bardziej zabiegać o wzajemne zaufanie"

Prezydent Chin Xi Jinping i premier Indii Narendra Modi po dwóch miesiącach sporu wspólnie uznali, że ich kraje muszą bardziej zabiegać o wzajemne zaufanie - powiedział we wtorek po spotkaniu obu przywódców wiceszef indyjskiej dyplomacji Subrahmanyam Jaishankar.

Rumuński minister obrony podał się do dymisji

Minister obrony Rumunii Adrian Tutuianu podał się we wtorek do dymisji, kiedy jego resort ogłosił, że nie jest w stanie wypłacić pełnych poborów swojemu personelowi. Kilka godzin później resort finansów zaprzeczył, jakoby brakowało środków na te wypłaty.

"Otwieracie puszkę Pandory i sami nie wiecie, co z tej puszki na końcu wyjdzie"

- Nowoczesne państwo dba o swoją politykę historyczną. Racją stanu Polski jest w tym momencie dbanie o pamięć, jaki był przebieg II wojny światowej - powiedział w programie "Tak jest" Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. - Polska będzie bezpieczna tylko wtedy, kiedy będziemy w Unii Europejskiej. Powinniśmy szukać na Zachodzie partnerów, a nie wrogów - kontrargumentował Jan Grabiec z Platformy Obywatelskiej.