Reuters: Komisja Europejska chce, by Polską zajęli się unijni ministrowie

Komisja Europejska chce, by temat przestrzegania praworządności przez Polskę pojawił się w czasie posiedzenia ministrów państw Unii Europejskiej 25 września - dowiedział się Reuters w trzech niezależnych źródłach. Decyzja taka ma zapaść po środowym kolegium komisarzy. Krok ten ma zwiększyć presję na Warszawę.

Szukają 9-letniej Maelys, weszli do domu podejrzanego. "Ma odpowiedź na wszystko"

Dziewięcioletnia Maelys dziewięć dni temu zaginęła bez śladu. Ostatni raz widziano ją w pokoju zabaw zorganizowanym na czas wesela we francuskiej miejscowości Pont-de-Beauvoisin. Jedyny podejrzany w tej sprawie mężczyzna twierdzi, że jest niewinny. Materiał DNA dziewczynki znaleziono jednak na desce rozdzielczej w jego samochodzie. We wtorek śledczy weszli do jego domu.

Lider opozycji grozi bojkotem wyborów. Postawił warunki

Przywódca opozycji w Kenii Raila Odinga ogłosił we wtorek, że nie weźmie udziału w powtórce wyborów prezydenckich, która najpewniej odbędzie się 17 października, jeśli nie otrzyma "gwarancji prawnych i konstytucyjnych". Wynik wyborów został niedawno unieważniony.

Włoskie media: kary dla sprawców napaści z Rimini mogą być niskie

Tylko jeden ze sprawców napaści na polskich turystów w Rimini jest pełnoletni. Pozostali mają od 15 do 17 lat. Według profesora prawa karnego z uniwersytetu w Bolonii, którego wypowiedź cytuje portal informacyjny "Rimini Today", kary dla napastników, którzy nie ukończyli jeszcze 18 lat mogą nie być wysokie i wynieść około 5-6 lat.

Trzecie royal baby "mogło zostać poczęte w Polsce"

Brytyjski tabloid "The Sun" zamieścił we wtorek na pierwszej stronie zdjęcie księcia Williama i księżnej Kate z lipcowej wizyty w Warszawie, twierdząc, że para mogła postarać się o trzecie dziecko właśnie w czasie pobytu w Polsce. "Akt warszawski" - podsumował dziennik.

Putin: USA zachowały się w chamski sposób

Zastrzegamy sobie prawo do dalszej redukcji liczby dyplomatów USA w Rosji - poinformował we wtorek Władimir Putin. Rosyjski prezydent dodał także, że jego kraj zaskarży do sądu decyzję Stanów Zjednoczonych o ograniczeniu dostępu do rosyjskich obiektów dyplomatycznych. Jak ocenił, choć USA miały prawo zmniejszyć liczbę rosyjskich konsulatów, uczyniły to "w chamski sposób".

Prezydent Duda złoży wizytę w Kazachstanie

Prezydent Andrzej Duda 6-8 września wraz z małżonką złoży wizytę oficjalną w Kazachstanie. W Astanie Duda spotka się z kazachskim przywódcą Nursułtanem Nazarbajewem. Zaplanowany jest także udział prezydentów w Polsko-Kazachstańskim Forum Gospodarczym.

Lider opozycji oskarżony o "zmowę z obcokrajowcami"

Przywódca kambodżańskiej opozycji Kem Sokha został oskarżony o zdradę i szpiegostwo na rzecz innego kraju - powiadomił sąd w Phnom Penh. Agencja AFP ocenia, że to "ostatni etap rozprawienia się władzy z opozycją przed wyborami w 2018 roku".

Mieli wspierać budowę mostu na Krym. Śledczy badają sprawę

Holenderska minister handlu zagranicznego i współpracy na rzecz rozwoju Lilianne Ploumen nakazała przeprowadzenie dochodzenia w sprawie firm, które złamały sankcje i dostarczyły Rosjanom sprzęt do budowy mostu nad Cieśniną Kerczeńską na anektowany przez nich Krym.

Rozpisano nowe wybory prezydenckie w Kenii

Kenijska komisja wyborcza ogłosiła w poniedziałek, że powtórka wyborów prezydenckich odbędzie się 17 października, a obywatele będą mogli wybrać między ubiegającym się o drugą kadencję szefem państwa Uhuru Kenyattą a liderem opozycji Railą Odingą.

"Nie stwarzamy Putinowi szansy, by wyszedł ze ślepej uliczki"

Szef niemieckiej Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) Christian Lindner w debacie przedwyborczej w telewizji ARD w poniedziałek skrytykował rząd Niemiec za brak dialogu z Rosją, co uniemożliwia jego zdaniem prezydentowi Władimirowi Putinowi "wyjście ze ślepej uliczki".

Resort zdrowia apeluje o nieprzyjmowanie preparatów z jodem na własną rękę

Jod, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane, dlatego nie należy przyjmować go na własną rękę - ostrzega polski resort zdrowia w związku z informacjami o rozdawaniu tabletek z jodem na zachodzie Niemiec. Tamtejsi mieszkańcy obawiają się awarii elektrowni jądrowej w Belgii. - Uważam, że to ma też taki polityczny wydźwięk na stronę belgijską - mówi przewodniczący Europejskiego Instytutu Kultury i Mediów Polonicus mieszkający w niemieckim Akwizgranie. Materiał programu "Polska i Świat".