Mówił o "pomniku hańby". Replika stanęła przed jego domem

Grupa artystów z Centrum Politycznego Piękna ustawiła "replikę" berlińskiego pomnika ofiar Holokaustu przed domem Bjoerna Hoecke - polityka prawicowo-populistycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD), który zarzucał w ostatnich miesiącach Niemcom mentalność narodu pokonanego.

Lider FDP: koalicja nie wyjdzie też po nowych wyborach

Szef liberalnej FDP Christian Lindner w czwartek wykluczył powołanie w Niemczech rządu wraz z chadekami i Zielonymi nawet po ewentualnym rozpisaniu nowych wyborów do parlamentu. Obecnie nie ma mowy o opartej na zaufaniu współpracy z Zielonymi - podkreślił.

Władze pięciu miast rozwiązane za powiązania z mafią

Rząd Włoch rozwiązał władze pięciu miast i miejscowości w Kalabrii na południu kraju za powiązania z mafią. To częsta praktyka, stosowana na wniosek MSW, gdy są dowody na to, że decyzje lokalnej administracji były podyktowane wpływami przestępczości zorganizowanej.

Berlusconi walczy w Trybunale Praw Człowieka

Były premier Włoch Silvio Berlusconi walczy w Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu o możliwość startu w wyborach do parlamentu w przyszłym roku. Zaskarżył tam zastosowanie wobec niego ustawy, na mocy której pozbawiono go prawa do kandydowania do 2019 r.

Waszczykowski o "karaniu państw restrykcjami": premier będzie chciała wytłumaczyć Macronowi

Agenda czwartkowego spotkania premier Beaty Szydło z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem ma dziesięć punktów, wśród nich są kwestie: bilateralne, regionalne, unijne, bezpieczeństwa międzynarodowego i Partnerstwa Wschodniego - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski. Jak dodał, premier będzie chciała poruszyć również kwestię dyrektywy o pracownikach delegowanych i wytłumaczyć, że państwa "nie powinny być karane jakimiś restrykcjami".

Szydło spotka się z Macronem. 10 punktów do omówienia

Premier Beata Szydło w środę wieczorem przybyła do Paryża, gdzie w czwartek spotka się między innymi z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Jak poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek, jednym z tematów rozmowy z Macronem będzie przyszłość UE po brexicie.

Uzbrojeni bojownicy i doniesienia o ucieczce przywódcy. "Ludzie wyjeżdżają z Ługańska"

W ukraińskich mediach pojawiły się doniesienia, że przywódca ługańskich rebeliantów Ihor Płotnicki uciekł do Rosji. Stwierdził tak przedstawiciel MSW w Kijowie Artem Szewczenko. Telewizja samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej zapewnia, że Płotnicki jest na miejscu. Opublikowała nagranie mające być dowodem, że spotkał się z "ministrami" i zapowiedział, że "zaprowadzi porządek".

Nazywano go "Elvisem opery". Nie żyje Dmitrij Chworostowski

Jeden z najbardziej znanych na świecie śpiewaków operowych, baryton, Dmitrij Chworostowski zmarł w Londynie w wieku 55 lat - podały w środę rosyjskie media. Artysta walczył z chorobą nowotworową. W 2015 roku wykryto u niego guza mózgu.

Brakuje tylko podpisu Putina. Zachodnie media "zagranicznymi agentami"

Rada Federacji, wyższa izba parlamentu Rosji, przyjęła na środowym posiedzeniu ustawę, zgodnie z którą media zagraniczne w Rosji będą mogły być uznawane za "zagranicznych agentów". Za jej przyjęciem głosowało 154 obecnych na sali senatorów. Jeden wstrzymał się od głosu.

Kreml "dołoży starań", by bronić interesów zatrzymanego biznesmena

Rosyjski miliarder i senator Sulejman Kerimow, którego w poniedziałek wieczorem na lotnisku w Nicei zatrzymała policja, stanął w środę przed francuskim sędzią, który zdecyduje, czy postawi go w stan oskarżenia w sprawie o oszustwa podatkowe we Francji. Wcześniej rzecznik Kremla oświadczył, że Rosja dołoży wszelkich starań w celu ochrony jego interesów.

Tillerson: prześladowanie Rohindżów to czystki etniczne

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson oświadczył w środę, że operacja birmańskiej armii przeciwko muzułmańskiej mniejszości Rohindżów nosi znamiona czystki etnicznej. Zapowiedział, że Waszyngton rozważa sankcje dla odpowiedzialnych za przemoc w tym kraju.

Wielka koalicja "nie jest już czymś nie do pomyślenia"

Wielka niemiecka koalicja z SPD nie jest już tak nierealna jak 48 godzin temu. Mizerny wynik SPD w wyborach osłabił pozycję jej lidera Martina Schulza i jego partia może zdecydować się na rozmowy o tworzeniu rządu z CDU/CSU - pisze w środę "Economist". Przewodniczący SPD Martin Schulz oświadczył natomiast, że jego partia jest świadoma odpowiedzialności za sytuację w kraju w związku z fiaskiem rozmów o rządzie koalicyjnym prowadzonych przez CDU, CSU, FDP i Zielonych.

"Nie mamy ani śladu". Poszukiwania okrętu w "krytycznej fazie"

Poszukiwania zaginionego okrętu ARA San Juan są w krytycznej fazie - poinformowała argentyńska marynarka wojenna. Jej rzecznik przyznał, że rosną obawy o rezerwy tlenu na pokładzie jednostki, z którą utracono kontakt w zeszłą środę. - W tym momencie nie mamy ani śladu - przekazał.

Papież Franciszek spotka się z Rohindżami

Papież Franciszek spotka się w czasie wizyty w Bangladeszu z przedstawicielami mniejszości Rohindża - ogłosił w środę Watykan na konferencji prasowej na temat pielgrzymki Franciszka. Papież odwiedzi Birmę i Bangladesz w dniach 26 listopada-2 grudnia.

"Ta kara jest niesprawiedliwa". Mladić zamierza się odwołać 

Były dowódca Serbów bośniackich Ratko Mladić odwoła się od środowego wyroku ONZ-owskiego trybunału do spraw dawnej Jugosławii - zapowiedzieli jego obrońca i syn. Trybunał skazał Mladicia na dożywotnie pozbawienie wolności między innymi za ludobójstwo podczas wojny w Bośni i Hercegowinie.

Matki ze Srebrenicy częściowo usatysfakcjonowane wyrokiem

Przewodnicząca stowarzyszenia "Matki z enklaw Srebrenica i Żepa" Munira Subaszić powiedziała w środę, że jest częściowo usatysfakcjonowana skazaniem na dożywocie byłego dowódcy Serbów bośniackich Ratko Mladicia. Uznano go za winnego między innymi ludobójstwa. - Dzisiejszy wyrok jest ostrzeżeniem dla sprawców takich zbrodni, że nie umkną sprawiedliwości, niezależnie od tego, jak potężni mogą być i jak długo to potrwa, będą pociągnięci do odpowiedzialności - skomentował Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR).