Mieli wspierać budowę mostu na Krym. Śledczy badają sprawę

Holenderska minister handlu zagranicznego i współpracy na rzecz rozwoju Lilianne Ploumen nakazała przeprowadzenie dochodzenia w sprawie firm, które złamały sankcje i dostarczyły Rosjanom sprzęt do budowy mostu nad Cieśniną Kerczeńską na anektowany przez nich Krym.

Rozpisano nowe wybory prezydenckie w Kenii

Kenijska komisja wyborcza ogłosiła w poniedziałek, że powtórka wyborów prezydenckich odbędzie się 17 października, a obywatele będą mogli wybrać między ubiegającym się o drugą kadencję szefem państwa Uhuru Kenyattą a liderem opozycji Railą Odingą.

"Nie stwarzamy Putinowi szansy, by wyszedł ze ślepej uliczki"

Szef niemieckiej Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) Christian Lindner w debacie przedwyborczej w telewizji ARD w poniedziałek skrytykował rząd Niemiec za brak dialogu z Rosją, co uniemożliwia jego zdaniem prezydentowi Władimirowi Putinowi "wyjście ze ślepej uliczki".

Resort zdrowia apeluje o nieprzyjmowanie preparatów z jodem na własną rękę

Jod, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane, dlatego nie należy przyjmować go na własną rękę - ostrzega polski resort zdrowia w związku z informacjami o rozdawaniu tabletek z jodem na zachodzie Niemiec. Tamtejsi mieszkańcy obawiają się awarii elektrowni jądrowej w Belgii. - Uważam, że to ma też taki polityczny wydźwięk na stronę belgijską - mówi przewodniczący Europejskiego Instytutu Kultury i Mediów Polonicus mieszkający w niemieckim Akwizgranie. Materiał programu "Polska i Świat".

Rząd Katalonii: jesteśmy gotowi na niepodległość

Separatystyczny rząd Katalonii przekazał w poniedziałek, że jeśli region odłączyłby się od Hiszpanii, to kataloński skarb państwa byłby w stanie pobierać wszystkie tamtejsze podatki. To przykład tego, że jesteśmy gotowi na niepodległość - przekonywały władze.

Timmermans "wewnętrznym optymistą" w sprawie Polski

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans oświadczył, że jest optymistą, jeśli chodzi o wypracowanie rozwiązania dotyczącego praworządności w Polsce, ale zastrzegł jednocześnie, że jeśli tak się nie stanie, UE użyje narzędzi, jakie ma do dyspozycji w tej sprawie.

Merkel i Trump rozmawiali o Pjongjangu

W reakcji na przeprowadzoną w niedzielę przez Koreę Północną próbę nuklearną prezydent USA Donald Trump i kanclerz Niemiec Angela Merkel uzgodnili w poniedziałek, że ONZ powinna szybko uchwalić ostrzejsze sankcje wobec reżimu w Pjongjangu - przekazał rzecznik Merkel.

Merkel, Trump, Putin. Gorąca linia z prezydentem Munem

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In rozmawiał w poniedziałek przez telefon z prezydentami Rosji i USA oraz z kanclerz Niemiec. Politycy omawiali kryzys związanego z najnowszą, szóstą próbą bomby jądrowej, jaką reżim w Pjongjangu przeprowadził w niedzielę.

Turcja "w olbrzymich krokach odchodzi od Europy"

To działania tureckiego rządu uniemożliwiają członkostwo tego kraju w UE - oświadczyła w poniedziałek Komisja Europejska, zastrzegając, że decyzja w sprawie ewentualnego zakończenia rozmów akcesyjnych należy do państw członkowskich. Minister spraw wewnętrznych Bawarii powiedział w radiowym wywiadzie , że chce natychmiastowego zerwania negocjacji z Turcją.

Ambasador USA przy ONZ: Kim "prosi o wojnę"

Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się w poniedziałek w trybie nadzwyczajnym w związku z przeprowadzoną w niedzielę przez Koreę Północną próbą broni jądrowej. Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley wezwała Radę do wywarcia jak najsilniejszego nacisku na Koreę Północną. Poinformowała, że jej kraj przedstawi swoją propozycję rezolucji jeszcze w tym tygodniu.

"Mroczne Słońce" Kima. Pomysł genialnego Polaka w rękach dyktatora

Wszystko wskazuje na to, że Korea Północna to kolejne państwo, które zapaliło na Ziemi sztuczne Słońce - "mroczne Słońce" niosące zniszczenie. Broń termojądrowa jest najpotężniejszą znaną ludzkości, a nieobliczalny dyktator Kim Dzong Un wydaje się bliski jej posiadania. Teoretycznie nie jest ona skomplikowana. Wręcz przeciwnie, a wielki wkład w uczynienie jej taką miał genialny polski matematyk Stanisław Ulam.