Ankara zainteresowana kolejnym pracownikiem konsulatu USA. Jego żona i córka zatrzymane

Tureckie władze wezwały w poniedziałek pracownika amerykańskiego konsulatu na przesłuchanie - poinformowała państwowa turecka agencja Anatolia. Wezwanie ma związek z zatrzymaniem jego bliskich: żony i córki, które mają mieć związki z ubiegłoroczną nieudaną próbą zamachu stanu. W ubiegłym tygodniu za rzekome związki z puczystami zatrzymano innego pracownika amerykańskiego konsulatu.

Ruszyły fińsko-szwedzkie ćwiczenia Ruska'17

Ponad pięć tysięcy wojskowych oraz ponad 60 samolotów i śmigłowców bierze udział w Finlandii w rozpoczętych w poniedziałek ćwiczeniach Ruska'17, w których uczestniczy także szwedzkie lotnictwo - poinformowało dowództwo fińskich sił powietrznych.

Kreml zadowolony z rozmów z Saudami w sprawie S-400

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow określił w poniedziałek jako bardzo pozytywne wstępne kontakty z władzami Arabii Saudyjskiej w sprawie sprzedaży Rijadowi rosyjskich systemów rakietowych S-400. Zapewnił, że kontynuowane są rozmowy o dostawach S-400 z Turcją.

Waszczykowski: sytuacja w naszym regionie jest niestabilna

NATO powinno funkcjonować w tak zwanym podejściu 360 stopni, czyli dostrzegać zagrożenia i wyzwania ze wszystkich kierunków - podkreślił szef MSZ Witold Waszczykowski po poniedziałkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Dziewiątki Bukareszteńskiej. Rozmowy odbyły się w Warszawie.

Kolejne restrykcje Bagdadu wobec Kurdystanu

Iracki rząd ogłosił w poniedziałek, że złożył pozew do prokuratury przeciwko organizatorom referendum w sprawie niezależności Kurdystanu, i że zamierza objąć kontrolą tamtejszych operatorów telefonii komórkowej.

"Obywatele nie powinni być karani za zachowanie swych rządów"

- Rządy prawa i przestrzeganie europejskich wartości są ważne, ale obywatele nie powinni być karani za zachowanie rządu - powiedziała komisarz Unii Europejskiej do spraw polityki regionalnej Corina Cretu, wyrażając sprzeciw wobec ewentualnego łączenia praworządności z dostępem do środków z Unii.

NATO: nie chcemy izolować Rosji

Sojusz Północnoatlantycki nie chce nowej zimnej wojny z Rosją mimo zaniepokojenia państw członkowskich rozbudową rosyjskiego potencjału wojskowego w ich sąsiedztwie - oświadczył w poniedziałek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Jak dodał, decyzje podejmowane przez NATO są odpowiedzią "na agresywne działania Rosji na Ukrainie".

Steinmeier u Franciszka o migrantach

Papież Franciszek przyjął w poniedziałek na audiencji prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. Wśród tematów rozmów szefa państwa z papieżem i jego współpracownikami była kwestia migrantów i ich przyjmowania oraz solidarności - ogłosił Watykan.

Reuters: Turcy chcą załagodzić konflikt wizowy z USA

Tureckie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało w poniedziałek przedstawiciela ambasady USA w Turcji. Zaapelowano o zakończenie sporu między krajami, dotyczącego wzajemnego wydawania wiz - podaje Reuters, powołując się na źródła w tureckiej dyplomacji.

Śledczy: brat nożownika z Francji walczył w Syrii

Aresztowany w weekend w Ferrarze na północy Włoch Tunezyjczyk, brat sprawcy niedawnego ataku na dworcu w Marsylii Ahmeda Hannachiego - Anis - walczył w szeregach dżihadystów w Syrii - poinformowała włoska prokuratura do walki z mafią i terroryzmem.

Krwawy atak w Kongo. Mieli karabiny i maczety

Rebelianci z Sojuszu Sił Demokratycznych (ADF), islamskiego ugrupowania wywodzącego się z Ugandy, zamordowali 22 osoby w zasadzce zorganizowanej w sobotę w nocy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga - podały miejscowe władze.

Śpiew, taniec i pokaz fajerwerków. Imponująca feta w Korei Północnej

Korea Północna obchodziła 20. rocznicę objęcia władzy przez Kim Dzong Ila, ojca obecnego przywódcy kraju Kim Dzong Una. Tysiące uczestników, głównie studentów, wystąpiło na uroczystej akademii na głównym placu Pjongjangu. W drobiazgowo wyreżyserowanym show nie było miejsca na przypadki. Młodzież ćwiczyła układ taneczny przez wiele tygodni. Wszystko musiało wyjść perfekcyjnie.

"To jest walka, to jest bitwa o Europę"

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy zdecydowanie odrzucił propozycje mediacji ze strony innych krajów w sporze z Katalonią. Jak oświadczył w poniedziałkowym wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt", konflikt o Katalonię jest walką, w której stawką są europejskie wartości.

Klauny i młodzież z bronią na ulicach Izraela

Władze Izraela ścierają się z problemem, jakim są przebierańcy, którzy w strojach klaunów straszą mieszkańców w parkach. Trendowi towarzyszy drugie zjawisko - gangów uzbrojonej młodzieży, która chce atakować klaunów. Policja ostrzega, że będzie karać i jednych, i drugich.

Izraelski minister krytykuje Trumpa

Izraelski minister, uważany za bliskiego współpracownika premiera Benjamina Netanjahu, skrytykował prezydenta USA Donalda Trumpa za niespełnienie obietnicy wyborczej dotyczącej przeniesienia amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy.

50 lat od egzekucji Che Guevary. "To były dla nas tortury"

Che Guevara został zastrzelony w 1967 roku w małej wiosce La Higuera w Boliwii. Mija 50 lat od jego śmierci. Ostatnie dni życia rewolucjonisty wciąż dobrze pamiętane są w wiosce, w której próbował się ukryć. - Dla nas to był czas cierpienia - opowiada jedna z mieszkanek.

Mordercza kalkulacja zamachowca. Notatka znaleziona w apartamencie w Las Vegas

Zapiski znalezione w apartamencie sprawcy ataku w Las Vegas to dowód na to, jak starannie przygotował się do przeprowadzenia masakry. Zawierają jego odręczne wyliczenia, jak należy strzelać do ludzi z wysokości 32. piętra, by skutecznie ich razić - poinformowały w niedzielę amerykańskie media. W ataku z 1 października, 58 osób zginęło, a ponad 500 zostało rannych.

Rosja grozi restrykcjami wobec amerykańskich mediów

Działania władz USA wobec rosyjskiej telewizji RT są "szczególnym przypadkiem" - oceniła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa i ostrzegła, że ewentualna odpowiedź Moskwy może dotyczyć dziennikarzy amerykańskich i media pracujące w Rosji.